Výplata odměn výboru ročně x měsíčně
Zdravím,
pro začátek uvedu co máme ve stanovách:
„… členům výboru může být vyplacena odměna, výši schvaluje shromáždění…“
Do teď se odměny vyplácely ročně, po skočení roku zpětně a to takto:
Člen výboru měl dostat např. 20000 Kč čistého, na účet tedy dostal 20 tisíc a na FÚ se poslalo ve stejnou chvíli (leden) 5000 Kč (20% daň).
Dotaz:
Lze především z účetního hlediska vyplácet odměny měsíčně již během roku? Tedy např. každý měsíc poslat členovi výboru 2000 Kč a na FÚ měsíčně poslat 500 Kč??
Dotaz ještě rozdělím:
- Lze vyplácet odměny měsíčně?
- Musí se perioda posílání peněz na FÚ shodovat s periodou vyplácení?
Dík za rady.
P.L.
1.Lze vyplácet odměny měsíčně?
Odpověď: Ano, z účetního ani daňového hlediska tomu nic nebrání. Jen pokud jsou odměny malé, tak je z ekonomického hlediska lepší je vyplácet s větším odstupem, aby se měsíční výše odměny neblížila odměně pro účetní za zaúčtování. :-))
2.Musí se perioda posílání peněz na FÚ shodovat s periodou vyplácení?
Odpověď: Ano. Od Nového roku ještě nepapomenouit na odvod zdravotního, od 2009 je naděje, že se přidá i sociální. :-))
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Vím, že je to těď otázka číslo jedna. Šla by tato situace nahradit smlouvou o provedení práce. Nedostávali by jako odměnu, ale plat za službu, která by byla zdaněna 15% a superhrubá mzda by se neplatila. Př: předseda za přípravu členské schůze a něco dalšího za 5000 Kč měsíčně. člen výboru za dozor při opravách a nastavování automatického rozsvěcování za 1500 Kč měsíčně.
šla by udělat tato absurdita?
děkuji Hofman
Určitě by tato absurdita šla udělat.
Stejně jako v obci s omezenou rychlostí na 50 přece můžete jet 100. Máte svobodu volby. Když vám nevadí, že porušujete předpisy a že za to jsou sankce, tak si dělejte co chcete.
Vpravo nahoře stránky je okénko Hledej. Když tam zadáte slovo Odměny a budete chvilku číst, tak uvidíte, že tato absurdita tu již byla několikrát probírána.
Krácením zdravotního a daně se můžete dopustit trestného činu dle § 148 Trestního zákoníku. I pouhé sankce za neplacení zdravotního a krácení daně nejsou malé.
Odpovědnost ale nese výbor, ten by měl mít alespoň minimální znalosti. Zejména při částce 5 000 Kč/měsíčně pro předsedu.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Mohu potvrdit, na udání FÚ chodí a velmi často něco najdou.
Ve stejné ulici je družstvo, jeden pán se namíchl, podal udání na FÚ a FÚ musí řešit. I když obecně na bytová družstva a SVJ moc nechodí. Viděl jsem to účetnictví, bude co doměřovat. Tržby za pronájem účtovány podle inkasa a ne podle předpisu, několik let nevyúčtované služby, několik let bez inventur.
Nakonec jim ten udavač pomohl. Vyhodili tu tzv. „účetní“ (pracovala dokonce bez smlouvy, měla sice o něco větší znalosti než zcela laické představenstvo, ale samostatně mohla sotva vystavovat jednodušší faktury) a vzali novou, která umí účtovat.
Stejně by na udání dopadli koumáci, co stále dokola vymýšlí jak obejít zákon. Ne že by se mi ten zákon líbil, ale je platný a tak ho raději dodržuji. Domnívám se, že by mne nakonec SVJ mohlo žalovat o náhradu škody. Za to mi to nestojí.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Dobrý den, ráda bych se na Vás obrátila s otázkou velmi diskutovanou, ale ne zzela objasněnou. Jak správně zdanit odměny členů výboru SVJ. Měla by být odváděna zálohová daň 20%, jelikož se jedná o tzv. funkční požitky. Jelikož se jedná o zálohovou daň, tak jak ji dále vyúčtovat a je někde daný strop výše odměn podléhajícím dani 20%? Děkuji R.
Dobrý den, 1)nevidím nejmenší důvod, proč by jste nemohli vyplácet odměny Výboru měsíčně, tedy pokud není sjednáno, že budou vyplaceny např. až po schválení roční uzávěrky.2) své povinnosti k FÚ si musíte plnit dle platných přepisů, tj. zálohy na daň odvést v souvislosti s výplatním termínem. (pozor od 1.1.2008 – S účinností od 1. ledna 2008 se tak členové výboru stávají plátci pojistného na zdravotní pojištění. Výše sazby pojistného bude stejná jako v případě příjmů z pracovněprávního poměru a bude činit (v souladu s § 2 zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) 13,5%. Člen výboru bude povinen hradit 4,5%, zbylou část bude odvádět SVJ. Část pojistného placená SVJ bude současně zvyšovat základ daně člena výboru pro výpočet daně z příjmů fyzických osob (v souladu s principem tzv. superhrubé mzdy). to je radost že? s pozdravem, Petr Vávra
Dobrý den, Vážená paní Davidová, prosím, počtěte si: http://www.infoportal.cz/… s pozdravem Petr Vávra
Skoro se mi až nechce znovu dokola rozjíždět debatu o sazbě daně z odměn. Ale toto mě opět překvapilo:
Cituji z odkazu: " V současné době se aplikuje progresivní sazba daně v rozmezí od 12% do 32% závisející na výši příjmu."
Pokud se nepletu tak se tu už snad 100× všichni „shodli“ že daň je 20%! Tak jak to tedy je??!!
P.L.
Zdaňování odměn se provádí podle ZDP § 38h. Sazby jsou uvedeny v odst. 2. Začínají na 12 %, ale v odst. 4 je uvedeno to magické slůvko „nejméně“ 20 %.
Čili je třeba respektovat oba odst. současně.
N. Klainová
Dobry den .A co by se prosim vas stalo ,jak uz bylo mnohokrate zde pouzito tvrzeni......zridit vedle FO i fond rezijni a odmeny by sli jako rezie na provoz??Nevim jestli jsem to dobra pochopil,ale nebylo by to i takto mozne???Dekuji za nazor(ale jen 100%)
Povinnost zdanit odměny členů statutárních a jiných volených orgánů máte ze zákona o daních z příjmů. Vymyslet si můžete dalších 5 nebo více fondů. Ty se zdaňováním nijak nesouvisí.
Mimochodem už tu bylo mnohokrát uvedeno, že SVJ žádné fondy netvoří. Výjimkou je pouze fond ze zisku.
Fond oprav je jen nesprávný pojem používaný pro zálohově poskytované příspěvky na správu domu, z nichž se mimo jiné vyplácejí odměny a odvádí sražená daň.
Obejít zdanění odměn členů orgánů za výkon funkce prostě legální cestou nemůžete.
N. Klainová
Pro N.Klainovou..: jste zlato,dekuji…a uz se tesim az bude mit hotovy ten programek pro mala SVJ (24 bytu)…ale to je o necem jinem .Dik
Poslední komentáře