Všem děkuji...
Všem přispěvatelům děkuji za odpovědi k mému dotazu, i když do této chvíle jsem zaregistroval jen komentáře, resp. protiotázky. Proto prosím o konkrétnejší odpověď: víte prosím někdo, který předpis, vyhláška, resp.zákon upravují minimální finanční limit pro SVJ v rámci případně vzniklých havarijních situací, tzn.kde si ho můžu najít, přečíst, na koho se obrátit-lze v tomto případě hovořit o protizákonném jednání, nebo dokonce o obecném ohrožení? Zůstatek na účtu je zřejmý z transparentního bankovního účtu. Příspěvky jsou pravidelně hrazeny, hned nato se následně za ně zakoupí.
Vážený anonymousi. Nevím jaké má číslo „zákon zdravého selského rozumu a dobrého hospodáře“, možná ho někdo doplní. Z pouhé informace o zústatku na účtu SVJ = 5.700,–Kč se dá dle mého názoru těžko něco posuzovat, když jste vůbec neuvedl
- kolik činí výše měsíčních záloh za SVJ ?
- zda má SVJ jen jeden účet, nebo dva či více?
- možná jste spoluvlastníkem akcií ani o tom nevíte ?
- „co se hned“ nakupuje, nebo financuje ?
- jak jsou nastaveny výše záloh na služby ?
- jestli má SVJ nějaký plán oprav a pod.?
- máte v SVJ kontrolní komisi ?
- co máte o hospodaření ve stanovách ?
Myslím že jde o špatně položenou otázku. Měl byste se místo zústatku na účtu, spíše zajímat o hospodaření s penězi, zda jsou vynakládány účelně a efektivně, zda je nastaven výboru nějaký finanční limit pro nakládání s penězi a pod. Na to máte právo tak ho využijte k tomu abyste věděl co se děje s vašimi penězi.
Kolik máte na účtu povolený debet? A kolik měsíční obrat? Podle toho si sám vykalkulujete potřebné.
PetrF
Komkrétní částka, pokud vím nikde stanovena není tak snad jedině tohle. zák 72/1994 § 15 (1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2). (2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek předem určené finanční prostředky jako zálohu. Výši záloh si určí vlastníci jednotek usnesením shromáždění dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech. Výši částky a den její splatnosti sděluje vlastníkům jednotek výbor nebo pověřený vlastník. Není-li výbor nebo pověřený vlastník zvolen, rozhoduje se o výši částek podle odstavce 1 nadpoloviční většinou všech vlastníků jednotek v domě. Ustanovení § 11 odst. 6 platí obdobně
Asi máte dům po revitalizaci a nic se nemůže stát.ALDA
Minimální limit zůstatku na účtu neexistuje v žádném předpisu.
U domu s 23 byty je ale takový zůstatek na účtu zoufale málo. Žádnou havárii to nevyřeší a pojišťovna také není na háčku.
Jak už tu bylo řečeno, důležitější než zůstatek na účtu je obrat a potřeba oprav.
Jinak obecně doporučuji opravovat, opravovat, opravovat. Ceny pouze porostou, DPH se zvedne, zanedbaná oprava se prodraží.
Hezký den!
Poslední komentáře