Změna stanov a kontrolní orgán

Vložil Anonymous, 27. Listopad 2008 - 23:13 ::

Dobrý den, prosím, potřebovala bych znát Váš názor. Jsem předsedou SVJ. Máme v domě dva tzv. „rejpaly“, co neustále o něčem mluví a nemají to podložené a nakonec se vždy ukázalo, že lhali. No nicméně, tito pánové vyřkli názor, že chtějí, aby se zřídil kontrolní orgán. Proti tomu nic nemáme, naopak, účetnictví máme čisté. Nicméně tito pánové navrhli do kontrolního orgánu pouze jednoho člověka, což není možné. Ve svých stanovách toto nemáme ošetřené, odstavec s kontrolním orgánem se vyřadil ještě za starého výboru. Paradox je, že právě tito pánové jsou ze starého výboru.....:o) No nicméně máme uvedeno ve stanovách, že pokud není něco v našich řešeno, budeme postupovat podle vzorových. No a tam je, že kontrolní orgán musí být min. 3členný. (v domě je 23 jednotek). Já se domnívám, že mít 1členný orgán není možné, že jde pouze zvyšovat, ale v tomto případě nelze dát do stanov, že bude pouze jeden člověk, že to není povoleno zákonem. V případě, že je to tak, tak mám problém v tom, že pánové si sehnali 1/4 obyvatel a požadují dát změnu stanov na program schůze. Ale v případě, že opravdu není možné mít 1 členný kontrolní orgán, nevím, zda vůbec mohu uvedený bod zařadit na schůzi, když je tím pádem nezákonný? Prosím o radu, jak z této situace ven. Děkuji mockrát Z. Krejčí

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ZKrejčí (bez ověření), 28. Listopad 2008 - 9:52

    Dobrý den, takže pokud to chápu správně, to, že ve vzorových stanovách je napsáno, že revizor může být jen u svj, kde je méně jak 10 jednotek, jinak musí být kontrolní komise nejméně o 3 členech, tak to nemusím brát vážně? Tak proč to tedy do vzorových stanov píší? Není mi to moc jasné. Víte, tito dva pánové neustále lžou, neustále si něco vymýšlí, co se pak opravdu ukáže jako lež a jejich výmysl, snaží se mást lidi, nevím, co z toho maj, takže jim v ničem nevěřím a vše si ověřuji, protože se nám již několikrát stalo, že si zákony přibarvili ku prospěchu svému. Proto to potřebuji vědět jistě. Není mi jasné, proč bychom se tedy neměli řídit vzorovými stanovami, když tento oddíl o kontrolním orgánu ve stanovách nemáme a máme tam, že v případech, kdy není něco ošetřeno našimi stanovami, tak se řídíme vzorovými. Když budeme mít jednoho člena v kontrolním orgánu, nevadí mi to, naopak, ale chci aby to bylo přesně tak, jak to má být. Jelikož tyhle dva blbci jsou schopný postupem napadnou i svůj vlastní nápad a vydávat ho za náš. Víte, jak to myslim.......­.....děkuji mockrát Z. Krejčí

    Vložil E56 (bez ověření), 28. Listopad 2008 - 9:16

    Revizora ani revizní komisi Vám nehodlám nijak nerozmlouvat, jenom je třeba si uvědomit, že nebudou mít o nic větší práva, než má kterýkoli jiný člen společenství. Řadovému členu společenství nic nebrání, aby revize ujal.

    Vložil Pavel, 27. Listopad 2008 - 23:58

    Nevím, o co opíráte tvrzení, že kontrolní orgán nesmí být jednočlenný. Mám opačný názor. Na vzorové stanovy zapomeňte, nejsou závazné, když máte své stanovy.

    ZoVB v § 9/7/c pouze stanoví, že mohou být i jiné orgány. O jejich složení a náplni nic neuvádí. Protože ZoVB nestanoví, že kontrolní orgán musí být vícečlenný, může být klidně i jednočlenný.

    Pokud máte jen 23 jednotek, tak 3+1 funkcionář je poměrně dost.

    Raději se soustřeďte na návrh náplně pro činnost „revizora účtů“ či jak nazvete kontrolní orgán. Můžete se inspirovat např. v náplni práce dozorčí rady v a.s. v ObchZ.

    U nás se osvědčilo, že členové kontrolní komise dostávají kopie materiálů projednávaných výborem a zástupce KK je pravidelným účastníkem jednání výboru.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil ZKrejčí (bez ověření), 28. Listopad 2008 - 7:40

    Dobrý den, takže pokud to chápu správně, to, že ve vzorových stanovách je napsáno, že revizor může být jen u svj, kde je méně jak 10 jednotek, jinak musí být kontrolní komise nejméně o 3 členech, tak to nemusím brát vážně? Tak proč to tedy do vzorových stanov píší? Není mi to moc jasné. Víte, tito dva pánové neustále lžou, neustále si něco vymýšlí, co se pak opravdu ukáže jako lež a jejich výmysl, snaží se mást lidi, nevím, co z toho maj, takže jim v ničem nevěřím a vše si ověřuji, protože se nám již několikrát stalo, že si zákony přibarvili ku prospěchu svému. Proto to potřebuji vědět jistě. Není mi jasné, proč bychom se tedy neměli řídit vzorovými stanovami, když tento oddíl o kontrolním orgánu ve stanovách nemáme a máme tam, že v případech, kdy není něco ošetřeno našimi stanovami, tak se řídíme vzorovými.

    Vložil Pavel, 29. Listopad 2008 - 1:05

    Vaše tvrzení: „Já se domnívám, že mít 1členný orgán není možné, že jde pouze zvyšovat, ale v tomto případě nelze dát do stanov, že bude pouze jeden člověk, že to není povoleno zákonem.“ se neopírá o ZoVB. Vychází pouze ze vzorových stanov, které jsou ale závazné pouze do doby schválení vlastních stanov a nebo jsou závazné pokud je za své stanovy přijmete, byť jen z části.

    Pokud chcete mít jednočlenný kontrolní orgán, tak stačí změnit Vaše stanovy (bez notáře) a uvést do nich, že máte jednočlenný kontrolní orgán. Nebude to v rozporu se ZoVB. A protože budete mít vlastní úpravu této problematiky, tak se nepoužije odvolávka ve Vašich stanovách, že co není řešeno u Vás, použije se ze vzorových stanov.

    Pokud se chcete řídit vzorovými stanovami, máte na to samozřejmě právo. Ale sehnat z 23 majitelů 3+3 funkcionáře asi bude problém, že? :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".