Uprava Strechy
Dobry den, chtel jsem se zeptat jakymi prostredky lze resit nesouhlas spolubydlicich s upravou strechy. Vysel jsem ve vsem maximalne vstric ale vzhledem k uprave na spolecnych castech domu potrebuju souhlas vsech. V opacnem pripade mam „smulu“. Vim ze vznesu-li na schuzi SVJ namitku muzu to podat k soudu. Nevim ale podle ceho ten rozhoduje zda v souladu se zakonem nebo podle „logiky“. Netusite nekdo jake muzou byt sankce za postaveni/upravu strechy na cerno? :) S pozdravem vlastnik
Nevím co je úprava střechy. Potřebnou většinu řeší § 11/5 a pro stavební úpravy stačí 3/4 většina všech, nikoliv 100%.
Hezký den PavelSVJ@centrum.cz
v nasem pripade se jedna o zmenu klasicke rovne strechy na strechu pochozi je nas tu celkem 5 co by jsme neco takoveho mohli provest (dira do obvodoveho zdiva, zabradli, hydro+termo izolace, pochozi povrch). staci 3/4 i kdyz se meni vzhled domu (zabradli).
Když se podíváte, jak zní ten odstavec o opravách v zákoně, tak jsou tam odkazy na stavební zákon.
„K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6) a o změně stavby7) je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek.“
To 7a) je § 139b odst. 3 písm. c) zákona č. 50/1976 Sb., a ten zní:
„stavební úpravy, při nichž se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby.“
Jestliže měníte střechu tak, že nezměníte právě „půdorysné i výškové ohraničení stavby“, tak stačí 75%.
Rozsah sankcí jsem nestudoval, ale vím teď o jednom případě, kde se firma rozhodla k přestavbě půdy a dostala pokutu 100000 Kč. U firem ale asi budou sakce vyšší. Stejně bych to ale neriskoval. Pokud s tím totiž ostatní nesouhlasí, tak jistě skutečnost, že provádíte úpravu nahlásí na stavební úřad a ten vám uloží nějakou pokutu a zakáže jakkoli stavět nebo vám nařídí, abyste to uvedl do původního stavu. Pokud porušíte toto nařízení, tak vám bude hrozit další sakce (pravděpodobně vyšší).
to je prave ono nedavno jsem videl reportaz kde si pan postavil dum na cerno, stavebni urad mu zakazal stavet a navic jeho stavba zasahovala do sousedniho pozemnku. Pan stavet neprestal a po mesici (mozna dvou) se hajil tim ze uz do domu prilis nainvestoval aby ho mohl zbourat (pres zakaz stavby) tak mu soud ulozil pokutu 20 000,– a stavbu schvalil.. tak me napadlo jestli by to treba nebylo podobne. pravda je ze ten pozemek byl jeho.. ale i tak. A co se tyce nesouhlasu – neni nejakej zakon kterej by prostee „NE“ nepripoustel. jetotiz problem presvedcit lidi kteri jsou zabedneni, nemaji chut s necim souhlasit. proste reknou „NE“ a basta bez duvodu – resp ty ktere meli jsme vyresili ale ani tak to proste neprojde.. ;o(
Podle mě stavební úřad má celkem velké páky, jak stavbě zabránit. Bude tedy záležet na individuálním posouzení věci pracovníky úřadu a také na tom, co budou podnikat ti, kterým se stavba nelíbí. Proto je výsledek značně nejistý. Samozřejmě se může stát, že vám to projde. Ale také nemusí.
Pokud někdo staví na svém bez stavebního povolení a chybějící stavební povolení je jediný nedostatek (jde tedy o formální problém), tak bych pravděpodobnost úspěchu viděl o dost větší (z doslechu).
Pokud ale ten problém není jen v tom, že jste si nepodal žádost o stavební povolení (které byste stejně dostal), ale problém je někde jinde (stavba na cizím bez jejich souhlasu, špatná statika stavby – hrozí zřícení apod.), tak bych úspěšnost viděl o hodně menší.
Záleží samozřejmě i na tom, jak se k tomu postaví Vaši sousedé a zda budou podávat jednu stížnost za druhou nebo nakonec se stavbou budou souhlasit.
Poslední komentáře