Vlastnictví a provoz výměníkové stanice

Vložil Anonymous, 21. Říjen 2010 - 13:44 ::

Zdravím, info na úvod: při privatizaci domu od bytové správy na Praze9 nám nebyla předána jedna místnost, kde je umístěn výměník tepla zajišťující dodávku tepla a teplé vody do objektu.Dle sdělení se vždy o to starala pražská teplárenská. Nyní došlo v této místnosti k havárii, praskl kohout a PTAS se zříká opravy. Naše SVJ tedy pro zajištění tepla v objektu provedlo rozshálou opravu (cca 45 tis. Kč), kde po zjištění havarijního technika je tento výměník v katastrofickém stavu. Takže jsme investovali. Nikdo se technologii zde nestará, nejsou prováděny revize, neexistuje provozní kniha atd. Jaké jsou povinnosti vlastníka objektu, je to určeno nějakým předpisem, je správa nutná, jak se bude tvářit pojišťovna v případě katastrofy ???, atd.. prosíme oradu, jsme zoufalí. Díky Beránek, Praha 9, beranek@ema­il.cz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 26. Prosinec 2010 - 22:55

    Budete muset vyhledat zpětně smlouvy, co se toho týká. My máme ve sklepě výměník a je to firmy, co rozvádí teplo. Tuším, že až po měřáky kde nám to odevzdává je to její. Za užívání sklepa nic nebereme, stejně by to dali do nákladů.

    Vložil Legutko (bez ověření), 26. Prosinec 2010 - 20:42

    Vážený pane,

    vězte, že povinností je mnoho a že záleží na tom, jaké zařízení máte (objemy, tlaky, teploty, součinitel tlaku a objemu, atd.) V případě výměníkové stanice se jedná zejména a 2 vyhražená technická zařízení a to tlakové nádoby stabilní (EN, PPO, JAD, DV mezi VTZ nepatří) a elektro. Takže jen tak z paměti (něco můžu zapomenout):

    • musíte jmenovat osobu zodpovědnou za provoz vyhraženého technického zařízení
    • musíte dělat revize tlakových nádob stabilních (provozní, vnitřní, tlaková zkouška) dle termínů (zpravidla provozní ročně, vnitřní 5 let a tlakovku 9 let)
    • musíte měsíčně provádět zkoušku pojistného ventilu + zápis
    • musíte každé 3 měsíce nulovat manometr, který je na potrubí k expanzomatu + zápis
    • musíte každé 2 roky nechat tento manometr přezkoušet podle kontrolního

    atd. atd. atd.

    Potom jsou činnosti, které nevycházejí přímo povině z legislativy, ale je dobré je provádět s ohledem na to, aby zařízení plnilo svojí funkci bez poruch a co nejdéle:

    • odkalování potrubí a nádob
    • čištění filtrů
    • pravidelná manipulace se všemi armaturami
    • kontrola funkčnosti MaR a zejména její bezpečností funkce (přehřátí, zaplavení)
    • kontrola čerpadel
    • atd. atd. podle zařízení

    Pokud to chcete dělat pořádně, tak se bez odborníka neobejdete a nebo budete potřebovat spoustu času.

    doporučuji stránky tlakinfo.cz a zadat do vyhledávání „expanzní nádoba“. Je ovšem potřeba myslet na stáří příspěvků a na to že legislativa a normy se mění.

    S pozdravem

    Legutko

    Vložil Pavel S (bez ověření), 22. Říjen 2010 - 18:00

    Pane Beránku,speci­fikujte blíže jaký kohout,na jakém zařízení praskl.Ve výměníku bude technologie ve vlastnictví P.T. Ovšem rozvody různých sítí (jako např. stoupačky UT,SV nebo TUV,kabelových TV apod.)procházející pouze přes tuto místnost budou ve vašem vlastnictví. Prostudujte prohlášení vlastníka a smlouvu s P.T o dodávce tepla.Jak víte,že nejsou prováděny revize (elektro se provádí určitě,dále pak k vyhrazeným tlakovým nádobám,pokud tam takové jsou)? Záznamy se k nim samozřejmě vedou.

    Vložil Pavel, 21. Říjen 2010 - 13:54

    O majetek by se v obecné poloze měl starat vlastník nebo ten, kdo se k tomu smluvně zaváže.

    Co máte o místnosti a technologii v prohlášení vlastníka?

    Nebo ve smlouvě o dodávce tepla?

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".