Vyúčtování tepla
Nevím, zda se to tu již neřešilo, ale můj problém je následující: na měřiči tepla (radiátor) se naměří velmi malá hodnota (v místnosti se jen spí a proto se normálně nevytápí), ISTA dopočítá hodnotu do jakéhosi „průměru“. Bylo mi řečeno (zda jsem správně pochopil), že byt vytápí okolní byty a proto je třeba hodnotu dopočítat jako by byla místnost vytápěna např. na 16 st. C. Připadá mi to hodně „nenormální“. Uvedu příklad: majitel je tak vytížený v zaměstnání, že v bytě pouze přespává. Naměřené hodnoty jsou téměř nulové, přesto se mu vytápění „dopočítá“ jako by místnost vytápěl na 16 st. C (vytápějí ho prý okolní byty). Pokud bych tento faktor (že byt vytápějí okolní byty) ověřil měřením, určitě bych nenaměřil 16 st. C. Můžete mi prosím vysvětlit můj problém ? Děkuji za odpovědi.
Dobrý den. Jsme SVJ 4 roky a vždy nám vyúčtování za teplo,dělala Správa. Za rok 2009 jsme si nechali udělat vyúčtování firmou. Takže teď máme udělané korekce podle §4, odst.4 a redukce podle toho, jestli je byt v přízemí nad garáží, nebo pod střechou, nebo pod terasou. Na základě předané dokumentace jsem zjistila,že je rozdíl mezi spotřebou za rok na faktuře a celkovými odečty u vlastníků na kalorimetrech. Za rok 2009 to dělá 504,57 GJ, což je částka Kč 433.415,–.Zdálo se mi to divné a tak jsem si nechala poslat součet všech odečtů z kalorimetrů za každý rok a celkový rozdíl za ty 4 roky dělá 1.456,90 GJ za náš dům. Upřímně se mi tomu ani nechce věřit, že by ve 14 radiátorech, které máme ve vchodech a 8 radiátorech v kočárkárnách, vznikl takový rozdíl.A to jsou převážně všechny vypnuté. Je možné, že máme garážové stání pro 84 aut,kde není kalorimetr a nejsou tam radiátory,aby se to vytápělo trubkami a to by byl rozdíl mezi patou a kalorimetry? Zdá se mi to nějak divné. Neporadíte nám, co máme udělat? Děkuji Benešová
Pokud nemáte na radiátorech termoregulační ventily,tak tyto prostory vytápíte asi na 15C.Spočítejte si se mnou, 22 radiátorů krát výkon radiátoru 1,5KW krát 24hodin za den krát 30 dní krát 6 měsíců a je to 142560 KW to je 513 GJ !!! Výpočet je pouze orientační,protože neznám počet žeber radiátorů.Jeden článek radiátoru asi 0,121KW při vstupní teplotě vody 75 C.
Paní Benešová,
v dotazu neuvádíte dva základní údaje, což jsou součet náměrů kalorimetrů uvnitř domu a údaj fakturačního měřidla. Dále uveďte zda porovnávaná spotřeba za 4 roky byla měřena tímtéž fakturačním kalorimetrem (na něm by mělo být vyznačeno datum platnosti metrologického ověření). Také prosím upřesněte, zda ohřev teplé vody probíhá centrálně nebo v jednotkách (až za bytovými kalorimetry).
Další odlišný problém vidím v ceně tepla. Běžně se pohybuje mezi 400 až 700 Kč/GJ (namátkou Praha 432, Varnsdorf 440.50, Kopřivnice 599.80, Brno 632, Liberec 698 Kč/GJ pro rok 2010.) Vaše cena je 858.99 Kč/GJ. Jedná se skutečně o konečnou cenu tepla fakturovanou dodavatelem? Pokud ano, doporučuji vyžádat si od dodavatele kalkulaci věcně usměrňované ceny tepla a obrátit se na Státní energetickou inspekci s žádostí o kontrolu.
