Zasedání shromáždění nebo schůze shromáždění?
V zákoně je, že „shromáždění se svolává k zasedání“ případně na jiném místě se hovoří o „zasedání shromáždění“, eventuálně o „konání zasedání shromáždění“, případně „shromáždění zasedá“ a „shromáždění zasedlo“. Setkal jsem se však s tím, že lidé pojmu příliš nerozumí (plenární zasedání Evropského parlamentu není asi častým tématem hospodských debat a na Plenární zasedání ÚV KSČ se už zapomnělo).
Zajímalo by mě, jestli můžu ve stanovách nahradit „zasedání shromáždění“ obecnému lidu srozumitelnějším „schůze shromáždění“ či prostě jen „schůze“.
Obdobně:
V zákoně je uvedeno ustanovení „dědický nápad“. Zajímalo by mě, jestli můžu ve stanovách nahradit „dědický nápad“ obecnému lidu srozumitelnějším „dědický vrtoch“ či prostě jen „vrtoch“.
(viz § 1479–1480; § 4 o.z.)
a nevidím důvod, proč by nešlo používat termín schůze Shromáždění.
staarman
Měli jsem schůzi, máme schůzi a budemem mít schůzi. My nejsme šašci. Ať nám to někdo zakáže. To je taky donucující ustanovení zákona?
Toto je otázka spíše na lingvisty. Podle akademické příručky českého jazyka nejsou pojmy „schůze“ a „zasedání“ čistými synonymy. Otázka druhá je, co na to právníci. Ne vždy jazykověda odpovídá právu.
Slovo shromáždění můžeme chápat jako název pro nejvyšší orgán právnické osoby zvané SVJ, nebo také jako výsledek nějaké činnosti, jako jiné označení pro schůzi, shromáždění, sešlost, seskupení atd.
Abych to neprodlužoval, oficiální text zasedání shromáždění se koná … se nemusí každému líbit a příjemnější se může zdát ekvivalent shromáždění vlastníků se koná…
Která z těchto variant se prosadí, to ukáže čas.
Asi se už nevrátí minulé domovní schůze se koná…. I když, kdo ví?
Ivanq
Pojem „domovní schůze“ se běžně používá mezi staršími vlastníky. Jsou zvyklí a pojmu rozumí. Jestli jsou pojmy „schůze shromáždění“ a „zasedání shromáždění“ čistými synonymi je na debatu. V řadě stanov SVJ jsem používání pojmu „schůze shromáždění“ viděl.
Poslední komentáře