výklad pojmu oznámit z NOZ

Vložil Möller (bez ověření), 7. Říjen 2015 - 12:55 ::

Mohu se zeptat na výklad pojmu oznámit dle paragrafu 1177 NOZ. Forma(ústní, mail) není určena?! Může SVJ požadovat výpis z KN?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil člen orgánu PO (bez ověření), 8. Říjen 2015 - 8:16

    Když se schvalovala poslední verze stanov? To jste chyběl? Dnes platí platné stanovy. Tak je respektujte!

    Vložil Möller (bez ověření), 8. Říjen 2015 - 16:57

    Pokud je toto na mne, pak bych Vám to okomentoval následovně: Stanovy respektuji. Poslední byly schváleny na shromáždění z něhož jsem odešel po opakovaném konstatování, že nejsme usnášeníschopní. Tyto stanoveny byly přijaty až poté, co jsem se stal vlastníkem a splnil svou oznamovací povinnost, čili v té době neplatily a na mne nevztahovaly a zpětná působnost v nich není. Je to srozumitelné vysvětlení proč jsem podle nich nepostupoval a ani je nemohl dodržet?

    Vložil lake, 7. Říjen 2015 - 13:25

    Pane Möllere, pojem „domácnost“ není v NOZ definován. Povinnost uvedená v § 1177 je tedy nesplnitelná pro její neurčitost a nesrozumitelnost. Jediné oznámení, které můžete učinit v souladu se zákonem, by byl tento text:

    Adresát: SVJ v Horní ulici, Dolní Věstonice
    Oznamuji, že povinnost uvedenou v § 1177 zákona č. 89/2012 Sb. nemohu splnit pro nejednoznačnost a neurčitost ve stanovení počtu osob, který bych měl oznámit. To způsobuje, že zákonem uložená povinnost je objektivně nesplnitelná.
    Josef Novák
    vlastník jednotky č. 12
    V Dolních Věstonicích dne 1. 11. 2015

    lake

    Vložil Pavel, 7. Říjen 2015 - 13:05

    NOZ se nezatěžuje nějakými definicemi např. co je domácnost.

    NOZ preferuje neformálnost,takže by teoreticky mělo stačit ústní oznámení.

    Obecně osobně volím vždy nějakou písemnou formu, jednak proto, že si pak nepamatuji co jsem komu říkal a jednak proto, že když mi dotyčný tvrdí, že jsem mu něco řekl či neřekl, tak mám důkaz jak to bylo. Ale to je v obecné rovině.

    Nevím proč by SVJ mělo chtít výpis z KN, ten je veřejně přístupný.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Möller (bez ověření), 7. Říjen 2015 - 19:27

    Moje argumentace je v podstatě tatáž. Mám oznamovací povinnost a tu jsem splnil. Doklady NOZ žádné nestanoví, ale SVJ i správcovská firma chtějí výpis z katastru.

    Vložil Pavel, 7. Říjen 2015 - 20:05

    Já bych byl vstřícný a výbor i správce bych poučil, že výpis lze zdarma získat na webu a za peníze lze výpis získat na poštách, místních úřadech atd.

    Pro rozšíření svých znalostí bych se jich také zeptal, jaký předpis mi ukládá, abych pro ně sháněl výpis z KN.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Möller (bez ověření), 7. Říjen 2015 - 20:51

    Přesně to jsem udělal, předseda SVJ nejprve argumentoval §§ 1177 a 1183 občanského zákoníku a nyní jde do obecné formulace a odvoláním na Stanovy. V těch přijatých až v letošním roce tedy až po tom, co jsem se stal vlastníkem a též splnil svou oznamovací povinnost je uvedeno doložit (výpisem z KN, soudním rozhodnutím). Zda to bylo i v těch předchozích nevím na 100%. Jistou verzi mám, ale nevím, kdy byly přesně platné.

    Vložil Petr, 8. Říjen 2015 - 8:49

    „§ 1177 (1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to (vč. své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost) vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu, že je vlastníkem“.

    Wikipedie „Domácnost v českém soukromém právu

    • podle § 115 občanského zákoníku, platného do r. 2014, byla domácnost tvořena fyzickými osobami, které spolu trvale žily a společně hradily náklady na své potřeby.

    NOZ domácnost výslovně nedefinuje. Užívá však pojmu rodinná domácnost (např. § 690 a násl.), přičemž je tím myšleno společné obydlí dané rodiny (§ 743). Podle důvodové zprávy nejsou „rodina“ ani „domácnost“ subjekty práva, přesto jde o pojmy zaužívané a jednoznačně chápané, s nimiž právní řád běžně pracuje“.

    • – – – – – –

    Pokud jde o oznamování adresy, tak by bylo možno vést spor o jakou adresu jde. Zda o adresu trvalého pobytu nebo adresu doručovací.

    Vložil lake, 8. Říjen 2015 - 14:59

    Tu část důvodové zprávy k NOZ snad psal nějaký student na letní brigádě. Není pravda, že by pojem „domácnost“ byl jednoznačně chápaný. To ani náhodou.

    Právě proto je ustanovení § 1177 nesplnitelné: nikdo netuší, co zákon požaduje. Takže jediné bezpečné rozhodnutí je nenahlašovat vůbec nic. Pokud totiž nahlásíte JAKÝKOLIV počet, existuje vysoká pravděppodobnost, že jste to nahlásil nesprávně.

    Ostatně s pojmem „domácnost“ nepracuje žádný celostátně platný právní předpis, kromě zákona 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011. Ten už je nějakou dobu neaktuální.

    Určitě s pojmem „domácnost“ nepracoval, nepracuje a nebude pracovat SVJ.

    lake

    Vložil Krupp, 8. Říjen 2015 - 10:09

    Pozor!!! Jednotkami nejsou jen byty. V řadě SVJ jsou jednotkami i nebytové prostory (prodejny, provozovny atd.). Na ně zákon nemyslí vůbec. Tady už s domácností nevystačíte. Jirka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".