lake
Dobrý den pane Iake. 2006 fakturováno 1455,90 GJ a součet náměrů od vlastníků 1153,42 GJ rozdíl o 302,48 GJ 2007 fakturováno 1231,70 GJ a součet náměrů od vlastníků 886,97 GJ rozdíl o 344,73 GJ 2008 fakturováno 1293,50 GJ a součet náměrů od vlastníků 988,38 GJ rozdíl o 305,12 GJ 2009 fakturováno 1309,41 GJ a součet náměrů od vlastníků 804,84 GJ rozdíl o 504,57 GJ Celkem za ty čtyři roky to dělá navíc 404.694,65 kw tj. 1456,90 GJ. Kalorimetry máme stejné, v roce 2009 se prováděla kontrola a repase a několik se jich vyměnilo. Ohřev teplé vody probíhá centrálně. Celkem za dům v roce 2009 jsme zaplatili za fakturu Kč 1,124.762,41 spotřeba vyfakturovaná z Pražské teplárenské byla 1309,41 GJ. Jednotková spotřeba vypočítaná výpočtovou firmou je 858,98 Kč/GJ. Máme sjednanou smlouvu s Pražskou teplárenskou na dvousložkovou cenu sazba P26 podle přílohy č.4 Cenová pravidla pro tepelnou energii a nosná média. Sazba se v roce 2009 2× změnila a poslední sazba z 1.4.2009 byla za odebrané množství 352.60 Kč/GJ a za výkon v tarifním pásmu A Kč 1007,– za GJ. Od 1.1.1010 je zase změna a to za odebrané množství 368.80 Kč/GJ a za výkon v tarifním pásmu A Kč 1184,50 za GJ. V domě máme dva výměníky a každý spadá do tarifního pásma A sjednané množství do 1800 GJ a výkon do .028 MW. Zkoušela jsem už v PT , jestli by nám nemohli dát sazbu za dům jako celek, to by jsme byli aspoň v tarifním pásmu B, který je o něco levnější, ale neuspěla jsem. Benešová
Paní Benešová,
Kalorimetr je v podstatě elektronický vodoměr se dvěma čidly teploty vody. Běžné bytové vodoměry se považují za věrohodné zdroje informací do odchylky 20% od celkové spotřeby. Náměry kalorimetrů odlišné od fakturačního kalorimetru o 39% jsou známkou toho, že někde je značná chyba.
- vadný fakturační kalorimetr?
- vadný jeden nebo více bytových kalorimetrů?
- nesprávná montáž bytových kalorimetrů?
- vadný poměrový kalorimetr na vstupu do ohřívače teplé vody (takže nesprávné rozdělení tepla na topení/ohřev)?
Snad lze orientačně porovnat spotřeby s jiným domem stejného typu a velikosti. Rovněž naměřené spotřeby tepla jednotlivých bytů mohou napovědět, kde je závada.
Ztráty tepla potrubím závisejí na izolaci trubek, průměru potrubí a rozdílu teplot mezi vodou a vzduchem. K tomu se nemohu na dálku vyjádřit. Projektant by vám mohl po prohlídce poradit, zda se vyplatí dodatečná tepelná izolace trubek.
Při reklamaci fakturačního kalorimetru je nutno počítat s tím, že při neoprávněné reklamaci hradí odběratel demontáž, montáž a metrologické ověření; při oprávněné reklamaci dostane zpět pouze rozdíl mezi skutečnou a maximální přípustnou odchylkou měřidla, a to za uplynulé fakturační období (1 měsíc).
