Výbor o 3 členech
Dobrý den, jaký máte názor na důsledky ukončení členství ve výboru během mandátu a to jedním členem ze tří? Pokud skončí předseda, jak dál postupovat? Jde o to, že shromáždění přece volí pouze členy výboru, ti mezi sebou pak zvolí předsedu, případně i místopředsedu. Stanovy našeho SVJ tuto situaci nijak neřeší (členové jsou voleni pouze 3, bez náhradníků). I vzhledem k nutnosti stejně provést nový zápis do rejstříku bych viděl jako nejschůdnější řešení současné odstoupení i zbývajících členů výboru s novou volbou všech tří členů. Členy výboru, kterým nevypršel mandát, však zřejmě nelze k takovému kroku nijak nutit. Zvláště, když není zcela bez rizika – nemuseli by být opět zvoleni…
VM2221Nevím jak máte napsané stanovy, ale vzorové stanovy z nařízení vlády umožňují zvolit náhradníky, kteří budou fungovat do konce volebního období stávajícího výboru. S pozdravem Vargová
Děkuji vám všem za vaše názory. Rozhodně souhlasím, že výbor by měl zůstat funkční a zároveň, že by měl mít alespoň 3 členy. Pavel
Nedramatizoval bych to. Zákon říká, že výbor musí být nejméně tříčlenný, ale nikterak neupřesňuje, zda se tím myslí skutečný počet, a nebo volený počet. Pokud Vaše stanovy nijak neřeší situaci, kdy klesne počet členů vůboru pod tři, pak je výbor i nadále plně funkční. Současně Vám nic nebrání provést mimořádné doplňovací volby.
Pepa z Depa
Souhlasím, pouze doplňovací volby bych viděl jako povinnost a ne možnost.
Do doplnění členů výboru plní funkci výboru zbylí dva členové.
Právní zdůvodnění např. v Pražák, SVJ, LINDE, 2006, str. 131 a násl.
Hezký den! PavelSVJ@centrum.cz
Dobrý den, dovolím si nesouhlasit, pokud odstoupí třetí člen Výboru a počet členů výboru tak klesne na dva, nevyhovuje podmínce zákona a tím není funkční. Nic Vám nebrání a jistě by jste měli svolat Shromáždění SVJ a dovolit Vašimi Stanovami požadovaný počet členů Výboru. s pozdravem, Petr Vávra
Výbor rozhoduje prostou většinou svých členů (nikoli podle vlastnických podílů), takže stejně dobře lze ze zákona dovodit, že pokud počet členů neklesne pod polovinu, může výbor rozhodovat (v daném případě by se museli oba zbývající členové shodnout). Ve výsledku je to stejné, jako by se odstoupivší člen výboru na práci výboru přestal podílet. Zajímavější otázka je, pokud by počet členů výboru klesl pod polovinu (ale nikoliv na nulu).
Snad lze použít analogie, kdy např. ústava stanoví počet členů komor parlamentu. Ústavou stanovený počet členů se volí, nicméně skutečný počet členů může v průběhu volebního období postupně klesat, aniž by tím komora přestala být usnášeníschopná.
Dobrý den, dovozovat lze leccos, dovoluji si však upozornit na jednoznačné znění zákona „výbor SVJ je minimálně tříčlenný“. Konstrukce imaginárního člena a imaginárního poměru hlasů, dle mého názoru, není možný. s pozdravem, Petr Vávra
Jenom se snažím pochopit právničtinu, tj. v daném případě větu „Výbor … musí mít alespoň 3 členy“ na základě chápání a aplikace věty „Senát má 81 senátorů.“ „Imaginární poměr hlasů“ a „konstrukce imaginárního člena“ se ve sněmovně i senátu běžně uplatňuje (jenom se to tak nenazývá).
(Pokud míříte ke slovu „alespoň“, pak je to jiný problém, než vysvětluji.)
