vyplacení požitku za nebytový prostor
Naše SVJ řeší problém.Shromáždění rozhodlo ponechat nájem z nebytového prostoru ve fondu oprav.Dva spoluvlastníci nesouhlasí a požadují vyplacení finanční částky dle svého podílu. Stanovy a hlasování shromáždění je nezajímají. Dle NOZ mají nárok na výplatu. NOZ je právně nadřazen stanovám a usnesení shromáždění. V případě nevyplacení částky budou řešit nárok soudní cestou.Mají naději? Děkuji za vyjádření . Jedná se o nájem za rok 2016. Petr
Tohle se řeší započtením nevyplaceného podílu na nájemném proti nejbližší platbě (nebo několika platbám, dokud nedojde k vyrovnání) ve prospěch SVJ. Žaloba je zbytečná.
komu ten nebytový prostor patří ? Dle mého názoru patří všem spoluvlastníkům.Takže o tom , jak bude s penězi naloženo rozhodují všichni spoluvlastníci dle výše svého podílu. No a pokud se tito spoluvlastníci většinou hlasů rozhodnou , že tyto peníze přesunou do nějakého fondu , je to jejich volba. Přehlasovaní spoluvlastníci by měli dle mého názoru u soudu šanci jenom pokud by se jim podařilo prokázat , že tímto rozhodnutím většiny jim vznikla škoda. Představte si analogii…akciová společnost.O tom , jak bude použitý zisk rozhoduje valná hromada. Jako malý akcionář , pokud budete požadovat , aby Vám byl vyplacena z této sumy částka , připadající na jednu Vaši akcii , také budete mít smůlu…
Srovnávat SVBJ s akciovkou je zavádějící a uvedený příklad je NESMYSL! Když chcete něco srovnávat, Tak jeno „hodinky s hodinkama“ a ne hodinky s parním válcem. Nic ve zlém, přeji dobrý večer.
Doplňuji ,že nebytový prostor patří všem spoluvlastníkům dle výše svého podílu. S pronájmem souhlasili na 100 %. Výbor se domnívá,že je případ uzavřen. Nikoli dva spoluvlastníci odvolávají se na NOZ . Vyhrožují soudem.
To že s pronájmem souhlasilo 100 % nemá s vyplacením nic společného.
→ Výbor se domnívá,že je případ uzavřen
A za pár měsíců se výbor přestane domnívat, ale začne se pořádně kroutit, až jim ti dva vlastníci předloží k náhradě soudní výlohy spojené s vymáháním nájemného.
Mají na to právo, dokonce z té částky musí podat daňové přiznání. Klidně si ty peníze můžete dát na nějaký fondy ale není to povinnost
Kdo ten nebytový prostor vlastní? U domu s jednotkami dle ZoVB – jedná se o nebytovou jednotku ve vlastnictví SVJ nebo o část ze společných částí domu ve spoluvlastnictví vlastníků? Nebo se jedná o dům s jednotkami dle občanského zákoníku? Ten, kdo vlastní, ten si o svém vlastnictví a příjmu z něho rozhoduje.
Můžete upřesnit paragraf NOZ, kde je zakotven ten nárok na výplatu?
Komu příjem z pronájmů společných částí patří najdete mimo jiného i v NV 366/2013 Sb a to § 16 odst.2
Pokud mně jako vlastníkovi příjem z pronájmu ze společných částí domu patří, mám přeci svobodnou volbu, jak s tím naložím.
O tom nemůže hlasovat shromáždění. Máte-li jiný názor, uveďte § NOZ, že to tak není.
Nevidím to jednoznačně, nechť vám to posoudí právník.
Dle § 1982 NOZ lze provést započtení podhledávek. V tomto případě by na jedné straně byla pohledávka vlastníka (nevyplacené nájemné), na straně druhé pohledávka SVJ (de facto předepsaný příspěvek na správu domu daný rozhodnutím shromáždění stanovujícím, že „nájemné se ponechá ve FO“)
Připomínám ještě, že nezávisle na tom, zda je nájemné fyzicky vyplaceno, či použito na správu domu, nezaniká povinnost danit daní z příjmu.
Mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.
Tady jde o společný příjem spoluvlastníků..a obvykle to funguje tak , že tito spoluvlastníci jako skupina se rozhodnou co s ním udělají.. Apropo , je to něco podobného , jako když budete tři spoluvlastnit apartmán někde na horách,který bude pronajímat. Musíte se o všem vzájemně dohodnout.
