Vlastní kotelna a měření tepla v jednotlivých bytech
Dobrý den, jako SVJD existujeme 3 roky. Máme vlastní kotelnu (cca 108kW). Nyní je v našem společenství vyvolána vášnivá a na emoce velmi bohatá diskuze o potřebě měření tepla. Žádné měřiče zatím instalovány nemáme. A nyní k otázkám:
- Zajímá mě zda měřiče musí být na každém radiátoru(mám na mysli i žebříček v koupelně)?
- Bude v kotelně umístěn hlavní měřič?
- Jak je to s koeficienty v jednotlivých bytech?
- Jsou tyto měřiče povinné?
- Jestliže budou namontovány, tak je budeme mít navždy, nebo se to dá vrátit na původní stav?
Existují totiž obavy, že někteří vlastníci začnou být až chorobně šetřiví a nebudou topit a budou doma sedět ve svetrech. To je zatím vše. Děkuji za každou odpověď, která nás v diskuzi posune dále. Roughboy.
Rozlišujte měřidla tepla (kalorimetry) a indikátory topných nákladů (IRTN). Měřič tepla (kalorimetr) se většinou instaluje jeden pro každý byt. Topný systém k tomu musí být uzpůsoben (jediné vstupní/výstupní místo pro byt). Indikátor je něco zcela jiného - funkčně, cenově, i z hlediska provozních nákladů.
1. Zajímá mě zda měřiče musí být na každém radiátoru (mám na mysli i žebříček v koupelně)
Bavíme se o indikátorech. Indikátor by měl být na každém radiátoru v bytě či nebytovém prostoru.
2. Bude v kotelně umístěn hlavní měřič?
Není to nezbytné. Rozdělujete náklady, nikoliv teplo. V každém případě musíte pro účely rozúčtování nějak rozdělit náklady na ohřev teplé vody od nákladů na vytápění. Toto rozdělení ostatně nějak provádíte už dnes. Nejpřesněji to lze podle množství tepla. Můžete tedy nechat nainstalovat dvě měřidla tepla (kalorimetry) - na výstupní trubce topení a na odbočce do výměníku TUV.
3. Jak je to s koeficienty v jednotlivých bytech?
Byty nemají žádné koeficienty. Je třeba oslovit odborníka, který se zabývá výpočty topných soustav. Ten vám podle tepelných ztrát místností vypočte koeficienty polohy a koeficienty výkonu topného tělesa pro každou přímo vytápěnou místnost v domě, kromě společných.
4. Jsou tyto měřiče povinné?
Ani indikátory, ani kalorimetry nejsou pro rozúčtování nákladů povinné.
5. Jestliže budou namontovány, tak je budeme mít navždy, nebo se to dá vrátit na původní stav?
O způsobu rozúčtování nákladů na služby rozhoduje shromáždění hlasováním podle § 11 odst. 4 ZoVB. Z toho pak případně plyne pro vlastníka jednotky povinnost strpět instalaci a odečet indikátorů.
lake
Ano, bavíme se o IRTN. Špatně jsem se vyjádřil. Už nějaký ten pátek tady pročítám jednotlivé příspěvky a nejsem z toho moc moudrý. Děkuji za odpověď. Roughboy
To je snad až nepochopitelná otázka...... samozřejmě , že nezůstala stejná. Ale je rozdíl mít spotřebu dlouhodobě průměrně nižší o cca 46 % nebo snad né????
To samozřejmě ano, ale je zase rozdíl mít cenu 1 GJ třeba 300 kč, nebo 800 kč. A pokud bude zima už od září a bude se topit do konce května a další rok zrovna tak, tak je myslím na místě uvažovat i takto. Myslím si, že takovéto měření nikdo nepotřebuje. Stačí se naučit používat termoregulační hlavice a naučit se správně větrat. Ale to je jen můj kacířský názor a nikdo s ním nemusí souhlasit. Mimochodem slovíčkem dlouhodobě máte na mysli jaký časový interval? Děkuji, Roughboy.
Porovnával jsem spotřeby a to 4 roky po sobě kdy náš dům neměl poměrové indikátory a 4 roky po sobě kdy byly instalovány poměrové indikátory..... Poměrové indikátory mají hlavně psychologický vliv na spotřebitele. To je to pravé makové co naučí lidi šetřit, je potřeba bič a ten je v podobě poměrového indikátoru. Měj jaký chceš názor a je jedno jestli je kacířský nebo není. Prostě 46% je asi dost pádný argument… PS: hned první rok se investice do „měřáků“ vrátila. Tímto končím diskuzi.
Poslední komentáře