Vyúčtování na vlastníka nebo na byt?
Vlastníci vlastní v domě různý počet bytů (od jednoho do několika, což je asi obvyklá situace).
Je třeba vyúčtování provádět na byt, nebo stačí na vlastníka pro všechny jeho byty souhrně, což by výrazně snížilo počet vyhotovovaných vyúčtování a vlastníci by to vítali? (Pokud by některý vlastník trval na vyúčtování na byt, bylo by mu vyhověno.)
Vyučtování na jednotku, musí mít kontrolu nad jednotkou a doložit náklady např. pro své nájemníky.
Záleží na tom co to bude „vyúčtování na vlastníka“:
- pokud bude operace aplikace algoritmu (postupu) vyúčtování jednotky na souhrnná data jednotek vlastníka pak to nelze, neboť vyúčtování není „aditivní“ (sčitatelná) operace (součet vyúčtování částí nedává výsledek vyúčtování celku) i kdyby nebrali do úvahy právní předpisy.
- pokud vyúčtujeme všechny jednotky vlastníka a výsledky sečteme pak takovou „třešničku na dortu“ můžeme vyhotovit bez předpisu zákona pro každého „bakalu“. To ovšem práci zpracovatelů neušetří!
MŮŽETE NAZNAČIT VÝZNAM MINUSŮ?
Mínusy mají ten význam, že určují jak kvalitní moudra z Vás vypadnou, pane „aditivní algoritme“.
Pokud jde o zálohy za služby, pak poskytovatel (SVJ) poskytuje vyúčtování příjemci (vlastníkovi BYTU nikoli BYTŮ a to že může jeden vlastník vlastnit více bytů je úplně irelevantní) a to ve vztahu ke KONKRÉTNÍMU každému jednomu BYTU (viz. §2/b zák.67/2013).
Hajdyhou,
proč máte potřebu urážet uživatele „AsiTak“ oslovením „adotivní algoritme“, vy si tím léčíte nějaký komplex?
Váš příspěvek dokladuje, že uvedená „kvalitní modra“ jste nepochopil (prosím, ale pak by jste neměl minusovat!) a proto přetlumočím do méně kvalitní podoby. Většina přispěvků nemožnost „Vyúčtování na vlastníka“ zdůvodňuje rozporem s právním předpisem. Já v bodě 1 tvrdím, že nelze vyúčtovat na vlastníka ani z důvodu výpočetního, neboť vlastník v některých případech by dostal jiný výsledek, než by dostal z vyúčtování po bytech.
Služby se účtují odběrateli. Vyúčtování musí být srozumitelné a kontrolovatelné.
Pokud je uvedeno kumulativní – „na vlastníka“, pak musí umožnit i umožnit kontrolu „na byt“, jinak kontrolu služby na byt (která tvoří podklad) není možno provést.
Předpokládám, že v KN je zapsán jako jeden vlastník s určením jednoho celkového podílu za všechny BJ, které vlastní na společných částech domu. Vyúčtování provádíte pro vlastníka jednotek, ne pro byt. Stačí jedno vyúčtování na jednoho vlastníka podle jeho podílu dle KN.
Jo a když mu tak společneství udělá, tak tady budete radit, aby si vyžádal, jak to má s jednotlivými byty. Chováte se jak neandrtálci.
Vlastník vlastní byt č. 1, č.15, č. 25 Vyúčtujete služby vlastníkovi číslo bytu 1, vlastníkovi bytu č. 15 a vlastníkovi bytu č. 25. Žádné vyúčtování nějkému bytu se nekoná, žádné souhrnné vyúčtování vlastníkovi 3 bytů se nekoná. To, zda to vlastník uvítá nebo ne je lhostejné, společenství musí dodržovat zákon, ne vytvářet vlastní komploty s vyúčtováním. Nekoná se žádné vyúčtování na byt, byt vám neplatí žádné zálohy, nemůžete mu tedy nic vyúčtovat. Zálohy platí vlastník konkrétního bytu, tak se mu vyúčtují za konkrétní byt.
No přece ten zakroucený. Ten si madam najděte sama, když jste tak chytrá. Když má vlastník jeden byt v Praze a druhý ve Vsetíně,tak mu nezapomeňte udělat jedno vyúčtování. Ne, když si koupíte 28 položek, dostanete jednu účtenku, ale když budete mít přání, tak 28. Když si koupíte 28 bytů, tak dostanete 28 vyúčtování. Tak praví zákon, víme? Nevíme, že ano, to je nad vaše chápání. U bytů je vám vaše přání víte k čemu?
Poslední komentáře