Vznik a zánik SVJ - změna prohlášení vlastníka
Dobrý den,rád bych touto cestou požádal o rádu v následující záležitosti. Naše SVJ se skládá ze 4 bytových jednotek a 2 garáží (garáže jako 2 samostatné jednotky). Vzhledem k zákoným podmínkám (alespoň 5 jednotek, 3 vlastníci) vzniklo v roce 2008 SVJ. Můj dotaz se týká záměru snížit počet jednotek z 6 na 4. Každá garáž patří zároveň vlastníkovi bytu a tudíž bychom rádi změnili prohlášení vlastníka, kde bychom ponechali vymezení dvou bytových jednotek ve stávající podobě a u zbylých dvou bytových jednotek přidali ke specifikaci garáž (garáže navíc přiléhaji ke zmiňovaným bytům). Výsledný stav by byl 4 byty, 4 vlastníci. Dle dostupných informací je tento postup přípustný, ale prozatím jsme nenašli nikoho, kdo by měl s podobným záměrem zkušenosti. V případě, že je uvedený postup reálný, jakým způsobem pak zanikne SVJ? Děkuji, Pavel Rohovský, Praha
Pane Rohovský,
Váš popis postupu ohledně garáží je neurčitý, nedovedu si podle něj představit čeho míníte dosáhnout. Jediný postup, který je legální, je zrušení garáží jako samostatných jednotek a jejich přičlenění ke společným částem domu. Je toto Vaším cílem?
Pokud ano, změna v označení jednotek a změna spoluvlastnických podílů na společných částech domu se do katastru zapisuje záznamem na základě oznámení. K tomu SVJ doloží změněné prohlášení vlastníka (nebo jeho části ve formě dodatku). Je nutný souhlas všech, neboť se ruší jednotky a mění se spoluvlastnické podíly na společných částech domu. SVJ musí k tomu doložit i výpis z rejstříku.
lake
Jako možnou cestu bych viděl dohodu všech o zrušení jednotek, přechod na podílové vlastnictví a následně nové vytvoření jednotek.
Poslední komentáře