lake
Dobrý den pane Iake. Děkuji za informace. Na trubkách v garáži máme asi dobrou tepelnou izolaci, máme tam vatu a takovou tu alobalovou
- :)folii.Poradím se s ostatními členy výboru, co s tím budeme
Dobrý den. Ještě bych chtěla upřesnit, co jsem zjistila od firmy, která nám dělala vyúčtování. Na dotaz, jak je možné, že máme tak velký rozdíl mi napsali,„že do rozdílu spotřeby energie vyrobené kotelnou a spotřebovanou ( naměřenou) v bytě musíte zahrnovat i povolenou toleranci přesnosti kompaktních měřidel tepla a tepelné ztráty vedení -stoupaček a ležatých rozvodů.“ No jasně, že na spoupačkách a v garáži, je taky nějaký odběr tepla, ale že by to dělalo 39% z fakturovaného odečtu? Benešová
Dobrý den, rád bych se připojil k diskusi dotazem. Na schůzi samosprávy a následně SVJ (zatím jsme menšina pod družstevm) byl odsouhlasen poměr rozúčtování nákladů za teplo v poměru 40:60 (základní:spotřební složka). Na vyúčtování (bytové jednotky) od družstva je tento poměr takto uváděn, na přiloženém rozůčtování od firmy, která ho provádí, jsme si však všimli poměru 50:50. Na mailový dotaz firmě nám bylo sděleno, že „poměr dle smlouvy 40/60 , ale pokud se někteří uživatelé domu nevejdou svou spotřebou do + – 40% od průměru nákladů na 1 m2, tak musíme upravit poměr na 50/50.Ve vašem objektu, se někteří uživatelé do této odchylky nevešli, a proto jsme upravili poměr 50/50“. Ve vyhlášce jsem na podobný postup nenarazil a ani níže v diskusi se tento problém neřešil, naopak bylo uvedeno, že za zvolený poměr plně odpovídá SVJ. Jak to tedy je? Děkuji. JV
Zdravím a domnívám se, že vyhl.372 v §4, odst.4 s něčím podobným počítá, ale bude záležet na výkladu znění:
§ 4 Rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce
(1) Náklady na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce za zúčtovací období rozdělí vlastník na složku základní a spotřební. Základní složka činí 40 % až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složku.
(2) Základní složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele podle poměru velikosti započitatelné podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové započitatelné podlahové ploše bytů a nebytových prostorů v zúčtovací jednotce.
(3) Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.
(4) Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu 40 % oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede vlastník úpravu výpočtové metody uvedené v odstavci 3.
TZP
Firma, která nám dělá vyúčtování, opraví hodnotu odečtu, pokud spotřeba přesahuje ±40% na 60 nebo 140 % průměru spotřeby. Stejně jako vy máme poměr 60:40 Jirka
Dobrý den, taky jsem řešil obdobný problém – vysvětlení od
dodavatele tepla ( ISTA) bylo následující :
jako odběratel máte právo ( po hlasování SVJ samozřejmě ) zvolit variantu
účtování a to buď 40%/60% nebo 50%/50% nebo 60%/40%. Vyúčtování se
následně provede jako celková částka na otop domu rozdělená právě na
vámi zvolené procenta – ta první částka je podle podlahové plochy bytu
tedy ( m2 ) a zahrnuje vytápení stoupaček, společných prostor ( sušárna,
chodba atd ) tu platit musíte, i když neodeberete žádné teplo. Ta druhá
část je účtována podle naměřených jednotek měřáků na topení. To je
nejspravedlivější cesta. Nelze netopit a nic neplatit, i když to je
bohužel v paneláku dost častý názor.
Přemýšlel jste někdy, když je venku třeba mínus 10 a vy v místnosti jak píšete netopíte jaktože třeba v noci nezmrznete? Odkud se to teplo u Vás bere?
dle nějaké vyhlášky jste povinen vytápět byt cca na 16 st.C…pokud tak nečiníte tak okolní byty musí více topit…dle této vyhlášky vám pak při vyúčtování dopočítají podle tabulek spotřebu tepla…lze to podle firmy která nám provádí vyúčtování tepla změnit tím že si odhlasujete jako SVJ jiný postup…tedy vyúčtovat to co každý protopí podle měřidel a podlahové plochy…žádný postup samo sebou nebude nikdy úplně spravedliví…
Když už tady píšete tak si to aspoň ověřte. Žádný takový zákon neznám a když už tak vyhláška č. 372/2001 Sb.A tam se praví že základní složka činí 40 % až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složku.
No, sice jsem se toho moc nového nedozvěděl, ale i tak díky za odpovědi. Vyhlášku znám, vím, jaký jsme si odsouhlasili poměr nákladů na teplo.
Zdravím a sděluji svůj názor.
Pokud je odsouhlasení (usnesení,hlasování, dohoda apod.) vlastníků v rozporu s platnou legislativou, v tomto případě s platnou vyhláškou č. 372/2001 Sb., bude asi neplatné. Hlasováním vlastníků nemůže být schválen protizákonný úkon. Vyhláška, vydaná k provedení zákona a uveřejněná ve Sbírce zákonů, se stává součástí právních norem. Vyhláška č. 372/2001 Sb. je tedy závazná pro všechny naprosto stejně, jako samotný zákon č. 458/2000 Sb., k jehož provedení byla vydána (jeho §98a, odst.3).
