Pane lake,
i když souhlasím, že stávající SVJ a nová SVJ jsou rozdílné druhy právnických osob, nedomnívám se, že by na to mělo vliv, jak stará a nová SVJ vznikají. Dříve to bylo podle ZoVB nyní podle NObčZ. Původní vznik SVJ by pro budoucno neměl dělat problémy. Do budoucna při převodu jednotky přece vůbec nevadí, jak SVJ vzniklo. „Pouze“ vadí, že jednotky nejsou stejné. A to již PP vyřešil: změní se Prohlášení vlastníka a je to!
Již jsem psal, že při projednávání jednoho z návrhů nového ZoVB s tím uvažovali i jiní právníci. Chtěli dát povinnost změny Prohlášení vlastníka včetně sankcí do zákona. Když jsem namítal, že třeba někde dnes patří okna k jednotce a v novém ZoVB se uvažovalo, že okna budou společnou částí domu a že by došlo k bezúplatnému vyvlastnění, bylo mi řečeno, že se volá po novém ZoVB a tak se těch pár případů musí podřídit zákonu. A že o vyvlastnění by vlastně nešlo, protože ta okna jednotlivci prakticky budou patřit také, i když budou ve společných částech domu. Dále jsem byl poučen, že by se jednalo o přepjatý formalismus pokud by se někdo oháněl Ústavou.
Také změnu procent pro přijímání a změnu stanov nepovažuji za důkaz toho, že stávající a nová SVJ jsou odlišné druhy osob. Ponechávám stranou svůj odlišný názor na nutné procento při schvalování změny stanov podle NObčZ, to je podle mne nyní vedlejší.
Způsob vzniku a procenta pro schvalování stanov jsou pouhé drobnosti. Základní je rozdíl v pojetí jednotky a společných částí domu. A zde se domnívám, že jinak než změnou Prohlášení nelze stávající SVJ „překlopit“ do působnosti NObčZ. Ale to by mělo být na vůli jednotlivých SVJ nikoliv plynout z výkladu PP.
Zároveň se divím, proč je taková snaha tvrdit, že stávající SVJ se „považují za SVJ vzniklé podle NObčZ“.
NObčZ např. ošetřuje, že některé organizace vzniklé podle původních předpisů (např. Hospodářského zákoníku, který byl zrušen Obchodním zákoníkem, který bude zrušen NObčZ), se řídí i po 1.1.2014 původními právními předpisy (§ 3 053).
Domnívám se, že východisko jak napravit lapsus PP v oblasti SVJ by mohlo být:
- upravit ZoVB do 31.12.2013 o některá vylepšení, které bezpochyby NObčZ přináší, novelizovaný ZoVB zrušit a stávající SVJ, která nedokáží nebo nechtějí upravit Prohlášení, nechat působit podle novelizovaného ZoVB a zároveň
- stávající SVJ se mohou dobrovolně rozhodnout změnit Prohlášení, stanovy a název a fungovat podle NObčZ
Lepším řešením by samozřejmě bylo vyjmout SVJ z NObčZ, jako je tomu ve všech zemích sousedících s ČR, a opsat fungující právní úpravu podle některého zahraničního vzoru. Obávám se, že to je politicky neprůchozí.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře