Výbor SVJ
Dobrý den,
v březnu 2024 jsme si na schůzi SVJ zvolili nový tříčlenný výbor.
Výbor se do dnešního dne nesešel a neurčil si kdo bude předseda a kdo členové, nelze tedy ani zapsat do obchodního rejstříku.
Má výbor nějaké časové omezení na to do kdy se musí zapsat do obchodního rejstříku? Již to jsou 4 měsíce a nic se neděje.
Děkuji
Dudová
Ze zákona vyplývá, že zapsat se má „ihned“ (bez zbytečného odkladu), v zásadě nejpozději do 15 dnů, což lze považovat za limitní lhůtu (viz § 11 zákona o veřejných rejstřících).
Zdenek 22 má pravdu, že výbor je výborem okamžikem volby. Že není zapsán v rejstříku je irelevantní, jen to přináší praktické potíže s prokazováním, že pan Vomáčka je člen výboru – lze prokazovat zápisem ze shromáždění, ale třeba banky opravdu vyžadují komunikaci jen s tím, kdo je zapsán ve veřejném rejstříku (kupodivu i když není členem výboru, např. po uplynutí funkčního období, či odstoupení nebo odvolání, ale to je problém té osoby, která se vydává za někoho, kým již není).
Soud zapíše i jednotlivé členy výboru, tedy i když mezi sebou nezvolili předsedu. Osobně jsem to absolvoval, vzniká pouze drobný problém, kdo podá návrh na zápis, neboť podat by ho měl předseda, popř. předseda by měl zmocnit advokáta či obecného zmocněnce. Lze obejít tak, že výbor pověří někoho ze svých řad podáním návrhu a k návrhu se přiloží zápis ze schůze výboru, kde je toto pověření zachyceno.
Osobně však nedoporučuji žít bez předsedy výboru, přináší to praktické komplikace, byť existovat jde.
Pokud máte ve stanovách, že písemná právní jednání činí předseda spolu s dalším členem výboru, půjde o jednu z praktických překážek fungování, dokud předsedu nezvolíte. Vůči soudům jedná předseda (ale to lze obejít pověřením některého z členů výboru).
Paní Dudová,
členové výboru se zapisují do Veřejných rejstříků, konkrétně do Rejstříku společenství vlastníků jednotek – viz § 39–41 zák. č. 304/2013 Sb.
Pokud se vaši zvolení členové výboru dosud nezapsali, je tak otázka, zda byli se svou volbou srozuměni a zda se jedná o osoby patřičně způsobilé – viz § 1205 odst. 2 občanského zákoníku.
V každém případě vaši členové výboru byli zvoleni, jsou tak právoplatnými členy výboru se všemi právy a povinnostmi, a zápis do Veřejných rejstříků je jen deklaratorní.
Výbor SVJ se nezapisuje do obchodního rejstříku. Co jste si zvolili, to máte.
Ono se totiž jedná o „rejstřík společenství vlastníků jednotek“. Pojem „veřejné rejstříky“ je množinou vícero konkrétních rejstříků. Ale uklidním vás – plete se to i soudcům, takže běžně v rozsudcích můžete číst, že „člen výboru SVJ byl vymazán z obchodního rejstříku dne…“, či „předseda výboru nebyl ke dni…zapsán v obchodním rejstříku“, či „soud provedl důkaz výpisem z obchodního rejstříku“.
Poslední komentáře