Zděděný byt v SVJ, kde je nájemník.

Vložil Miroslav Benda, 24. Listopad 2010 - 17:40 ::

Dobrý den, letos jsme zdědili byt 2+0 v osobním vlastnictví po otci.Tři sourozenci.Otec byl dán do domova pro seniory v roce 2008

  • alzheimer.Aby byt někdo platil – služby ap.Písemnou nájemní smlouvou na
dobu určitou se do bytu nastěhoval vnuk a otec mu povolil trvalý pobyt na dobu neurčitou.Nyní chceme jako třetinový majitelé, společně byt prodat.Jak se postavit k nájemníkovi ?Výpověď ?Když nájemní smlouva byla podepsána s otcem z roku 2008.V dědickém řízení se nic takového nepřevzalo.Jsme pouze majitelé, každý 1/3 majetku.Nebo máme povinnost najít náhr.byt, když v nájemní smlouvě nic takového s otcem sepsáno nebylo -pouze výpovědní doba z bytu 6 měsíců !Myslím, že je před námi pěkný rébus.Předem děkuji za případné informace. Benda

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 25. Listopad 2010 - 8:41

    Bendo, jsem rád, že nejsem tvůj příbuzný.

    Vložil Miroslav Benda, 25. Listopad 2010 - 9:02

    právě proto, aby z něj nebyl bezdomovec -se věc řeší.Pokud další dva spoluvlastníci chtějí byt prodat.Rád řeším věci s předstihem, není vyloučeno, že taková situace může nastat i v našem společenství, které je jinde, než předmětný dotaz a byt…

    Vložil Malíř natěrač, 24. Listopad 2010 - 20:58

    Sice tohle není moje parketa ale Váš příspěvek mi nedá.....Vnuk Vašeho otce je logicky syn někoho z Vás tří spoludědiců. Vnuk /syn někoho z Vás/ platí poplatky,udržuje byt atd a Vy mudrujete o tom, jak z něj udělat dalšího bezdomovce??? Ach jo...........­............

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 24. Listopad 2010 - 20:13

    Sice to sem nepatří, ale nájemní smlouva na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby. Je možné, že došlo k automatickému prodloužení, toto by však nemělo být na delší dobu než jeden rok. Pak je možné nájem ukončit, zajišťovat náhradní bydlení není nutné. Trvalý pobyt nezakládá žádný nárok na užívání bytu.

    Vložil Miroslav Benda, 25. Listopad 2010 - 9:14

    jaksi jsem neměl jasno s náhradním bytem.Jde mě jen a pouze o to, aby tento „nájemník“, nemohl v budoucnu říci, že byl nějakým způsobem zkrácen na svých právech.Je jasné, že pokud se dva spolumajitelé ze tří rozhodnou tento byt prodat, je to jejich volba.Nesouhlasem to asi jde „zablokovat“(1/3)­.Ale není to řešení.....Není moje parketa hrotit vztah se švagrovou a švagrem…přeji hezký den.

    Vložil Votočka, 25. Listopad 2010 - 14:14

    Pominu-li veškeré příbuzenské vazby, mělo by platit, že nájemní smlouva je uzavřena platně.

    Pak se dá prodat byt i s nájemníkem, pokud jej někdo koupí. Nový vlastník vstoupí do nájemního vztahu stejně jako jste do něj vstoupili vy – děděním, on koupí.

    Votočka

    Vložil Petr, 24. Listopad 2010 - 18:34

    Doporučuji Občanský zákoník Oddíl čtvrtý – § 685. Nebo zákon 107/2006 Sb., (o regulovaném nájmu a o změně obč. zákoníku). Otázka dle čeho byla nájemní smlouva sepsána, a co je uvedeno o možnosti ukončení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".