Na úvod je dobré uvést, že já jsem žádný byt nekupoval a žádný dotaz jsem nepokládal, to jen tak na okraj, ať v tom máme pořádek.
Možná každý z nás mluvíme jiným jazykem, ale pokud na otázku – cituji: „Jde vůbec stavebně propojit dva byty a nechat je právně (na katastru) jako oddělené jednotky?“
odpovíte – cituji: „Pokud stavební úřad vydal souhlas se změnou stavby, pak ano.“
tak si naprosto nevyhnutelně protiřečíte, pokud nyní tvrdíte to, co tvrdíte. Autor se totiž výslovně na spojování bytů ptá, i když vy tvrdíte opak – nevím, jakým výkladem jste k tomu došel. V tomto vlákně je popsána naprosto ta samá situace.
Velmi odvážné je mluvit o konstantní judikatuře, pokud existuje nejedno rozhodnutí NS ČR, ze kterého vyplývá opak – já bych si toto tvrdit nikdy netroufl. Velmi trefně argumentoval soud, když řekl, že přednost má dostat takový výklad, který nepůsobí neplatnost smluv před výkladem, který by neplatnost způsoboval, tím spíš, pokud se tím nezasahuje od oprávněných zájmů jiných (podíl ne společných částech domu se spojením jednotek NEZMĚNIL, jakkoliv jsem narazil i na opačná tvrzení).
Na uzavření této debaty říkám následující:
Netvrdím, že moje argumentace je bezchybná a jediná správná. Nicméně, pokud někdo z nějakého důvod nutí tazatelku k příslušným úkonům, měl by se opírat o konkrétní zákonná ustanovení – protože současným stavem není nikdo krácen na svých právech. Byť nechci zpochybňovat vaše znalosti v tomto oboru, které jsou jistě široké, ani vaše argumentace není natolik přesvědčivá, aby z ní povinnost tazatele vyplývala. Je to jen jeden z názorů, ostatně ani vy v nich nejste konzistentní. Navíc podobnou argumentaci jako já zvolil i jiný uživatel v jiném vlákně – netvrdím opět, že je správná, jen dokazuje, že na tento problém lze nahlížet z mnoha úhlů:
http://www.portalsvj.cz/…ych-jednotek Propojení bytových jednotek Vložil Právník (bez ověření), 19. Leden 2009 – 10:57 Váš dotaz má dvě samostatné části – stavebně-technickou (zda je třeba mít stavební povolení či ohlášení, zda s propojením bytů musí souhlasit vlastníci ostatních jednotek) a druhou – zda dojde ke změně v Prohlášení vlastníka. K otázce první zde máte několik názorů, k otázce druhé sděluji, že i přes fyzické propojení sousedících jednotek se právně jedná o 2 samostatné jednotky (na SVJ hlasuje za obě, 2× vyúčtování apod.). Pokud by chtěl vlastnit místo 2 bytů jeden, tedy „spojit je i na katastru“, musí k tomu získat souhlas vlastníků všech jednotek v domě.
Poslední komentáře