Výbor SVJ změnil rozsah rekonstrukce

Vložil SC (bez ověření), 14. Duben 2016 - 15:23 ::

Dobrý den, koupila jsem před pár lety byt, který jsem rekonstrukcí uvedla do původní dispozice (předcházející majitelka si udělala kuchyň v předsíni a byla tak napojena pouze na koupelnové stoupačky). Já se napojila na větev (TV a odpad), která původně sloužila kuchyním. Nyní probíhá celková rekontrukce stoupaček a já náhodou zjistila, že se výbor SVJ rozhodl, že „mou“ větev rekonstruovat nebude, jelikož jsem na ní napojena jen já a partaje pode mnou mají v původních kuchyních obýváky (předesílám, že stoupačky jsou přes 30let staré a rekonstrukce je nutná). Na jediném shromáždění, kde se výměna probírala, se odsouhlasila pouze výše investice. Myslela jsem si, že se ještě bude schvalovat projekt, ovšem k ničemu takovému nedošlo. Výbor SVJ podepsal smlouvu a začínají plánovat práce.

Může výbor SVJ svévolně vyjmout aktivní větev z celkové rekonstrukce stupaček? Aniž by to někomu oficiálně oznámil?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdeněk II (bez ověření), 15. Duben 2016 - 14:46

    Vážená SC, moje doporučení využít pomoc stavebního úřadu vycházelo ze zhodnocení situace, že v domě uvedený problém je určitým omezením především pro vás a patrně nenaleznete podporu pro nějakou změnu u ostatních vlastníků jednotek, protože jich se to v podstatě netýká. Proč by si měli přidělávat starosti s tím, aby podporovali jiný postup. Jedno je ovšem jisto, že jednotlivé místnosti v jednotkách vlastníků byly při kolaudačním procesu schváleny pro konkrétní charakter užívání a pokud se kdokoli následně rozhodne změnit tento charakter nebo účel užívání místností, měl by tak učinit po souhlasu místně příslušného stavebního úřadu, který původní charakter užívání těchto místností schválil a potvrdil krom jiného také ve výkresové dokumentaci. Na jedné straně plníte zřejmě bez problému své povinnosti vlastníka jednotky a přispíváte pravidelně na správu domu a pozemku do kasy svému SVJ, ale na straně druhé přijal statutární orgán tohoto SVJ slušně řečeno zvláštní rozhodnutí, které je přinejmenším v rozporu s dobrými mravy, neboť se staví do role tzv. mrtvého brouka v záležitostech, které je povinen řešit ze zákona. Jak jsem již uvedl, stoupací rozvody vody jsou zcela určitě v dokumentu prohlášení vlastníka začleněny do společných částí domu, na jejichž údržbu a opravy přispíváte. A kdyby už nebyl jiný důvod pro rekonstrukci stoupací větve, na kterou jste napojena pouze vy, pak právě minimální odběry a tím i proudění vody v těchto stoupacích větvích má za následek, že jejich vnitřní povrch je vystaven mnohem vyššímu usazování vodního kamene a je více než pravděpodobné, že je nutno řešit rekonstrukcí i výměnu této stoupací větve. Samozřejmě lze tuto stoupací větev celou tzv. odstavit a přívod SV a TeV pro vaši jednotku zabezpečit horizontální přípojkou ze sousední jednotky z místa před poměrovými vodoměry této jednotky, přičemž nevidím problém v tom, že by o tom nesměla majitelka této jednotky vědět. Je řada řešení především mnohem korektnějších, než zvolil váš „centrální mozek domu“, ale tak už to v životě chodí, že jsou to zřejmě střelci, kteří se rozhodnou pro první variantu, jaká je napadne a neobtěžují se namáhat hlavy přemýšlením, jak to vyřešit při co nejefektivnějších nákladech. A pokud by se náhodou stalo, že se rozhodnou odstranit vaši stoupací větev a napojí vás na sousední jednotku, pak garantuji, že kdykoliv potom může nastat situace, že se v některé jednotce její vlastník rozhodne vrátit kuchyni do místnosti, která k tomuto účelu byla původně určena a to jsem zvědav, jak to ti vaši chytrolíni budou potom řešit. A taková změna může nastat nejen při změně vlastníka jednotky, ale také při pronájmu kterékoliv jednotky ve vaší stoupací sekci.

