Vyúčtování nejnižšího nákladu od průměru - topení
Jakou teplotu navrhujete uvést jako ideální pro vyúčtování uživatelům jako nejnižší náklad od průměru – 16, 17, nebo 18°C? Poměr složek Z a S je 40:60. Dům není zateplen, IRTN jest. svjvmt
Doporučuji, abyste se podíval do metodického pokynu k vyhlášce č. 372/2001 Sb., kde je tato otázka srozumitelně vysvětlena na str. 7.
Pane svjvmt,
co píšete jsou protiprávní nesmysly. Tuším, že jde o formulář ISTA.
Teplotu v jednotlivých místnostech všech bytů neznáte a nikdy ji znát
nebudete, pokud v každé z místností není umístěno čidlo teploty se
záznamem nebo s dálkovým odečtem.
Postupujte podle vyhlášky č. 372/2001 Sb., která jednoznačně stanoví, že nejnižší přípustná účtovaná částka je rovna 60% průměrných nákladů domu na vytápění (vztaženo na 1 m2).
Máte mít schválena pravidla rozúčtování tepla, včetně postupu pro úpravu výpočtové metody pro případ, že by hranice ±40% od průměrných nákladů byla překročena. Pokud tato pravidla nemáte, stěží je nahradíte nějakými fantaziemi o vymyšlené teplotě, kterou nikdo nikdy a nikde neměřil.
lake
„…Jakou teplotu navrhujete uvést jako ideální pro vyúčtování…“
- když už, tak teplota se „nevolí“ ale „hlasuje“. Vetšinou ale plyne z PENB (i tak se o ní ale nutno usnést, jainak zůstane na 16°C tj. –40%). Někteří všeználci budou tvrdit, že hranicí –40% nelze „hýbat“ (protože právě ta se v důsledku „pohybuje“ pokud zamontujete Vaši tepolotu do RTN) ale nevěřte jim. Jen demagogicky překrucují.
Neználek
Neználek uvádí: „(…)zůstane na 16°C tj. –40%“
ISTA uvádí, že maximální odchylka –40% odpovídá cca 13,3°C.
V našem domě je hodnota tepelné stability objektu stanovena na 17°C, což podle ISTY odpovídá –18% od průměrného nákladu.
Může mi někdo prosím říct, kolika °C tedy odpovídá odchylka –40%? a zda tedy 17°C odpovídá –18%?
KS
Váš dotaz je nesmyslný. Nevíte zřejmě co je tepelná stabilita objektu. Není to teplota ve stupních Celsia. Viz http://www.portalsvj.cz/…abilita+lake.
Skutečná vnitřní teplota v místnostech se nedá zpětně odvodit z výše rozúčtovaných nákladů na vytápění konkrétního bytu. Snaha o jakýsi výpočet je pseudovědecký fyzikální nesmysl, kterým nemá cenu se zabývat. Viz rozsáhlá diskuse http://www.portalsvj.cz/…tovani-tepla#….
Jedině při měření denostupňovou metodou byste mohl říci s jistotou, že v té jediné místnosti, kde je instalováno čidlo teploty (zpravidla chodba uvnitř bytu), byla pod stropem konkrétní teplota v konkrétním čase.
lake
Vlastníci se usnesli, že spodní hranice bude –18% a to v přímé souvislosti s tepelnou stabilitou objektu (17°C) od které se tato spodní hranice odvodila. Když už si vlastníci tímto způsobem odvodili spodní hranici, tak jsem chtěl vědět, zda je její výše správná, čili zda 17°C = –18%. Nic víc, nic míň.
KS
A já jsem vám srozumitelně odpověděl, že co píšete je celé nesmysl. Vlastníci nebyli oprávněni cokoliv usnášet či odvozovat. Navíc v rozporu s platnou legislativou. Nic víc, nic míň.
lake
Takže vlastníci nemohou rozhodnout o jiném způsobu rozůčtování za teplo, než jak určuje vyhláška č. 372/2001 Sb.? To slyším poprvé.
KS
Na toto diskusní fórum jsem se dostal náhodou a velice mě udivují odpovědi pana odborníka. Pokud chcete jiný způsob rozúčtování nákladů na vytápění, pak určité možnosti vám dává zákon č. 67/2013 Sb.§ 6
§ 6 Předpis č. 67/2013 Sb. Zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty
- Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání
poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období. (2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele2).
V současné době připravuje MMR novou vyhlášku pro rozúčtování. Pokud ovšem bude schválena ve znění, které je připraveno, pak očekávám silné reakce maijitelů bytů.
Platí až od 1.1.2014.
Za daleko důležitější však považuji to, že se jedná o ujednání všech vlastníků jednotek. V tom je to čertovo kopýtko.
Pokud si tedy všichni vlastníci jednotek ujednají, že náklady na teplo a ohřev TUV rozúčtují poměrně podle velikosti hlavy, pak jim jistě nikdo nebude bránit. Místo IRTN si tedy budou měřit hlavy.
Poslední komentáře