započitatelná podlahová plocha
Dobrý den , chtěla bych se zeptat jak je to se započitatelnou podlahovou plochou. Mám byt o podlahové ploše 90 m2. Ve vyúčtování mi je však započitatelná podlahová plocha pro vytápění počítáno 113m2 Ve dvou místnostech mám strop o výšce 2,40 a ve dvou o výšce 3,60 Ve vyúčtování nemám uveden žádný koeficient přepočtu. Zvláštní je že z celkově vyčíslených nákladů na vytápění pro 3 byty platím více jak polovinu nákladů. Je možné zjistit přesné koeficienty pro přepočet u různě vysokých stropů????
Děkuji Soldánová Renata
viz zde v kolonce „legislativa“ vpravo nahoře:
vyhl. 372/2001 §2 vymezení pojmů:
- ............................................................ mají-li
některé místnosti v zúčtovací jednotce rozdílnou výšku stropů nebo stropy zkosené, započitatelná podlahová plocha těchto místností se vynásobí koeficientem podílu objemu vytápěného prostoru k objemu vypočtenému z podlahové plochy a výšky stropu převládajících místností v zúčtovací jednotce,
Přesné koeficienty (celostátně určené) nejsou…je třeba si pro vaše výšky stropů koeficient přepočtu vypočítat… Velmi záleží na tom, jakou výšku stropů mají ostatní 2 byty. Pokud mají všechny místnosti 3,60 a vymykají se jen vaše 2 místnosti s výškou 2,40, tak by se u těchto dvou místností měla započitatelná podlahová plocha snížit použitím koeficientu cca 0,68 (t.j. prostý výpočet pomocí procent – výška 2,40 je cca 68% z výšky 3,60 – tak to dělá naše správní firma), ale způsobů přepočtu existuje více…
Dobrý den ,
ráda ch po přeměření zúčtocích jednotek upřesnila podlahovou plochu. V domě převládají místnosti se stropy o výšce 3,2O proto je pronajímatel bere jako výchozí pro přepočitatelnou plochu. v mém byte jsou pokoje o rozloze 48,46 m kde je výška stropů 3,60 m a dále pokoje 38,98 o výšce stropu pouze 2,40 m na můj dotaz pronajímateli , kde jsem chtěla zdůvodnit přepočet mi pouze citoval vyhlášku,ale už nezdůvodnil jak přepočet provádí. Prostě mi účtuje 113,835 m jako přepočtenou podlahovou plochu na vytápění a je to.
Vaše přeměření je bezvýznamné. Podívejte se do příslušných dokumentů, kolik máte podlahové plochy, k tomu dejte výšku stropů a pak to lze přepočítat.
Pokud by byly údaje správné, pak by vám byla účtována započitatelná plocha špatně.
Nemyslím si, že by existovalo více způsobů přepočtu započitatelné podlahové plochy. Existuje pouze jediný způsob a ten je uveden v § 2 písm. (e) vyhlášky č. 372/2001 Sb.. Od tohoto způsobu se při výpočtu nákladů na vytápění nelze odchýlit.
Korekční koeficient pro rozdílné výšky místností je pouze jedním z více koeficientů vyjmenovaných v příloze č. 1 části A vyhlášky. Při jeho výpočtu se zohledňuje objem vytápěné místnosti (což při vodorovném stropu znamená poměr výšky místnosti k výšce převládajících místností v domě).
Dále se použije přepočítávací koeficient u místností bez otopného tělesa, které s vytápěnými přímo sousedí. Pro místnosti bez otopného tělesa, avšak s neizolovaným potrubím se stanoví příslušný koeficient opět podle přílohy č. 1. Ta obsahuje i přepočet pro odlišnou výpočtovou teplotu místnosti a různý způsob využití místnosti.
Tazatelka by měla v první řadě položit svůj dotaz přímo rozúčtovateli, který je povinen seznámit ji se způsobem výpočtu započitatelné podlahové plochy všech místností v domě (§ 7 odst. 3 vyhlášky).
lake
Poslední komentáře