Vznik SVJ - Člen dlouhodobě v zahraničí
Dobrý den, v současné době chceme převést družstvo vlastníků na SVJ. Bohužel, jeden člen družstva který vlastní byt je dlouhodobě v zahraničí a ČR navštěvuje velice vzácně a nemůže tedy dát písemný souhlas k založení SVJ (resp. podepsat stanovy apd.). Jakým způsobem můžeme postupovat a založit SVJ? Stačí nám neověřená plná moc nebo lze založit SVJ a tohoto jednoho člena vést stále v družstvu? Jaké jsou možnosti? Děkuji za odpověď
Podepisujte se laskavě nějak.
Váš dotaz je nejednoznačný. Píšete o družstvu vlastníků (zřejmě vlastníků budovy jako celku) ale zároveň píšete "jeden člen družstva který vlastní byt". Pokud skutečně vlastní byt znamená to, že dům je již rozdělen na jednotky Prohlášením vlastníka a bylo započato s prodejem jednotek členům družstva.
V tom případě prosím sdělte, kolik bytových a nebytových jednotek je v domě, kolik jich bylo již převedeno do vlastnictví a kolik je nyní celkem různých vlastníků. Není vyloučeno, že SVJ již vzniklo, nebo vznikne prodejem čtvrté jednotky v pořadí. SVJ se nezakládá, vzniká ze zákona.
lake
Děkuji za odpověď, uvedu tedy vše na pravou míru:
Za účelem odkoupení privatizovaných bytů + domu bylo založeno družstvo. Po splacení ceny jsme všechny byty + společné prostory převedli na jednotlivé členy družstva. Bytový dům má 16 bytových jednotek, všechny jsou převedeny do OV + společné, nekomerční prostory o které se SVJ musí starat.
To znamená, že defacto začalo SVJ existovat? Že ustanovující schůze, stanovy apd. mají tedy informativní charakter.
Pokud ale existovalo družstvo, tak automaticky zaniká? Nebo může být automaticky převedeno na SVJ včetně financí (fond oprav apd. – nemáme žádné závazky)?
Děkuji a omlouvám se za, možná, triviální otázky.
Prosím dávejte svým příspěvkům nějaké názvy, nejlépe název úvodního příspěvku, pokud má smysl. Děkuji
SVJ již vzniklo podle § 9/3 ZoVB převodem DRUHÉ jednotky. Tím bylo docíleno stavu, že existují 3 vlastníci -družstvo a dva další vlastníci.
Nyní se musí provést „založení“ SVJ tj. notář, stanovy, výbor, zápis do restříku, účet v bance atd..
Osoba nezdržující se v ČR podle mého názoru může podepsat smlouvu o převodu jednotky i v zahraničí, kde ji může ověřit konzulát či velvyslanectví. Nebo bude nadále jen nájemníkem v družstvu.
Družstvo by mělo vstoupit do likvidace a mezitím by se vyřešil případ toho „cizince“.
Hezký den!
Pavel
Možná, že na své otázky najdete odpověď na této stránce http://www.portalsvj.cz/…uzstva-do-ov
Poslední komentáře