§ 1208
Do působnosti shromáždění patří
- změna stanov,
- změna prohlášení o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám,
- volba a odvolávání členů volených orgánů a rozhodování o výši jejich odměn,
- schválení účetní závěrky, vypořádání výsledku hospodaření a zprávy o hospodaření společenství vlastníků a správě domu, jakož i celkové výše příspěvků na správu domu pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků,
- schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky,
- rozhodování
- o členství společenství vlastníků v právnické osobě působící v oblasti bydlení,
- o změně účelu užívání domu nebo bytu,
- o změně podlahové plochy bytu,
- o úplném nebo částečném sloučení nebo rozdělení jednotek,
- o změně podílu na společných částech,
- o změně v určení společné části sloužící k výlučnému užívání vlastníka jednotky,
- o opravě nebo stavební úpravě společné části, převyšují-li náklady částku stanovenou prováděcím předpisem; to neplatí, pokud stanovy určí něco jiného,
- udělování předchozího souhlasu
- k nabytí, zcizení nebo zatížení nemovitých věcí nebo k jinému nakládání s nimi,
- k nabytí, zcizení nebo zatížení movitých věcí, jejichž hodnota převyšuje částku stanovenou prováděcím předpisem, nebo k jinému nakládání s nimi; to neplatí, pokud stanovy určí něco jiného,
- k uzavření smlouvy o úvěru společenstvím vlastníků včetně schválení výše a podmínek úvěru,
- k uzavření smlouvy o zřízení zástavního práva k jednotce, pokud dotčený vlastník jednotky v písemné formě s uzavřením zástavní smlouvy souhlasil,
- určení osoby, která má zajišťovat některé činnosti správy domu a pozemku, i rozhodnutí o její změně, jakož i schválení smlouvy s touto osobou a schválení změny smlouvy v ujednání o ceně nebo o rozsahu činnosti,
- rozhodování v dalších záležitostech určených stanovami nebo v záležitostech, které si shromáždění k rozhodnutí vyhradí.
V návaznosti na další paragraf
§ 1214 Rozhodnutí se přijímá většinou hlasů všech vlastníků jednotek, ledaže stanovy vyžadují vyšší počet hlasů. Mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.
Tedy je jasné, že shromáždění nemůže rozhodovat, jak naložit s příjmy – tím by se zvýšila výše příspěvků – a k tomu je třeba souhlas všech vlastníků.
Uveďte zákon, který dovoluje shromáždění SVJ rozhodnout, jak s těmito příjmy naloží.
Pokud zákon uvádí, že se příjem rozdělí mezi vlastníky dle podílů, tak kdyby měl zákonodárce pocit, že shromáždění SVJ může rozhodnout, jak s těmito penězi naložit, uvedl by to.
Poté ani nemá cenu tyto příjmy rozdělit mezi vlastníky, když jim je SVJ znárodní.
Selským rozumem: Je-li něco příjmem vlastníka/ků, nikoliv SVJ, již slovo ""příjem"" vysvětluje, o co jde a komu peníze patří.
Jak by k tomu přišli vlastníci, kteří tyto peníze musí zdanit?
pokud já situaci chápu správně – vše je tak jak by mělo být – tzv. „FO“ jsou ve skutečnosti dlouhodobé zálohy na správu a údržbu. Takže pokud shromáždění rozhodlo o ponechání výnosu z pronájmu v „FO“ rozhodlo, že výše těchto dlouhodobých záloh je sazba za m2 plus podíl na pronájmu. Takže jim skutečně musíte vyplatit jejich příjem z pronájmu, ale vzápětí musíte začít vymáhat nedoplatek na dlouhodobých zálohách. Takto podané vysvětlení by je snad mělo přesvědčit k „méně komplikované“ platbě.
Koku, shromáždění nerozhodlo, jak Vy píšete, že…že výše těchto dlouhodobých záloh je sazba za m2 plus podíl na pronájmu.
Neoblbujte lidi!
a jak si vy vysvětlujete větu: " Shromáždění rozhodlo ponechat nájem
z nebytového prostoru ve fondu oprav"
příjem z nebytového prostoru je příjmem vlastníků, pokud si
shromáždění takto rozhodlo, právně řeklo, že vlastník je povinen
přispívat do tzv.„FO“ svým příjmem z pronájmu.
Právně nám to takhle soud odkýval že je to správně.
Hano,
nejvyšším orgánem není předseda ale shromáždění. Záleží jak shromáždění předsedu usměrní.
U nás to děláme tak, že peníze z pronájmu se uvedou do ročního vyúčtování krátkodobé zálohy. Zároveň členové dostanou potvrzení o výši příjmů a výdajů za svůj podíl na nebytových prostorech a ten uvedou do daňového přiznání, pokud jim vznikne povinnost DP podávat.
Přečtěte si § 38g odst. 1 a 2 ZDP. Pro řadu lidí nevznikne povinnost podat daňové přiznání a tak skutečně příjmy z nebytového prostoru nedaní. Ale neplatí to obecně.
Hezký den!
Pavel
„JAK JE TO TEDY S PENĚZI Z PRONÁJMU NEBYTOVÝCH PROSTOR … TYTO PENÍZE NEPODLÉHAJÍ ZDANĚNÍ“ (Vložil Hana MALÁ (bez ověření), 11. Říjen 2023 – 18:42)
Finační úřad Vám to rád vysvětlí.
A jak si vysvětlujete toto:
Mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.
Kok, kde berete tu jistotu, že všechna SVJ vystavují potvrzení o příjmu z pronájmu?
Vždyť tady nedávno někdo psal, že jejich výbor vyvěšuje podíly na nájmech na vývěsce!
Pořád mi dlužíte odpověď na otázku: Kok – když Vám to soud odkýval…napište spisovou značku, číslo jednací, etc…
Neodpovídáte, protože žádný takový rozsudek nemáte, že?!
Poslední komentáře