Zatepleni panelaku + vymena plastovych oken
Dobry den, v nasem panelovem dome (13 pater / 66 bytovych jednotek) jsme se rozhodli ze budeme provadet zatepleni a vymenu starych drevenych oken (velmi spatny stav) za nove. Bohuzel je ale cast domu (cca 16 jednotek / duchodci hlavne) proti zatepleni a chteji jenom okna, nechteji platit penize navic, protoze by potom nekteri nemeli udajne treba na nove zuby. Na kompletni vymenu oken ze zpracovana nabidka vy vysi 4miliony, zatepleni celeho panelaku dalsich 10mil.
Udajne je zatepleni zbytecne a chteji jenom menit okna. Jak argumentovat a tyto rebely presvedcit ? Je mozna pouze vymena oken a vyzdeni mezi okennich pricek bez zateplneni, jake jsou mozne rizika teto stavebni upravy (rosny bod, plisne apd.) ? Dekuji za rady a informace
Michal B.
Zateplením paneláku nedosáhnete jen úspory při vytápění, také chráníte opláštění od povětrnostních vlivů a budete mít novou fasádu.
Kolik platíte na dlouhodobou zálohu? Možná by jste ji nemuseli dramaticky zvedat, pokud využijete kombinaci úvěru a dotace Panel. Do modelu cash flow můžete také počítat s přesunem kalkulovaných úspor za teplo na zvýšení dlouhodobé zálohy, aniž by se zvyšoval celkový příspěvek členů SVJ.
Ta cena za zateplení se mi zdá velká. U nás máme 139 bytů, 10 000 m2 bytové plochy a podrobné nabídky máme od 9 do 11 mil. Kč.
Při výměně oken si nechte předložit certifikáty, jakého součinitele prostupu tepla okna dosahují. Dodavatelé rádi prezentují součinitel prostupu tepla pouze na sklo, ale vyrazit z nich součinitel prostupu tepla na celé okno je obtížné. A když už ho poskytnou, tak se jedná o okno s největší plochou skla, kde je nejmenší plocha rámu. S takovou nesolidností, jako u okenářů, jsem se dlouho nesetkal. Nabídky máme od 7,5 do 10 mil. Kč.
A ty „kverulanty“ se pokuste přesvědčit, že byt mají patrně pro své děti, které se na jeho údržbě resp. vylepšení mohou podílet. Chce to spíše individuální jednání, než jednání na shromáždění.
K přesvědčování členů SVJ můžete také použít průběh spotřeby tepla u podobného subjektu, kde již zateplení a výměna oken proběhla. Spotřebu je potřeba uvádět s pomocí denostupňové metody. Ke snížení odběru tepla uskutečně dojde, i když se připravte na jednání s dodavatelem tepla, který se bude snížení odběru bránit. To je kapitola sama pro sebe.
Samotná návratnost zateplení a výměny oken se prakticky nedá vypočítat, protože platná pravidla pro zpracování energetického aditu umožňují pracovat pouze se současnými cenami. Jaké budou ceny v budoucnosti nikdo neví, pouze je jisté, že ceny budou vyšší.
Vyšší bude velmi pravděpodobně i DPH. Snížená sazba 9% má končit 31.12.2010.
Hezký den!
Pavel
Okenáři skutečně běžně poskytují koeficient prostupu tepla pouze pro sklo (dvojsklo nebo trojsklo).
Jak podstatný je vliv rámu? Podle řezu konstrukcí rámu (ocelové jádro a několik plastových komor nebo masivní dřevo) se zdá, že nejslabším (rozhodujícím) článkem bude sklo, a potom zaizolování obvodu okna při upevnění do fasády. Můžete tuto domněnku potvrdit? Děkuji.
Sklo je rozhodující, protože je největší, ale rám je nejslabším článkem okna.
Součinitel prostupu tepla vyjadřuje množství tepla ve Watech, které projde 1 m2 okna (skla, rámu) při rozdílu venkovní a vnitřní teploty 1 K.
Součinitel prostupu tepla u rámu (Uf) je horší než u skla (Ug) a ovlivňuje tak negativně celkový součinitel za celé okno (Uw).
Ug skla je standardně 1,1, u trojskla může být i 0,8 či 0,6. Ale trojslo v klimatických podmínkách Prahy je nadbytečné. Navíc větší hmotností dochází k většímu namáhání pantů i ostatních prvků. A to nemluvím o ceně, ta je vyšší o cca 800 Kč/m2.
Význam Uf rámu je nezanedbatelný. Plocha rámu se podílí na celkové ploše okna v rozmezí 25–35% (to mám z tabulek okenářů, sám jsem si myslel, že je to méně). Přitom počet komor je hlavně marketingový tah, Uf se zvýší jen málo, stabilita křídla se zhorší, protože do menších komůrek se vejde jen menší výstuha. Ale na plakátech sedmi či osmikomorový rám vypadá lépe než pětikomorový.
