Vyúčtování za elektrickou energii ve společných prostorách.
Jak je obvyklé vyučtovat el.energii ve společných prostorách.Na byt,nebo na osobu?Musí to být ve stanovách a když je jak to změnit?
Dobrý den, jsme 4 bytový dům, nemáme žádné právní společenství ani jednatele. Elektřina společných prostor a hlavní vodoměr je na majitele jednoho z bytů. Ten vždy rozpočítá vodu dle spotřeby (každý byt vlastní vodoměr), elektřinu /4. Bez problémů, se souhlasem ostatních majitelů. Chci se zeptat, zda je právní nárok na vymáhání této částky po majiteli, který přestaně platit. Smlouva je na mé jméno, já to musím zaplatit, ale mohu se domáhat částky od toho, kdo nezaplatil? Děkuji za odpověď.
V podstatě jednoznačně už to řeší (ale až s účinností od 1.1.2014) § 5, odstavec 2d zákona č. 67/2013 Sb, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty: provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě,..... podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.
Já považuji za správné podle počtu osob, jsou v bytě jednotlivci, zvl. důchodci třeba ani za den nevyjdou a pak třeba kopa lidí i se psem a rajtují výtahem, svítí se … Ale je to na vás, třeba dát podnět výboru. Svoji spotřebu by si měl každý hradit v max. míře sám. V RD nikdo nic nedá. Ale nepíšete, co máte vy, váš názor.
V domě jsou 4 bytové jednotky.Máme společenství z jiným domem,ale vyúčtování vlastní,Je to přesně jak píšete 90 letá důchodkyně,invalidní důchodkyně ze ZTP, jako třetí dvoučlená rodina a čtvrtá 4člená rodina ze psem.Výtah není.Vyúčtování na podíly.Odběr el.energie,ale stoupá.Zdá se,že to na podíly jak to bylo v domě, co máme společné společenství jaksi neodpovídá tomu jak kdo el.energii ve společných prostorách využívá.
Na nákladech na správu domu se podílejejí spoluvlastníci domu v poměru svých spoluvlastnických podílů, nedohodnou-li se jinak.
Tak praví zákon o bytovém spoluvlastnictví v účinném znění.
Jedná se o základní princip spoluvlastnictví věci.
Doplněk
nebo pokud původní vlastník nestanovil v „Prohlášení vlastníka“ způsob úhrady nákladů již odlišně od zákona.
Matějka
Dobrý den!
Mám tenhle problém. Většinu bytů v domě vlastní SBD, několik bytů i soukromí vlastníci. V bytech bydlí nájemníci, někde i podnájemníci. V domě jsou byty 1+1,2+1 a 3+1. Rozúčtování nákladů elektřiny ve společných prostorech SBD prý provedlo podle majetkových poměrů, prý je to podle platného zákona.
Vliv však na spotřebu el.energie přeci nemá výměra bytů nebo nějaký podíl na společných prostorech. Je závislý na počtu osob a na jejich pohybu. Zvířata raději neuvažuji. Platím-li však v bytě 3+1 obývaném 2 osobami více než ve 2+1 obývaném 5 osobami pokládám to za vynucenou podporu obyvatel v menších bytech. Je to normální? Dá se s tím něco dělat? I s počtem osob může být problém, proč nerozpočítávat náklady úměrně na bytové jednotky? Nějak se s tou nespravedlností nemůžeme srovnat.Jsme důchodci a nelíbí se nám to.
Totéž platí i pro rozpočítávání 30% nákladů na dodávku TUV, provedenou podle výměry bytů. Zde by to dokonce bylo zcela přesné, za stálé náklady na dodávku TUV do bytového jádra by měli všechny byty platit stejně.
S pozdravem Stibůrek
Většinou se náklady na el.energii ve společných prostorách rozdělí podle spoluvlastnických podílů na společných částech domu. Samozřejmě můžete na schůzi schválit nová pravidla pro rozdělování těchto nákladů.
Poslední komentáře