Dále – společenství vlastníků je právnickou osobou. Veškeré zákony, vyhlášky a nařízení vlády jsou povinny dodržovat všechny právnické i fyzické osoby.
Vyúčtovatel tepla a teplé vody je povinen postupovat při rozúčtování tepla přesně podle uvedené vyhlášky a nesmí se od ní odchýlit, tzn. poměr základní a spotřební složky musí být 50:50 nebo 40:60. Složka nákladů, která vyjadřuje náklady na tepelnou energii, která může být dodána do prostoru místností bytu či nebytového prostoru prostupem stěnami a přestupem z vnitřních rozvodů tepla a která rovněž vyjadřuje část podílu nákladů na vytápění (temperování) společných částí domu se ve vyhlášce nazývá základní a činí 40 – 50% z celkových nákladů. Na rozdíl od zbývajícího podílu 50 – 60%, který se nazývá spotřební složkou nákladů, a který vyjadřuje tu část nákladů na tepelnou energii pro vytápění, která se do daného prostoru místností šíří z otopných těles v něm umístěných. Volba podílu základní a spotřební složky není věcí hlasování resp. dohody zúčastněných, ale měla by vycházet z technického řešení otopného systému a způsobu indikace. Pro poměrové indikátory vytápění se doporučuje, že by tento podíl měl být 50:50.
A co když si všichni vlastníci při 100% účasti na schůzi Společenství 100% hlasů odhlasují, že budou rozpočítavat teplo pouze podle náměrů? Třeba také proto, že nehodlají platit každý rok nějaké firmě 10tisíc Kč za vyúčtování a je to tak pro ně daleko jednodušší.
Petro P.,
K Vašemu dotazu:
Jestliže si odhlasujete jiný způsob rozúčtování tepla než stanoví vyhláška č. 372/2001 Sb., porušíte zákon 458/2000 Sb. (energetický zákon), k jehož provedení byla vyhláška vydána.
Záleží pak na vaší dohodě: pokud ji dodrží všichni a budou s novým způsobem rozúčtování spokojeni, pak se věc ani nemusí dostat k soudu. Nechte si písemně od každého potvrdit souhlas, protože výbor SVJ se tímto dostává na velmi, VELMI tenký led.
lake
Jakou vazbu má volba poměru základní a spotřební složky na rozúčtování firmou?
Většina firem Vás nejdříve upozorní, že Váš požadavek je v rozporu s platnou legislativou. Pokud i přesto budete trvat na svém, ráda Vám provede rozúčtování dle Vašich požadavků. Odpovědnost za rozúčtování nese SVJ a pokud bude rozúčtovatel kryt písemným požadavkem, je z obliga. Těch případů, kdy si někdo následně vypočítal, že to pro něj není výhodné a svůj souhlas odvolal je dost a dost. A pak se řeší problém rozúčtování, které nesplňuje platnou legislativu. Provádět si rozúčtování ve svých silách je vaše plné právo. Existují výrobci indikátorů, kteří rádi pouze prodají přístroje a starosti s rozúčtováním nechají na Vás.
Naše zkušenosti u elektronických indikátorů zatím vedou k tomu, že většina těch co si zkraje myslela, že nás k tomu přeci vůbec nepotřebují, nakonec přijde a nechá si jak odečty tak rozpočet provádět. I většina těch co si myslela, že si budou dělat alespoň odečty nakonec nechají vše na nás. Ono to nadšení většinou po roce po dvou opadne a nakonec to prostě nikdo v domě nechce dělat.
Ale jak říkám, pokud si myslíte, že dělat si to sami je daleko jednodušší, rozhodně Vám přeji hodně vytvalosti a úspěchů.
Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.
„když si všichni vlastníci při 100% účasti na schůzi Společenství 100% hlasů odhlasují, že budou rozpočítavat teplo pouze podle náměrů“
tak příští rok budou vlastníci hlásit nulové náměry.
Poslední komentáře