Náš energetický audit byl spočítán na celkové Uw 1,2, máme nabídku na sklo Ug 1,0 a rám Uf 1,2, takže celkové Uw je od 1,14 do 1,19 podle velikosti okna.
Přestože jsme vyhlásili jako podmínku v poptávkovém řízení celkové Uw 1,2, tak nám drze chodí nabídky zdůrazňující sklo Ug 1,1 a přitom v přiložených certifikátech je klidně Uw 1,3. Asi si dodavatelé myslí, že je takový problém si přečíst ČSN EN ISO 10077–1.
Je také dobré nezanedbat akustický útlum oken. U skladby okna 4–16–4 je běžně Rw=32 dB. Ale pokud jste u frekventované ulice, tak se vyplatí zesílit sklo na 6–16–4 a hned se zvýší útlum na Rw=36 dB. Cena není velká.
Hezký den!
Pavel
Na tvojí otázku by zásadně odpověděl nezávislý průzkum. Jak bych to dělal já amatér. Za stejných tepelných podmínek vnitřních i venkovních , bych sledoval teploty na rámu oken z různých materiálů jak z pohledu venkovního i vnitřního a to samé i skla u těchto rámů. A výsledek průzkumu nám odpoví na tvé otázky. Máš pravdu v tom, že je problém zaizolování obvodu okna při upevnění do fasády – to mám již vypozorované, dále je velký rozdíl i při porovnání teplot skel starých oken a nových(plastových). Letos v zimě, bych se tomu chtěl věnovat víc. Pokud to nedopadne jak v loni , pořád jsem to odkládal až se oteplilo. JarekSVJ
Vyměnit okna je rozumné i bez obalení domu do polystyrenu. JarekSVJ s kamerou to potvrdi.
Souhlasím. Vyměnit okna za 4 mil. Kč je rozumné, návratnost je okamžitá. Ale nutit lidi do zateplení za 10 mil. Kč s návratností 20 let je hloupé. Za 20 let snad budu na svých, ale co z toho. Situace (moje osobní i celková) může být úplně jiná. Starý člověk se vám na to …
Kompromisem je zateplení pouze štítové stěny bez oken. Prostřední sekce v řadové králíkárně mají obrovskou výhodu. ;-)
Lidé, bděte! Nesmíte všemu věřit. Peníze se dají investovat lépe.
Pane Michale a paní Růžo,
Co takhle ty důchodce-rebely nechat utratit.
Ale teď vážně. Jejich názor je naprosto legitimní. Musíte mít nějakou analýzu, která porovná různé varianty. Argument paní Růži je dost naivní, ten nemůže fungovat ani na důchodce. Také musíte vzít v úvahu, že 70 letého člověka těžko přesvědčíte tím, že návratnost je 15–20 let.
Osobně si myslím, že zateplovat fasádu s okny jsou vyhozené peníze (je to jen můj odhad). Zkuste navrhnout skromnější varianty.
Nebo vymyslete nějaký chytrý způsob financování, aby důchodci nemuseli platit.
A když všechno selže, tak zavolejte JarkaSVJ s termokamerou. To je určitě přesvědčí. :-)
Ha ha, u nás taky asi 3/4 roku přesvědčování a argumentování. A první vyúčtování přesvědčilo všechny, že udělali dobře, že souhlasili. Nikdy jsme tolik nedobírali. Růža
My jsme poprvé o zateplení hlasovali v létě 2007. Tehdy to neprošlo.
Nechali jsme si udělat energetický audit, který nám ukázal úsporu energií kolem 30% a ekonomickou návratnost kolem 15 let. Na následné schůzi pak bylo zateplení schváleno.
Takže skoro dva roky přesvědčování a argumentace.
Daniel Fišer
Dobrý den,
určitě je několik možných variant, jak lidi přesvědčit o tom, že je pro ně lepší dům i zateplit. Řešil jsem momentálně stejnou situaci. Pokud budete mít zájem, rád poradím, kontaktujte mě na můj mail (lidiak@oknotherm.cz). S pozdravem
Pane Oknotherme, proč ty varianty nezveřejníte?
Mne by dost zajímalo, jak přesvědčujete důchodce s malým důchodem, aby se podílel na nákladu 10 mil. Kč s návratností 20 let. To mu lámete ruce? Váš příspěvek zní dost fašisticky, to se na mne nezlobte.
Ale dyť je to reklama. Dá vám snad někdo know-how zadara? A k těm důchodcům: Co takhle, kdyby pomohli dědici? U nás to tak funguje.
Nejde jen o důchodce. Mne by Optotherm musel mučit, aby mě donutil investovat do polystyrenu. Raději budu investovat do ropy nebo akcií.
Vražte těch 10 mil. do akcií Čezu. Aspoň nebudete nadávat na drahou elektřinu. ;-)
Poslední komentáře