Vložil lake, 31. Květen 2012 - 10:54

Paní PeDuPles píše: "Příjmy z pronájmu do výsledku hospodaření nepatří vůbec, nemá-li SVJ majetek, jde o zdanitelné příjmy jednotlivých vlastníků."

To není obecně pravda. Je totiž zcela bezvýznamné, zda SVJ vlastní či nevlastní nějaký majetek. SVJ samozřejmě může pronajímat vlastním jménem cizí majetek (společné místnosti či prostory v domě, nebo jednotky ve spoluvlastnictví VJ). Částka z pronájmu je pak příjmem pronajímatele. Neexistuje právní předpis, který by takový postup neumožňoval. SVJ nebude odvádět daň, jestliže tento svůj příjem použije ke správě domu. Takže i z daňového hlediska je to zcela čisté a jednoduché řešení.

Je sice možný druhý způsob (pronajímateli jsou vlastníci jednotek), ale je zcela zbytečné komplikovat věc takto. SVJ jako pronajímatel by muselo mít smlouvu s vlastníky jednotek o tom, že náklady a výnosy z pronájmu na ně převede. K tomu by každému z nich muselo každoročně vystavovat potvrzení o příjmech a výdajích z pronájmu. Vlastníci by byli povinni tento příjem uvést v daňovém přiznání. Kdo to chce dělat HODNÉ složitě a libuje si v papírování, má možnost, ale nic rozumného v tomto postupu nevidím.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.