Vážený pane lake,
přečetl jsem si Vaše názory a jelikož se jedná o opravdu zajímavou situaci, kterou jsme probírali i v práci s kolegy (právníci u developera), rád bych Vás poprosil, jestli byste je mohl i právně zdůvodnit.
- píšete že „Tím se ovšem vůbec nic nezměnilo. Nejste vlastníkem jednoho bytu, jak se mylně domníváte, nýbrž možná vlastníte dva samostatné byty“
a dále: „Z hlediska Stavebního úřadu již dávno nejde o dva byty, nýbrž o byt jediný. Změnu na dva byty byste museli provést jedině tak, že požádáte SÚ o kladné stanovisko k rozdělení bytu na dva. V právních záležitostech týkajících se majetku (převod jednotky, pronájem) budou soudy vycházet ze stavebně-technického stavu podle platného kolaudačního rozhodnutí.“
Oproti tomu nabízím pohled právníků v oboru: Máte pravdu v tom, že tazatel stále vlastní dvě bytové jednotky – a to PROTO, že počet bytových jednotek v domě se neurčuje kolaudačním rozhodnutím, nýbrž právě PROHLÁŠENÍM VLASTNÍKA BUDOVY dle zákona o vlastnictví bytů! Mohu si propojovat v rámci domu jak chci, ale dokud nezměním toto prohlášení, stále se jedná o dvě jednotky. Stejně tak dle našeho názoru nemáte pravdu v tom, že se při převodu vychází z kolaudačního rozhohdnutí – vychází se totiž ze zápisu v KN – to je totiž veřejný seznam, který má sloužit k publicitě údajů.
2)Napsal jste: „Mýlíte se. Došlo ke změně vnitřního uspořádání domu a podlahové plochy se samozřejmě také změnily: zanikly dva byty s menšími podlahovými plochami a namísto nich vznikl nový byt o větší podlahové ploše. To má samozřejmě dopad i na vlastnické vztahy a na záznamy spoluvlastnických podílů k jednotkám v katastru.“
a dále: „Dvě jednotky byly rozhodnutím stavebního úřadu sloučeny a tedy již zanikly dnem, kdy rozhodnutí SÚ nabylo právní moci. Od toho okamžiku neexistují dvě jednotky, nýbrž jediný byt, který dosud nebyl za jednotku prohlášen.“
Jak se podle vás rozměrově změnily dipozice bytů tím, že byly propojeny? SNížila či zvýšila se podle vás podlahová plocha a tím pádem došlo ke změně podílů na společných částech domu? Ať počítám jak počítám, ke změně vnitřního uspořádání nedošlo (když mám dva byty dejme tomu 40 a 50 m2 a tedy podíl na poslečných částech domu odpovídající 90m2 celkově, jak se to změní, když ty byty spojím?)
Jediný byt nemůže nikdy existovat, dokud nedojde ke změně prohlášení vlastníka (podkladem pro zápis je prohlášení vlastníka, ne kolaudační rozhodnutí)
- Napsal jste: „Otázkou je, zda kupní smlouva na dvě jednotky je vůbec platná.“
Proč by měla být smlouva neplatná? Předmětem koupě byly dvě jednotky jak dle prohlášení vlastníka, tak dle KN.
4)Kdysi jste na tomto fóru odpovídal: http://www.portalsvj.cz/…ojeni-bytu-0
"Jde vůbec stavebně propojit dva byty a nechat je právně (na katastru) jako oddělené jednotky? " Pokud stavební úřad vydal souhlas se změnou stavby, pak ano.
Jinými slovy říkáte, že je možné, aby spojené jednotky byly v KN dále vedeny jako samostatné? V čem spočívá váš názorový obrat?
Jak jsem již zminoval, jedná se o zajímavou otázku, na kterou očividně každý nahlíží jinak, takže budu jen rád, pokud doplníte vaše názory ještě logickou právní argumentací a opět si rozšířím případně obzory:)
Poslední komentáře