Změna prohlášení vlastníka
Naše jednotka byla vymezena podle ZoVB. Společenství vzniklo ze zákona ke konci roku 2013, ještě pred účinností NOZ. Asi dva měsíce platili vzorové stanovy, o tom se ale tiše mlčelo. První schůze byla svolána v lednu 2014, vlastníkům byly předložneny ke schválení stanovy podle NOZ, které taky byly schválené. Byly k nim připomínky, se kterými byli předem seznámeni všichni vlastníci, ale vše bylo bývalým vlastníkem smeteno a stanovy byly schválené. Je v nich uvedeno, že si vlastníci mohou změnit Prohlášení hlasováním. Před pár dny jsme dostali pozvánku na schůzi, kde je bod: „Informace výboru o přípravě nového Prohlášení vlastníka domu o vymezení jednotek.“ Podrobnosti nejsou uvedeny, žádali jsem o podrobnější informace, nic jsme nedostali. To je u nás zcela běžná situace, u nás se vše tají, u nás jsou tajné i náklady na společnou elektřinu, které se rozpočítávají vlastníkům. Na pozvánce je pouze uvedené, že tento bod je závažný. Domníváme se, že se chystá veliká změna jednotky podle ZoVB na jednotku podle NOZ. Jaký je postup v tomto případě. Vzhledem k nesolidnosti členů našeho výboru a to není žádné pomlouvací klišé, se domníváme, že opět, jak je jejich zvykem, chystají na vlastníky nějaký podraz. Je možné, že Prohlášení, nové vymezení jednotky, lze změnit pouhým hlasováním na schůzi, aniž by potřebovali náš souhlas? Nabyli jsme dojmu, že podle NOZ je snad možné úplně všechno, nikde není žádná jistota. Co máme dělat, my s novým vymezením jednotky nesouhlasíme. Děkuji za vaše názory.
V diskusi jem našla: § 1169 2) Ke změně prohlášení se vyžaduje dohoda dotčených vlastníků jednotek o změně jejich práv a povinností uzavřená v písemné formě. Účinnosti dohoda nabývá, pokud s ní v písemné formě souhlasí vlastníci jednotek s většinou hlasů, popřípadě s kvalifikovanou většinou hlasů určenou v prohlášení, a to i když nejsou stranami dohody. V diskusi jsem dále našla příspěvek lake kde uvádí: Je třeba k tomu číst § 1169 NOZ, který vymezuje postup při změně prohlášení jako dvoufázový proces:
- Dohoda dotčených vlastníků jednotek je platná okamžikem, kdy ji podepíší všichni dotčení vlastníci jednotek.
- Dohoda je účinná okamžikem, kdy s ní v písemné formě souhlasí vlastníci jednotek s většinou hlasů, popřípadě s kvalifikovanou většinou hlasů určenou v prohlášení.
Jak mám rozumět té většině hlasů? http://www.portalsvj.cz/…paragrafy-oz V současné době vlastníme samostatnou jednotku a zvlášť podíl na pozemku. Tak je to i zapsané v katastru, tak je to na vlastnickém listě, o podílu na spolených částech tam není ani slovo. Změna podle NOZ by, jestli jsem to dobře pochopila byla v tom, že jednotka a společné částí by tvořili jeden celek. Chápu to tak, že naše jednotka by patřila všem, neměli bychom o ní právo rozhodovat sami? Jestli jsem to správně napsala nevím, přiznám se, že vlastnictví podle NOZ vůbec nerozumím. Navíc se NOZ týká bytového spoluvastnictví a naše jednotka není byt. Může mi to prosím někdo objasnit. Je možné takovu změnu udělat bez souhlasu vlastníka, je možné někomu zabavit jeho jednotku ve výhradném vlastnictví a šoupnout ji do nějaké společné části a to hlasování kvalifikovanou většinou a zapsat to do Prohlášení vlastníka? To mi připomíná znárodňování a vůbec tomu nerozumím.
Zabavit Vám jednotku ve Vašem vlastnictví nikdo ani podle NOZ nemůže. Převod Vašeho bytu na jinou osobu můžete provést jedině Vy sama.
Mohla by se maximálně změnit výše Vašeho spoluvlastnického podílu na společných částech domu (např. při změně velikosti společných částí domu). I v takovém případě, pokud by se změnil podíl Vašeho bytu na společných částech domu, jedině s Vaším souhlasem. Pokud byste nesouhlasila, nedošlo by k dohodě dotčených vlastníků, a v tom případě nemůže shromáždění takovou změnu nadpoloviční či kvalifikovanou většinou schvalovat. I kdyby se takové usnesení na shromáždění schválilo proti Vaší vůli, bylo by neplatné, protože mu musí předcházet dohoda dotčených vlastníků.
Tak zde je klasický případ, jak NOZ zapříčinil problémy v SVJ. Teď se to snažím vysvětlit v našem SVJ, tak uvidíme, zda pochopí, že pro SVJ, která mají budovu rozdělenu dle ZoVB, je aplikace NOZ cesta zpět resp. cesta skoro k bývalému SBD. Problém zde je také v právnících, kteří se fundovaně v této „situaci“ neorienují a tak není na koho se obrátit, kdo by Vám právně poradil. Můžeme jen děkovat, že zde je tento portál.
„Problém zde je také v právnících, kteří se fundovaně v této „situaci“ neorienují“
Nezasvěcenému se může jevit, že občanský zákoník by měl právník ovládat. Jak se zde opakovaně uvádí, není tomu tak. Nabízí se tak otázka, jaké zákony právníci ovládají, když občanský zákoník to zjevně není…
Napsala jste: „Tak je to i zapsané v katastru, tak je to na vlastnickém listě, o podílu na společných částech tam není ani slovo.“
Toto Vaše tvrzení je podivné. Pokud byly jednotky v domě vymezeny Prohlášením vlastníka, tak musí být v katastru u každé jednotky uveden podíl na společných částech.
Musí je veliký pán ale nemusí je ještě větší. Na vlastnickém listu máme pouze jednotku. Můžete se divit jak chcete, je to tak.
Nehledejte v listu vlastnictví, ale v katastru nemovitostí vyhledejte stavbu http://nahlizenidokn.cuzk.cz/
Poslední komentáře