Závazky SVJ, když je statutár právnická osoba
Zdravím a žádám o názor ohledně statutárního orgánu právnické osoby, např. s.r.o. se základním jměním 200 tis. Kč nabízející funkci Profesionálního předsedy. Statutár má práva k disponováním bankovním účtem a podepisovat smlouvy:
1/ Pošle-li peníze z bankovního účtu pryč (bez vědomí a souhlasu Shromáždění SVJ), co pak?
2/ Uzavře-li statutár smlouvu s jinou firmou (bez vědomí a souhlasu Shromáždění SVJ), ze které plyne závazek platit, co pak? Můžeme soudit se tím s.r.o., ale ten závazek zůstává, nebo ne?
3/ V zákoně se píše, že za dluhy Společenství ručí jeho člen v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech. Znamená to neomezeně?
- když peníze pošle pryč, tak budou pryč
- nic, smlouva bude uzavřená
- ano, platí to i v případě, když si vlastníci zvolí za stat. orgán cizí osobu. Člen vždycky ručí za dluhy
- soudit se můžete do aleluja, jak to ale provedete, to by mě zajímalo. Sám žádnou žalobu podat nemůžete, pokud tak učiníte budete soudem vyhozen. Tak to svěřte jen tak někomu cizímu. S chutí do toho a půl je hotovo.
Člen statutárního orgánu SVJ ručí při výkonu své funkce celým svým majetkem a v RS, je vždy u právnické osoby coby statutárního orgánu SVJ i fyzická osoba,která za ní jedná!
§ 159/89/2012 Sb.,
(3) Nenahradil-li člen voleného orgánu právnické osobě škodu, kterou jí způsobil porušením povinnosti při výkonu funkce, ačkoli byl povinen škodu nahradit, ručí věřiteli právnické osoby za její dluh v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se věřitel plnění na právnické osobě nemůže domoci.
přeji hezký zbytek dne.JaVa
Díky za názor. Mohu se ještě zeptat na potvrzení či vyvrácení domněnek:
1/ Existující dluh bude třetí strana vymáhat primárně vůči SVJ, tedy společníkům (podle % v SVJ), až poté vůči statutárnímu orgánu?
2/ Je-li statutár s.r.o. s 200 ti.s Kč základního jmění a v realitě s pár tisíci na účtu, kolik z něj SVJ či třetí strana vymůže?
3/ Je-li statutár toho s.r.o. nějaký jouda, který nemá moc majetku a dluhy, tak ho možná po letech odsoudí, ale moc z něj asi nedostaneme?
4/ Vlastní-li ta fyzická osoba (statutár bud přímo v SVJ nebo v s.r.o. dělající statutára SVJ) nemovitost s hypotékou, kdo má přednost v plnění za škodu – SVJ nebo banka?
Člen statutárního orgánu SVJ ručí při výkonu své funkce celým svým majetkem a v RS, je vždy u právnické osoby coby statutárního orgánu SVJ i fyzická osoba,která za ní jedná!
V našem SVJ je v RS uvedeno:
Statutární orgán: PŘEDSEDA VÝBORU: „GABIT spol. s r.o.“, IČ: 602 80 476 Most, kpt.Jaroše 99 Den vzniku funkce: 1. srpna 2019 Den vzniku členství: 1. srpna 2019
Fyzická osoba uvedena není. Nicméně může být námitka, že ji lze nalézt dle iča. A tam jsou tři jednatelé s poznámkou: Za společnost jednají vždy dva jednatelé společně. Podepisování za společnost se děje tak, že k vytištěné nebo napsané firmě společnosti připojí vždy dva jednatelé svůj podpis.
Na nástěnce SVJ je však uvedeno, že předsedou výboru není ani jeden z jednatelů, ale někdo úplně jiný (který má samozřejmě, na rozdíl od jednatelů, přístup k účtu).
Tak kdo případný problém „odnese“? Kdo bude podepisovat smlouvy za SVJ? Bude zajímavé když je budou nuceni podepisovat zbývající dva členové výboru (vlastníci).
PF 2020
„Společníci ručí pouze do výše nesplaceného vkladu“
S malým zpožděním – jak by tomu bylo v mém výše uvedeném příspěvku? Tato firma – (profipředseda), má jediného společníka – další právnickou osobu. Když se na ní podíváte, zjistíte, že je to akciová společnost. Její akcie má zase jiná a.s. atd., až se prokoušete k majiteli Sparty. Pro mě je absurdní, že by „problém“ mohl odnést někdo jiný než vlastníci (statutár, společník, osoba jednající za profipředsedu). Vlastníci budou mít v ruce vždy jen kratší konec.
Doplňuji otázky „kdo podepíše“ – kdo podepíše právnický úkon – podání žaloby (neplatič) a udělení plné moci právníkovi k zastupování. Budou to muset být dva jednatelé profipředsedy + další člen výboru? Možná to dává trumf do rukou žalovaného (delegace)? T.
Poslední komentáře