Zastupování předsedy v době jeho nepřítomnosti.
Jak je to se zastupováním předsedy výboru v době jeho nepřítomnosti.
- Může místopředseda s dalším členem výboru učinit písemný právní úkon bez vědomí předsedy s odůvodněním, že u toho nebyl (on o tom ani nevěděl)?
- Jakou průkaznost o nepřítomnosti předsedy pro jeho zastupování místopředseda potřebuje?
- Je nutné písemné zplnomocnění místopředsedy o zastupování předsedy v době jeho nepřítomnosti?
Dostal jsem se do zajímavého problému, kdy byl učiněn právní úkon bez mého vědomí a odpověď instituce, kde byl právní úkon proveden, byla taková, že jsem u toho nemusel být. Údajně stačí místopředseda a člen výboru. Byl jsem prostě fyzicky nepřítomnen a to dle jejich výkladu stačí. Pokud by toto vysvětlení bylo obecně platné, tak je volba předsedy zcela zbytečná. Je to tak?
Vážený Anonymousi,
přečte si prosím přesně znění vašeho úplného výpisu z rejstříku společenství vlastníků jednotek, zde je uveden „Způsob jednání za společenství“.
Tento text by měl plně odpovídat ustanovení vašich platných stanov v souladu se ZoVB §9 odst.13: „Statutárním orgánem společenství je výbor nebo pověřený vlastník. Za výbor jedná navenek jeho předseda, kterého výbor zvolí z řad členů výboru. Jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru. Je-li statutárním orgánem pověřený vlastník, postačí k písemnému právnímu úkonu jeho podpis.“
Matějka
Zákon o bytech píše, že pro písemný úkon je nutný podpis předsedy. Je to tak předpokládám i ve vzorových stanovách, ale to by ani nebylo důležité, jiný text stanov nemůže popřít zákon. Podívejte se do výpisu Obchodního rejstříku který máte doma nebo na internet na svoje IČO, co tam máte napsáno ohledně zastupování. Dotyčná isntituce měla při písemné formě projevu vůle společenství dbát na dodržení Obchodního rejstříku. Pokud to je banka, musíte mít ve smlouvě s ní ustanovení co, kdo a jak.
Poslední komentáře