Změna koeficientu
V našem SVJ máme nově E-ITN Metra 30,2 s rádiovým odečtem. Před
jejich montáží firma uvedla, že soupis změřených radiátorů včetně
koeficientů obdrží SVJ. Ve vyúčtování byly nově uvedeny přepočítací
koeficienty (u původních indikátorů byl naprogramován výkon a přestup
tepla přímo v samotných měřácích). Výkony radiátorů nebyly
u původních E-ITN uváděny, ale znala jsem je od SVJ. Nyní v novém
vyúčtování je v oddílu
„Koeficienty“ uveden výkon radiátoru*koeficient přestupu tepla. Tyto
koeficienty jsou ve dvou případech shodné s původními výkony radiátorů
(deskové radiátory), ale ve dvou případech jsou zvýšeny asi o 33 % proti
původnímu výkonu (litinové radiátory). Vyúčtování jsem reklamovala
u SVJ,kromě jiného požadovala podle §7/3 předložení všech koeficientů
všech místností v domě (kq,kc,kt,ks,kf+koeficient polohy) a požadovala
jsem i odůvodnění, proč je uveden u mého bytu vyšší výkon u těchto
litinových radiátorů proti minulému roku. Odpověděl mi správce= SBD=
s přiloženým dopisem přímo od firmy Inmes Praha. „Dle vyhlášky §7/2g
musí být na vyúčtování uvedeny koeficienty pro přepočty odečtů
indikátorů pouze u konečného spotřebitele“, tj. u mého bytu. Inmes
dále uvádí:„Koeficient výkonu je dán výrobcem radiátoru, koeficient
přestupu tepla je dán výrobcem indikátoru (ten je jeho vlastnictvím a není
možné jej uvádět samostatně).Ostatní koeficienty nejsou ve výpočtu
užívány a mají tedy hodnotu 1.“ Jiné koeficienty než mého bytu mi
nebyly poskytnuty. Jiného vysvětlení, proč byly zvýšeny výkony
u litinových radiátorů se mi nedostalo, firma jen konstatovala, že
koeficienty jsou shodné (litinové radiátory jsou ve dvou místnostech stejně
veliké). Může mi zvýšení výkonu u poloviny radiátorů v mém bytě
proti minulému roku někdo lépe vysvětlit? Děkuji.
Pracovníci INMESu jsou kecalové a Vám tvrdili nepravdu. Koeficient polohy místnosti samozřejmě je povinně užíván a má podstatný vliv na náklady. Podle § 7 odst. 3 vyhlášky č. 372/2001 Sb. platí:
- „Vlastník seznámí konečného spotřebitele na jeho žádost s podklady, ze kterých vyúčtování vychází, případně se způsobem rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi ostatní konečné spotřebitele v zúčtovací jednotce.“
Seznam radiátorů a jim přidělených koeficientů pro celý dům je právě takovým podkladem. Požadujte jejich předložení na SVJ, které je pro Vás partnerem při dodávce a rozúčtování služeb.
Koeficienty nejsou zjištěny z křišťálové koule, ani odhadem. Společenství je povinno Vám prokázat nejen hodnoty všech použitých koeficientů, ale i způsob jakým byly stanoveny:
- u koeficientu pro upevnění indikátoru na těleso (koeficient přestupu tepla) je podkladem dokumentace výrobce indikátoru, která Vám musí být na vyžádání předložena;
- u koeficientu pro výkon radiátoru je podkladem typový list výrobce radiátoru; přitom musí jít o výkony při shodném teplotním spádu.
V tom může být v podkladech chyba, neboť klasické litinové radiátory se zpravidla osazovaly do soustav projektovaných „postaru“ pro vyšší teplotu topné vody. Je tedy třeba nejen nechat si předložit koeficienty radiátorů, ale je nutno také podle podkladových materiálů výrobce radiátoru zkontrolovat zda je hodnota platná pro dané těleso, teplotní spád a teplotu vzduchu .
Je podstatný rozdíl mezi výkonem při teplotním spádu 90/70°C a spádu 75/65°C: ve druhém případě je výkon radiátoru snížen na přibližně 50%. Viz: http://vytapeni.tzb-info.cz/…005904o1.gif. Výkony radiátorů by Vám mohl zkontrolovat každý projektant ÚT, nebo solidní topenář. Výkony těles znají a používají je.
lake
„…Požadujte jejich předložení na SVJ, které je pro Vás partnerem při dodávce a rozúčtování služeb…“
SVJ tvrdí že na ně nemám nárok. Vím že mám, ale co mám dělat když mi to nechtějí vydat? Mám přeplatek – takže se se mnou nikdo nebaví. Prý je všechno dobře a mám si prý čelo otírat vlhkým ručníkem (verbální rada pana místopředsedy). A kdybych snad prý pro příští rok svévolně přestal platit ve výši předepsané výborem – dají mne prý okamžitě k soudu, protože rozhodující je, že neplatím co je předepsáno protože o „přiměřenosti“ ve Stanovách nic nemáme a to mi také předseda ustavičně otlouká o hlavu. A když prý SVJ náhodou prohraje – prý to zaplatím podílově také a ještě mi to předepíší v zálohách k úhradě – také „řeč“ pana předsedy
Máte na toto nějakou použitelnou radu? děkuji
Vy jste „off-topic“, protože jaká pravidla by to měla být – nepíšete. Moje osobní tj. „nedáte mi vyúčtování, tak Vám nezaplatím“ nebo nějaká SVJ-pravidla: kdyby bylo průchozí, že lze změny udělat na shromáždění hlasováním, tak u nás bychom to ve stanovách zakázali (tedy hlasovat)
Jaká pravidla máte Vy, Vy ve Vašem SVJ? Jaká? Použitelná? Jaká?
Co tvrdí SVJ je pro věc bezvýznamné. Podle zákona č. 40/1964 Sb. je povinností věřitele prokázat dlužníkovi důvod platby. Povinnost odběratele (SVJ) předložit podklady potřebné pro kontrolu rozúčtování služeb TUV a vytápění existuje i podle § 7 vyhlášky č. 372/2001 Sb. Splnění této povinnosti je samozřejmě možno vymáhat.
Výši záloh do této diskuse laskavě nepleťte, s tím jste zde off-topic.
lake
pane Lake, já jsem způsob co mi radil soused – jako neplatit nebo zálohy snížit – uvedl. I kdyby nebyl způsob úplně správný, tak já ho neuvedl proto že bych chtěl být Vámi označen za „off-topic“ – což mi zní jako nadávka.
Já jsem se ale neptal zda „nárok“ existuje, ale jak se má TEN „nárok“ vymoci – ty údaje podle §7 vyhlášky 372. Vy pouze konstatujete cit. „…je samozřejmě možno vymáhat…“. JENŽE JAK? Jak se to má vymáhat? Ptám se nějak nesrozumitelně? Nebo ve kterých již uvedených vašich slovech je ten návod? Já ho tam nevidím.
Poslední komentáře