Zákon 1/1993 Sb., čl.16: „(1) Poslanecká sněmovna má 200 poslanců… (2) Senát má 81 senátorů…“
Dobrý den, ano, pokud citujeme doslovně pak toto slovo „ALESPOŇ“ ilustruje význam přesně. s pozdravem, Petr Vávra
Nerozumím Vaší poznámce. Ale jak jsem psal, pokud skutečně míříte ke slovu „alespoň“, pokusím se reagovat.
Dobrý den, jistě – reagujte – a je vhodné se i podepsat:
(11) Výbor je výkonným orgánem spolecenství; musí mít ALESPOŇ 3 cleny. Výbor nebo poverený vlastník rozhodují o vecech spojených se správou domu, pokud si rozhodnutí v techto vecech nevyhradí shromáždení. Funkcní období výboru nebo povereného vlastníka urcují stanovy, nesmí však presáhnout 5 let.
s pozdravem Petr Vávra
„Alespoň“, platí pro počáteční volbu výboru a další volby do něj. I kdyby klesl počet členů výboru na 1 člena, ten přesto, podle mého názoru, musí stále konat za výbor do doby, dokud on sám (jako torzo výboru) nesvolá shromáždění nebo bude svoláno dle §11/1 „z podnětu ostatních vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů“. Jinak si to dle „slabin“ ZoVB neumím vyložit.
Dobrý den, konat by měl, aby se v SVJ docílilo stavu požadovaného zákonem a stanovami SVJ, nikoliv suplovat Výbor SVJ, s pozdravem, Petr Vávra
Dobrý den, k předešlému: supluje Výbor, protože Výborem není, pokud není splněna podmínka alespoň tří členů (případně počtu stanovná Stanovami SVJ), s pozdravem, Petr Vávra
Vážený pane Vávro, slovo „alespoň“ je zjevně zařazeno z následujícího důvodu. Zatímco poslanecká sněmovna je jenom jedna, může zákonodárce přímo uvést, kolik má členů. Výborů je více, a pokud chtěl zákonodárce napsat, že výbor nemůže být jednočlenný ani dvoučlenný, zvolil srozumitelnou formulaci, jakou zvolil.
S postupným možným úbytkem členů a usnášeníschopností výboru se daný odstavec nijak nevypořádává, to je řešeno na jiném místě, tady se pouze říká, kolikačlenný výbor se volí.
Dobrý den, Anonyme, pouze další Vaše konstrukce, zákon uvádí- znovu cituji: (11) Výbor je výkonným orgánem spolecenství; musí mít alespon 3 cleny. Výbor nebo poverený vlastník rozhodují o vecech spojených se správou domu, pokud si rozhodnutí v techto vecech nevyhradí shromáždení. Funkcní období výboru nebo povereného vlastníka urcují stanovy, nesmí však presáhnout 5 let.
- to neznamená jen v okamžiku volby.
s pozdravem, Petr Vávra
Dobrý den, podmínka pro počáteční volbu je pouze Vaše konstrukce – nikde v zákoně není tato „vyjímka“ uvedena. s pozdravem, Petr Vávra
Pane Vávro, nechci se přít a ve většině jiných diskuzích s vašimi názory souhlasím. V případě „oslabení“ výboru až do jeho opětného doplnění na stav dle stanov, musí i „oslabený výbor " za SVJ jednat a konat. Shromáždění nemusí být, i když se ho podaří již výše uvedenými způsoby svloat, usnášeníschopné, nebo nikoho volbou do výboru "nedovolí“. Kdo by jednal za takového právního stavu za SVJ ? Pokud to víte, děkuji za odpověď. Na jinou, než mnou výše uvedenou jsem nepřišel, protože na takovou situaci v ZoVB žádná konkretní odpověď není, ostatně jako na řadu jiných.
Dobrý den, prosím o zákon, jeho paragraf a příslušný odstavec o který se opíráte, s pozdravem Petr Vávra
Poslední komentáře