Výnosy - přijmy s pronájmu společných prostor

Vložil Dejvická, 26. Leden 2016 - 20:25 ::

Mohl by mi někdo poradit, v jakém časovém horizontu by mělo SVJ vyplatit vlastníkovi jeho podíl výnosů z pronájmu společných prostor? Musí si vlastník o jejich proplacení požádat, nebo je povinností SVJ ho upozornit, že vůbec nějaké příjmy z výnosů má? Jsme SVJ 2000

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 27. Leden 2016 - 23:04

    Dejvická26, ptáte se na věc, kterou si musíte dát do pořádku sami. SVJ nemá ze zákona žádné oprávnění pronajímat části domu. Toto oprávnění získává teprve rozhodnutím vlastníků jednotek. Jako v každé smlouvě, měly by i v tomto případě být sjednány základní mantinely, práva a povinnosti obou stran. Včetně data výplat částek. My přece netušíme, zda máte s pronajímatelem vašeho majetku sjednáno, že výnos/příjem bude vlastníkům vyplácet měsíčně, čtvrtletně nebo jednou ročně.

    Ptáte se zde stejně „rozumně“, jako byste se ptal: „Pronajal jsem známému chatu, ale nevím, jak dlouho ji bude užívat, ani netuším kdy mi za to zaplatí. Portalsvj, pomoz mi!“

    Pokud nebylo sjednáno vůbec nic o době úhrady, pak samozřejmě musíte dlužníka vyzvat ke splnění jeho závazku. Ale proč jste sjednali takovou neurčitou smlouvu – tomu nerozumím.

    lake

    Vložil Ano0987 (bez ověření), 28. Leden 2016 - 0:36

    Teorie, že by mohlo jít o příjem SVJ už neplatí?

    Vložil lake, 28. Leden 2016 - 7:25

    To není žádná teorie, nýbrž dlouholetá praxe podložená judikaturou. Namátkou viz usnesení Nejvyššího soudu 32 Odo 359/2005, usnesení Nejvyššího soudu 26 Cdo 1627/2003. Psalo se o tom zde, s citací z rozsudku: http://www.portalsvj.cz/…ode/359/2005.

    SVJ může pronajímat cizí majetek buď jako zástupce vlastníka, nebo svým jménem.

    Podle § 1400 NOZ platí: „(1) Každý, komu je svěřena správa majetku, který mu nepatří, ve prospěch někoho jiného (dále jen „beneficient“), je správcem cizího majetku. (2) Má se za to, že správce právně jedná jako zástupce vlastníka.“

    Z uvedeného plyne, že neexistuje-li jiná smlouva, jde při pronajímání o jednání zástupce vlastníka. Existuje-li ale mezi SVJ a vlastníkem pronajímané části jiná smlouva, řídí se strany touto smlouvou. Může se tedy jednat o pronajímání, kdy pronajímatelem je SVJ a jedná vlastním jménem.

    Pro odpověď tazateli je to však bezvýznamné: napřed si musí – tak jako tak – zjistit jaká jsou pravidla, a podle toho teprve zjistí zda mu nárok na výplatu vzniká např. jednou měsíčně, čtvrtletně, nebo jednou ročně.

    lake

    Vložil § (bez ověření), 28. Leden 2016 - 8:20

    Zde se mi to nejasné. Komu tedy patří výnos, když pronajímatelem je svj a jedná vlastním jménem. Pokud napíšete, že patří svj, pak tomu nerozumím už vůbec.

    Vložil JaVa, 28. Leden 2016 - 9:33

    Komu patří ty společné prostory,tomu by měl patřit i výnos z jejich pronájmu.JaVa

    Vložil lake, 28. Leden 2016 - 9:30

    Nevím čemu na tom nerozumíte.

    lake

    Vložil § (bez ověření), 28. Leden 2016 - 9:39

    Vemu to z jiného konce. Jsem správce majetku dejme tomu Schwarzenbergů.Jako správce pronajmu jejich zámek a výnos z pronájmu je můj, můžu si za tyto pořídit co chci. Druhý příklad. Vlastním dům, který mi spravuje správce. Výnos z pronájmu je výnosem mého správce. A co dostanu já, vždyť je to můj dům. To fakt nechápu.

    Vložil Svahová (bez ověření), 27. Leden 2016 - 17:00

    Při ročním vyúčtování záloh.

    Vložil Dejvická, 27. Leden 2016 - 18:05

    Při ročním vyúčtování by se mělo dít co? Mělo by obsahovat, kolik činí podíl majitele jednotky, nebo by výnosy měly být zároveň proplaceny?

    Vložil Gustav, 27. Leden 2016 - 19:00

    O výnosech rozhodne shromáždění zda se vyplatí každému členu SVJ podle podilu nebo se prevede do fondu na správu domů. Každopádně to je příjem každého vlastníka, který by měl přiznat v daňovém přiznání, ALE taky nemusí. Více zákon o daních z příjmů. Důležité je, aby výbor informoval o výnosech, upozornil na daňovou povinnost a pak to je na každém vlastnikovi.

    Vložil @ (bez ověření), 28. Leden 2016 - 3:00

    To snad nemyslíte vážně.Výnos z pronájmu je příjem každého vlastníka, který by měl přiznat v daňovém přiznání, pokud se na něj vztahuje. To je v pořádku. Dále tvrdíte, že o výnosech rozhodne shromáždění zda se vyplatí každému členu SVJ podle podilu nebo se prevede do fondu na správu domů. Takže vy se domníváte, že já mám povinnost platit daně z peněz, o kterých někdo rozhodne, že mi je sebere a pošle do nějakého fondu, který neexistuje. Takhle to u vás funguje? To vás ještě nikdo nevypráskal?

    Vložil Dejvická, 27. Leden 2016 - 19:20

    Když je to příjem vlastníka – jak o nich může shromáždění rozhodovat? Existuje nějaký konkrétní → § ← ?? Není náhodou věc každého, jak s výnosy naloží??? A trošku mne mate i výraz – fond na správu domu. Já se odstěhuju a můj výnos zůstane SVJ jako dar? Ze kterého jsem ještě k tomu zaplatil daň, tak to je dobrý. Jsem z toho jelen.

    Vložil Gustav, 27. Leden 2016 - 19:52

    Určité to máte ve stanovách. Já teď z hlavy nevím. My to tak máme.

    Vložil Dejvická, 27. Leden 2016 - 21:58

    Ve stanovách o výnosech není sebemenší zmínka.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".