    Zdeněk II

    Vložil JaVa, 15. Duben 2016 - 12:13

    Milá paní.Váš „výbor“ nekoná s péčí řádného hospodáře(§159/z­.č.89/2012 Sb.),ba dokonce se dopouští porušení zákona ve stadiu pokusu.Pokud jste Vy, prováděla rekonstrukci vašeho bytu na základě řádného stavebního povolení,jehož kopii jste proti podpisu předala SVJ,tak je SVJ povinno ze zákona na základě vámi příložené dokumentace a dle prohlášení vlastníka, ve kterém je doufám inkriminované stoupací vedení vedeno jako společné ho rekonstruovat současně s těmi ostatními,neboť vy na údržbu a provoz přispíváte částkou ve výši svého alikvotního podílu na společných částech domu a pozemku a povinností SVJ je jeho údržba. JaVa

    Vložil P_V (bez ověření), 14. Duben 2016 - 18:29

    Z praktického hlediska by se mi jako nejvhodnější jevil kompromis. Protože přívodní potrubí, na které jste napojená, nikdo jiný neužívá, tak v něm dlouho stojí voda a má to negativní vliv na kvalitu. I po případné rekonstrukci. Teplá voda tam zas zbytečně vyhřívá dům. Bylo by asi nejlepší vodu u Vás natáhnout od té druhé větve, první větev zrušit a nechat tam jen odpad.

    Vložil Zdeněk II (bez ověření), 14. Duben 2016 - 17:55

    Vážená SC, dotazujete se, zda výbor SVJ může provést vyjmutí aktivní stoupací větve z celkové rekonstrukce rozvodů vody v domě? Jak vidíte, vše je možné, neboť členové výborů mnoha SVJ mají představu, že jen oni jsou z celého SVJ nejchytřejší a nejpovolanější k tomu, aby určovali, co se bude nebo nebude v domě realizovat. Jestliže rozsah plánované rekonstrukce byl projednáván shromážděním vlastníků jednotek, pak by bylo obvyklé, že bude takový zámysl objasněn natolik konkrétním způsobem, že vlastníci jednotek budou chápat, o čem se hlasuje a co si schválí. Obraťte se na místně příslušný stavební úřad a požádejte o pomoc, neboť stoupací rozvody vody v domě jsou zcela určitě všechny bez výjimky společnými částmi domu a pokud je nutno provést rekonstrukci pouze některých stoupacích větví, pak se vší pravděpodobností s ohledem na stáří domu bude objektivní potřeba stejná i u ostatních.

    Zdeněk II

    Vložil SC (bez ověření), 15. Duben 2016 - 11:18

    Dobrý den, děkuji za vaše odpovědi. Jen pro představu – žádné shromáždění, kde by se řešil rozsah realizace, neproběhlo. Byla jen jedna schůze, kde se odsouhlasila pouze výše investice (až později jsem se dozvěděla, že prý je to pro SVJ tímto vyřešené a žádnou další schůzi o realizaci ani neplánovali a hned na to podepsali smlouvu. Už toto mi příjde podivné – nemělo by proběhnout veřejné seznámení a následné odouhlasení projektu? Navíc se vždy hovořilo o „celkové“ rekontrukci, takže mě ani nenapadlo, že by výbor SVJ někoho mohl přeskočit. Nicméně ted' už SVJ naznačuje, že mě připojí na sousedku (ale prý ji to nesmím říct?!?). Ale opět netuším jak, kde se bude bourat, žádné detaily (protože: "SVJ nic neví; to si bude řešit ta firma; žádné plány neexistují). To by řešilo současnou situaci, nicméně s tím jejich přístupem (mlžení, mizivá informovanost, všichni ve výboru mají přes 70let, takže složitá domluva), mám obavu, abych se neupsala k něčemu, co se mi za pár let vrátí (třeba se zasekne odpad a já to budu muset řešit, protože jsem souhlasila, že jsem zůstala připojená ke starýmu odpadu).

    Takže hlavní otázky:

    Může SVJ podepsat smlouvu o dílo, aniž by seznámili vlastníky s projektem/roz­sahem realizace? Mohu dostat nějaký příslib toho, že nebudu zodpovědná za škody, které vzniknou v souvislosti se starým odpadním vedením? Znamená to, že pokud se „moje“ větev nevymění, všichni pode mnou budou nuceni mít kuchyň v předsíni? (jsou tu starousedlíci, nové rodiny třeba budou chtít mít v kuchyni přirozené světlo a ne vařit v předsíni, tak budou mít smůlu?)

    @Zdenek II – opravdu myslíte, že toto řešit se stavebním úřadem?

    Děkuji moc.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".