Zaúčtování pojistného plnění
Dobrý den,
chtěla bych zde prosím konzultovat zaúčtování pojistného plnění. Našla jsem zde již obdobné dotazy a k nim zajímavou diskusi poukazující na nejasnosti v účtování SVJ, ale nenašla jsem pak vlastně žádnou odpověď jak tedy v praxi účtovat.
Na úvod uvádím, že pro naše malé SVJ jsem vyšla z názorů pí Klainové a účtuji náklady související se správou domu na 5× a na konci roku je všechny proúčtuji prostřednictvím výnosového účtu oproti zálohám od vlastníků. Na 6× pak již máme jako výnosy jen úroky z BÚ a term.vkladu, které dáváme do přiznání (následně osvobozené a použité na provozní náklady).
Neznámým pachatelem byla způsobena škoda na vchodových dveřích. S touto událostí vznikly pak náklady na opravu,které jsem v souladu s naším způsobem účtování zaúčtovala na 5×.
Od pojišťovny jsme po odečtu spoluúčasti obdrželi pojistné plnění a nyní prosím o radu jaký zvolit způsob zaúčtování:
- Pojistné plnění naúčtuji s mínusem na 5×, tj. ponížím o něj skutečně vynaložené náklady. Na tyto náklady pak již nebudou čerpány prostředky ze záloh vlastníků.
Tento postup se mi logicky líbí, myslím, že nejvíce odpovídá skutečnosti.
- Pojistné plnění naúčtuji do výnosů. To by ale ve výsledku v účetnictví vedlo k tomu, že náklady související se škodou budou v plné výši kryty ze záloh vlastníků (jako ostatní provozní náklady) a na 6× mi zůstane výnos – pojistné plnění, který pak půjde do přiznání (kde bude ošetřen jako naše ostatní výnosy), což se mi tedy nezdá, že bylo zrovna logické a správné.
Můžete prosím poradit, jaký způsob zaúčtování zvolit, či doporučit něco jiného?
Předem děkuji, Marie
Paní Marie, účtování nákladů na správu do 5. účtové třídy, není účtování podle názoru pí Klainové, ale podle odborné literatury, konkrétně hlavně podle knih paní Ing. Marty Neplechové, ze kterých jsem ve svých začátcích čerpala vzácné rady.
Záporné účtování předpisu pojistného do nákladů se sice promítne do výsledku hospodaření stejně, jako jeho účtování do výnosů, ale nedoporučuji to kvůli průkaznosti nákladů a výnosů ve výkazu zisku a ztráty.
Správné je účtování do výnosů s tím, že ze záloh na správu budete samozřejmě čerpat částku sníženou o pojistné účtované do výnosů. Stejná částka nemůže být ve výnosech 2×. Dopadla byste tak, jak jste napsala.
Na dotaz Vám odpovídám zcela výjimečně, protože jste uvedla mé jméno v souvislosti, která není správná. Výsledkový způsob účtování nákladů je nejběžnější ve většině SVJ.
Na účetní dotazy odpovídám zásadně na www.klaiex.webnode.cz, a to pouze členům KPÚ. Podmínky členství jsou ve stejnojmenné rubrice.
N. Klainová
Vážená paní Klainová, omlouvám se za uvedení Vašeho jména v nesprávné souvislosti. Samozřejmě, že tento způsob účtování nepovažuji za žádný „výmysl paní Klainové“ a mrzí mě pokud to tak snad vyznělo. Děkuji za Vaši radu, rozumím, že oproti nákladům na opravu škody již nebudu čerpat žádnou částku ze záloh vlastníků. Měla by zároveň být i nějak účetně zachycena vazba, že právě tyto náklady byly kryty pojistným plněním? Hezký den, Marie
Paní Marie, náklad na opravu krytý pojistným plněním si zaúčtujte na samostatný analytický účet, např. na 511–648 s názvem např. Oprava krytá pojistným plněním. To Vám připomene, že na tento náklad nemáte čerpat zálohu na správu. Rozdíl mezi nákladem a pojistným plněním zůstane mezi náklady, na které se čerpá záloha na správu.
Podobně se účtují i další náklady kryté jinými výnosy, např. provozními dotacemi apod.
A další dotazy mi tu už opravdu nepokládejte.
N. Klainová
Neboli, chápu-li to správně, tak jste na zdejší diskuzní forum zanevřela? Nebo se mýlím?
Přeji Dobrý den
Votočka
Poslední komentáře