Výměna stupaček

Vložil Karel (bez ověření), 30. Leden 2015 - 15:04 ::

Dobrý den,

v našem SVJ byla dohodnuta výměna stupaček plynu. Tak se dohodl konkrétní den a šlo se na to. Poté co práce začaly (plyn vypuštěn a firma začala potrubí vyřezávat) se jeden z vlastníků sebral a odešel a od té doby se s ním není možné spojit ani telefonicky ani jinak. Vlastník sám prý plyn neodebírá, pouze prochází jeho bytem ta stupačka.

Již 3-tí den nám ale nejde plyn – protože rekonstrukce ještě nezačala kvůli nemožnosti se s tím vlastníkem spojit. Domnívám se že to SVJ totálně nezvládlo a nevím, kdo a jak zaplatí škodu. Nemůžeme přece pořád dlabat chleba s paštikou a studenou vodou. SVJ sice tvrdí, že jakmile se vlastník ukáže, že mu dá k úhradě veškerý čekací i mimořádný náklady, jenže vlastník je finanční potížista a nevěřím, že by se tohoto nějak zalekl.

Zajímalo by mne, jestli může SVJ zařídit vniknutí do bytu za účelem realizace té stupačky. Resp. za jakých skutečně podmínek lze bez větších obav vniknout do cizího bytu v SVJ za účelem nebytných oprav (jako havárie se to ale asi označit nedá)

Zajímalo by mne jak dlouho by takováto situace mohla trvat a jak ji řešit pokud vlastník byt nezpřístupní ať už proto že se s ním nelze spojit, nebo prostě z trucu?

Stalo se někdy někomu, něco takového? Jak se mělo SVJ proti takovéto lumpárně pojistit?

díky Karel

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 10. Únor 2015 - 3:26

    pane Karle,

    SVJ nemůže pověřit nikoho vniknutím do bytu. Možná tam můžou vpadnout hasiči oknem nebo dírou ve stropě (kudy většinou přichází a odchází síla pekelná) nebo Policie pokud ve svém malém panelovém bytečku pěstujete mařenku, ze které jí nedáváte desátek… :)

    Až si pročtete „odměny“ ve vyhl. 545/2006 tak se obraťte na SEI.
    V §4/2 je uvedeno od kdy běží lhůta 48 hodin. A věřte nebo ne, i když je přerušení plánované, lze ve vašem případě považovat vašeho souseda za „poruchu“.

    V takovém případě se prý údajně použije část potrubí, která nemohla být vyměněna. Tvrdíte, že nemáte již třetí den plyn – obchodník s plynem tedy za každý den po lhůtě zaplatí: (vypnutých X-bytů x 1500 Kč).

    To samozřejmě naúčtuje zřejmě SVJ, které prohrabe svoje „papíry“ aby zjistilo jak prokazatelně informovalo Vašeho souseda (pochybuji že bude stačit upozornění na nástěnce nebo na výtahu), …nu a pokud takový papírek v koši nenande, no tak to zaplatíte v SVJ všichni jak tam jste. :)

    Neználek'

    Vložil Vrabec (bez ověření), 31. Leden 2015 - 12:35

    Předpokládám, že šlo z jeho strany o nedbalost, nic s tím nezmůžete. Jiné kafe by bylo, kdyby jste mohli dokázat, že šlo o úmysl způsobit škodu.

    Vložil lake, 31. Leden 2015 - 12:55

    Vrabec píše naprostý nesmysl. Škodu je možno způsobit jak konáním – úmyslným jednáním (facere), tak i nekonáním či strpěním – zanedbáním povinnosti, či neodvrácením hrozící škody o které vím (omitere, pati).

    V případě tazatele je rozhodující zda všichni byli prokazatelně uvědoměni o termínu prací a zda byli vyzváni srozumitelně a určitě k umožnění vstupu do bytu (v konkrétních dnech a hodinách). Pouze za splnění této podmínky je možné uvažovat o vymáhání náhrady škody na jednotlivém vlastníkovi jednotky.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".