Výbor a vymáhání dluhů
Dobrý den,
několikrát zde sice padl podobný dotaz, ale odpověď jsem nikde nenašla. Chci se tedy zeptat – pokud je v SVJ několik vlastníků, kteří neplatí zálohy, má výbor možnost zahájit vymáhání těchto pohledávek sám a hned, anebo musí nejprve svolat shromáždění a požádat ostatní vlastníky o souhlas, zda může podat žalobu, atd? Náš výbor zatím mnoho pohledávek nevymohl, z čehož usuzuji, že asi není dost razantní. Navíc jsme zjistili, že dlužníkům neúčtuje úroky z prodlení, což by mohlo vysvětlovat, proč se téměř nikdo z dlužníků nemá k placení. Vlastně takto čerpá výhodný bezúročný úvěr – na úkor ostatních vlastníků, kteří plní své závazky tak, jak mají. V domě je dokonce pár lidí, kteří mají dluhy na nezaplacených zálohách na služby ještě z roku 2007. Děkuji mnohokrát, Vlčková J.
Paní Vlčková,
podle §9a/3 ZoVB je společenství oprávněno vlastním jménem vymáhat plnění povinností uložených vlastníkům jednotek. Jednou z těchto povinností je i včasná platba stanovených záloh. Protože je výbor podle § 9/13 ZoVB statutárním orgánem nepotřebuje k vymáhání žádný další souhlas např. shromáždění. Naopak členové výboru mají odpovědnost podle ObčZ a musí minimálně předcházet škodám.
S výše uvedeným poněkud koliduje čl. VII/3/i vzorových stanov, který do výlučné pravomoci shromáždění svěřuje i rozhodování o vymáhání plnění povinností uložených členům SVJ, pokud tuto činnost nesvěří do působnosti statutárního orgánu. V souladu s literaturou (např. Pražák) se domnívám, že toto ustanovení vzorových stanov je nad rámec zákona.
U nás jsme to vyřešili tak, že rozhodnutí o vymáhání povinností i podle stanov, nikoliv „jen“ podle ZoVB, má výbor.
Pohledávky se promlčují po 3 letech, což asi bude případ pohledávek z roku 2007.
Hezký den!
Pavel
Poslední komentáře