Věcné břemeno.

Vložil Jaroslav Bořický, 26. Březen 2009 - 6:32 ::

Dobrý den, prosím o doplňující informaci.Jsme SVJ.Při předávání do osobního vlastnictví si LBD vyčlenilo uvnitř bloku objekt,který pronajímají.Na průjezd našim domem je věcné břemeno.Vrata do průjezdu používají pouze nájemci.V současné době probíhá rekonstrukce domu,jejíž součástí je i výměna těchto vrat.Vy jste odpověděli na náš dotaz,že podle OZ č.40/1964 Sb § 151 n,by mělo LBD nést poměrné náklady.S LBD jsme se nedohodli.Nejsou ochotni nést část nákladů na opravu vrat.Zdůvodňují to tím,že platí do fondu oprav za auto SVJ 60 Kč/měsíc.Jde prozatím o tři auta t.j.celkem 180 Kč/měsíc.To platí LBD cca 2 roky.V současné době navíc nájemce končí a další dohoda s LBD neexistuje.Není ani znám budoucí nájemce.Nabídková cena dodavatele vrat činí cca 350.000 Kč.V pří­padě ,že vrata budeme hradit 50:50 ,což by činilo 175.000 Kč.Při současné výši částky,kterou dává LBD do fondu oprav,by vrata byla uhrazena za 81 let.Lze nějakým způsobem donutit LBD k dohodě?Pokud necháme opravit vrata na vlastní náklady ,lze nevydáním nových klíčů „přitlačit“LBD,k po­měrné úhradě za vrata?

Děkuji Jaroslav Bořický

J.Boricky@sez­nam.cz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil E56 (bez ověření), 16. Duben 2009 - 21:48

    Jak chcete někoho nutit k dohodě? Dohoda je dobrovolný právní úkon, v případě donucení je od samého počátku neplatná.

    Vložil Jaroslav Bořický, 17. Duben 2009 - 9:29

    Asi jste nepochopil(a)o co tu šlo.Spedie,spediční služba má pronajatý od LBD objekt ve dvoře.Používá náš průchod,který je věcným břemenem.Platí pouze za tři auta pracovníků firmy.Ale za ostatní auta,která vjíždí do dvora né.Ale LBD se odmítá podílet na opravě vrat do průjezdu,který používá pouze Spedie.Už vím,že se musejí spolupodílet na opravách v průjezdu podle Obč.žák.§ 151n.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 17. Duben 2009 - 10:31

    Čertovo kopýtko je ve formulaci: „…nést přiměřeně náklady na zachování a opravy…“.

    Pokud se nedohodnete na „přiměřených nákladech“ (dohodu nemůžete vynutit, viz výše), musíte vytvořit nějaký rozumný „přiměřený“ návrh a jít s tím k soudu. LBD bude namítat „nepřiměřenost nákladů“, např. stará vrata stačí jen opravit apod.

    Když se nedohodnete (žádná strana neustoupí ani o píď), připravte si nervy a peníze, ten spor nebude mít vítěze. Dělat si nějaké naschvály také není řešení. Pokuste se o nějaký kompromis, trochu v něčem ustupte, jinde zase přitlačte. Soud je nejhorší řešení, předem nevíte jakou částku vám nakonec přiklepne.

    Hodně štěstí.

    Vložil Jana1 (bez ověření), 26. Březen 2009 - 7:54

    Co to znamaná, že „LBD vyčlenilo“? Jestli je LBD vlastníkem objektu k pronajímání, tak musí zaplatit svůj podíl dle prohlášení vlastníka.

    Vložil Jaroslav Bořický, 16. Duben 2009 - 20:17

    Věc se má následovně.Náš dům má dvůr,kde je objekt s vlastním popisným číslem.Při vzniku SVJ si dalo LBD do vyjádření vlasníka věcné břemeno a to volný průjezd naším domem.Ten objekt ve dvoře si ponechalo.Za průjezd platí,jak uvádím výše,ale nechtějí se podílet na nákladech na nová vrata.

    Vložil Petr, 27. Březen 2009 - 11:15

    Se podívejte na přesné znění věcného břemene v katastru nemovitostí (je to bezpochyby v prohlášení vlastníka a jinde). S věcným břemenem se mi to jeví tak, pokud mám jen právo projetí prostorem který mi nepatří (poplatek užití) nebo jsou dveře a prostor spoluvlastnictvím (společná úhrada údržby která byla odhlasovaná).

    Vložil Anonymo (bez ověření), 17. Duben 2009 - 10:40

    Když vám ten prostor nepatří a vlastník ho sám nepoužívá, pak nesete sám přiměřené náklady na zachování a údržbu toho prostoru.

    Když ho s vámi užívá i vlastník, pak se na nákladech spolupodílíte. Podíl ale není definován, každý ho může používat jiným způsobem (výdělečně, nevýdělečně,atd.).

    V každém případě je nejlepší se dohodnout.

    Vložil Petr, 2. Prosinec 2009 - 18:50

    Se zmíněným věcným břemenem se to má takto: ocenění vypočteno na základě plochy užívaného prostoru x výše nájmu z pozemků nesloužících k podnikání dle výměru MF. Roční užitek se násobí počtem let užívání práva, nejvýše však x 5.

    Není mi jasné proč nejvýše x 5. Buď více zákon nedovoluje nebo znalec počítal s užíváním 5 let.

    Mít do konce existence objektu (břemene) spočten privatizátorem obecního domu výnos jen na 5 let nechápu. Možná předpokládal za 5 let obnovu. Nejlépe by bylo se ho zeptat jak to myslel, je-li ještě koho.

    Setkal se někdo s podobným řešením věcného břemene?

    Vložil MartinII, 11. Listopad 2015 - 10:33

    Mám dotaz na vysvětlení pojmů „věcněprávní“ a „obligačněprávní“ charakter, např. že věcné břemeno není zapsáno v katastru ale jen v kupní smlouvě, a má pouze obligační a nikoli věcněprávní charakter. Děkuji

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".