Ventilační turbíny
Dobrý den,
Chci zeptat zda má někdo zkušenosti s odsáváním v panelovém domě pomocí turbín Lomanco. Vyplatí se tato technologie na bytové domy? Funguje správně?
Děkuji
Máme 8 pater a funguje to pouze v 8 patře a to nadměrně. V nižších patrech je naopak prokázán zpětný tah a nebo vůbec žádné proudění dovnitř, natož ven. Při bezvětří mi bylo řečeno, že se uplatňuje komínový efekt, což je naprostá pravda, jak my venkovani to známe. V létě je konec komína horký, takže nemá tah a v zimě proudí studený vzduch se všemi smrady do bytů, protože tak vysoký sloupec vzduchu, takové dvě směšné vrtulky opravdu nepřetlačí a rozhodně nenahradí původní motor 3,5kW motor nebo měl 5kW?
Dobrý den, většina studií na internetu hovoří jak je větrání pomocí lomanca nedostatečné. Nicméně naše osobní zkušenost je jiná. Jsme standartní VVU ETA 8pater a původní centrální větrání mělo dva problémy na které si obyvatelé stěžovali. První skupinou stěžovatelů byli Ti u kterých centrální odsávání fungovalo a tak si stěžovali na hluk neustále spouštění a moc silný výkon (po výměně oken bylo odemčení bytových dveří obtížné a speciálně děti nedokázali dveře přitlačit při odemykání) Druhou skupinou byli Ti kde centrální odsávání nefungovalo (zejména proto že někdo úmyslně likvidoval pojistky). Lidé si stěžovali na plísně a na vlhkost v bytě. Po instalaci hlavic lomaco (duralových hlavic) stěžování přestalo. Pár lidí si nechalo instalovat domací ventilátory se zpětnou klapkou (vadilo jim stálé odvětrávání). Někteří si nechali instalovat roletku aby mohli větrání uzavřít. Já osobně bydlím v přízemí a pokud venku hodně fouká spolehlivě to v koupelně poznám. Pokud je hodně větrno (přes 100km/hod) slyším i meluzínu. Pravda je že u nás fouká často a nadprůměrně. Pokud nefouká tak se lomaca přitáčí elektricky (názor mám takový že to přitáčení vůbec nepomáhá a už bych do toho elektrického přitáčení nešel) S pozdravem Jan Roztomilý
Záleží jak je ten dům stavěný a jak má vedeny rozvody.
Domnívám se, že původní název vzduchotechnika byl velice nadnesený dnešním požadavkům. Měl sloužit pouze k odsávání bytových jader, kde nebyla možnost otevřít okno, a kuchyňských digestoří, aby se to nevyvádělo na fasádu.
Samozřejmě není na klasický ventilátor, ale pokud to má opravdu fungovat jako vzduchotechnika, má se přivést jak čerstvý vzduch do všech místností, tak fungovat i odtah.
Představa, že WC, koupelnou a digestoří větrám celý byt je trosku mimo a ani přiměřený výkon ventilátoru tomu nepomůže.
Závěr:
Pokud nechcete budovat kompletní vzduchotechniku, nebál bych se toho. Klasická potřebná infiltrace jde vždy dohnat okny.
Klimatizace s případnou rekuperací je spíše utopie, ani ne technicky, ale jak to účtovat .. provozní náklady na klimatizaci jsou 3× větší než na vytápění .. a vyúčtování tepla už samotné dává zabrat.
Původní vzduchotechnika s původními okny byla jako vzduchotechnika mnohem lepší, než cokoli z toho, co se tam místo toho nainstalovalo dnes. Nebo znáte něco lepšího?
Mimochodem, jak si představujete to odsávání jádra či kuchyně bez odsávání ostatních místností?
zkuste „vygůglit“, četl jsem na to studii, že odtah je nedostatečný proti klasickým odsávačům … ale vypadá to pěkně :-)
Poslední komentáře