vodoměry
Rád bych se zeptal, zda je vydaná vyhláška nebo předpis, který stanovuje, jakým způsobem má být prováděn odečet vody jednotlivých odběratelů v domě za hlavním domovním vodoměrem. Ptám se z těchto důvodů: Od roku 1984 používám nebytový prostor jako atelier. V současné době je tento prostor v mém osobním vlastnictví. Používám ho sám a nikdo jiný v něm nepobývá. Jsem připojený na dvě samostatné vodovodní stoupačky, jednou v kuchyňce a podruhé na wc. Kromě mne je v domě ještě 10 bytových jednotek, všechny jsou také v osobním vlastnictví. Všichni jsme členy společenství vlastníků jednotek. V domě nejsou na odběrných místech instalovány vodoměry, které by měřily skutečný stav odběru jednotlivých odběratelů. Roční vyúčtování je prováděno tak, že se celková spotřeba vody rozpočítá podle osob žijících v domě, přičemž můj ateliér je započítáván jako kdyby v něm žila jedna osoba. Vzhledem k tomu, že zde nežiji, že mám pouze výtok studené vody, že pouze vařím kávu, ohřeji si oběd, splachuji wc, nemám myčku nádobí, nekoupu se zde a neperu, jsem tímto způsobem vyúčtování dlouhodobě poškozován. V minulých letech, kdy byla cena vody podstatně nižší, jsem proti tomu neprotestoval. Odhaduji, že ročně přeplácím 2,5 až 3 tisíce korun navíc oproti mé skutečné spotřebě. Před dvěma roky jsem proto navrhl, aby byly na každém odběrném místě nainstalovány vodoměry. Většina členů společenství toto odmítá a odůvodňují to tím,, že by se muselo kopat v jejich zrekonstruovaných bytech. Jako alternativní řešení jsem proto navrhl, aby mi byla účtována spotřeba ve smyslu směrných čísel přílohy č. 12 Vyhlášky č.120/2011Sb., která předpokládá u kanceláří roční spotřebu pro jednu osobu 8m3/rok. Podle mého odhadu nespotřebuji ani toto množství. I s tímto návrhem jsem však byl odmítnut. Pro informaci uvádím, že zmíněná vyhláška uvádí směrné číslo pro jednoho obyvatele 35m3/rok, zatímco v našem domě se spotřeba v posledních letech pohybuje v rozmezí 40 – 48m3/rok na osobu a takovou spotřebu vody tedy platím. Pokud mi někdo poradí právní předpis, na který bych se mohl odvolat a požadovat instalaci vodoměrů, případně jiný způsob obrany, budu vděčný. Jiří M.
Pane Jiří, napsal jste: „… se celková spotřeba vody rozpočítá podle osob žijících v domě, přičemž můj ateliér je započítáván jako kdyby v něm žila jedna osoba. “
Vy ale nejste osoba žijící v domě. Pravidla jsou vadná. Jste vlastníkem nebytového prostoru, který je rozhodnutím stavebního úřadu určen nikoliv k bydlení. Dokonce kdybyste v něm žil (obýval jej), hrozí Vám od Stavebního úřadu pokuta.
Z uvedeného je zřejmé, že Vaše spotřeba neodpovídá spotřebě bytu a musí tedy být určena jinak: podle vyhlášky, nebo odborným odhadem, nebo podpůrně tak, že si pořídíte vodoměr na vlastní náklady a budete schopen v následném sporu orientačně prokázat jaká je Vaše skutečná spotřeba vody. Dokud nemáte vlastní vodoměr, nejste schopen prokázat nic a budete u soudu v důkazní nouzi.
Následující postup je zřejmý: navrhněte jiná pravidla rozúčtování, která vezmou do úvahy nižší spotřebu v atelieru. Současná pravidla způsobují bezdůvodné obohacení ostatních vlastníků jednotek a jsou proto v rozporu s dobrými mravy. Nebudete-li na shromáždění úspěšný, obraťte se na soud jako přehlasovaný vlastník podle § 11 odst. 3 ZoVB.
lake
Dobrý den podívejte se na tyto stránky http://www.artav.cz/možná zde najdete víc k Vašemu problému. Jinak z mé strany bych Vám doporučil zjistit si dodavatele vody popřípadě kdo má na starosti odběry vody a kdo je zapisuje. Zažádal bych si o bv, které musí být cejchované a dodané příslušnou firmou(né koupené jen tak v obchodě, ty se dají použít tak jako jenom podružné na chalupu mezi sousedy).Ti Vám pak můžou bv namontovat na vaše výtokové armatury popřípadě ještě s kulovými ventily aby po pětileté výměně jste nemuseli zavírat celý barák.Ty vodoměry si pak pověřená firma zaplombuje a v určitých intervalech(jsou různé pro města)chodí a odepisují spotřebu.Nemusíte nic sekat jestli Vám nezáleží moc na designu, a bv namontovat na výstup vody. Přeji dobré pořízení Václav V.
Zdravím, asi Vám stálo za to, namontovat si vlastní měřáky na vlastní náklady a hlídat si doby cejchování (podle nové vyhlášky 1 x za 5 let) a platit pouze svoji naměřenou spotřebu.
Pane Jiří,
Je to podobný problém jako s odpady a využíváním popelnic, také používání výtahu, světla na schodech a schodů (úklidu) vůbec atd. Nečekejte žádnou „spravedlnost“.
Poslední komentáře