ujednání v zák 67/2013 Sb.

Vložil aknela (bez ověření), 5. Květen 2014 - 12:42 ::

v § 6 je uvedeno

(1) Náklady na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě, u družstevních bytů na základě ujednání družstva se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva, u společenství ujednáním všech vlastníků jednotek. Změna způsobu rozúčtování nákladů na dodávku tepla a centralizované poskytování teplé vody je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.

(2) Nedojde-li k ujednání, rozúčtují se náklady uvedené v odstavci 1 podle právního předpisu, kterým se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii pro vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele2).

Dotaz: jakou formu (případně obsah)musí mít ono „ujednání“?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ik (bez ověření), 6. Květen 2014 - 20:06

    Tento text je umístěn na stránkách veřejného ochránce práv (http://www.ochrance.cz/…du-na-teplo/) :

    1. ledna 2014 nabude účinnosti zákon č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. Nově výslovně zakotvuje možnost dohody na způsobu rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a na poskytování teplé užitkové vody. Dohodu však poskytovatel služeb (vlastník) musí uzavřít se všemi nájemci v domě a u družstevních bytů se všemi nájemci v domě, kteří jsou zároveň členy družstva. V případě společenství vlastníků by se museli dohodnout všichni vlastníci jednotek. Dohoda musí být písemná. Po uplynutí zúčtovacího období lze způsob rozúčtování změnit.

    Nedojde-li k dohodě, uplatní se vyhláška Ministerstva pro místní rozvoj č. 372/2001 Sb., kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 5. Květen 2014 - 18:44

    …jakou formu (případně obsah)musí mít ono „ujednání…

    • především tím ujednáním je v případě Společenství vlastníků „usnesení“. No a jakákoli usnesení, jsou obvykle materializována do písemné podoby ve formě zápisu ze Shromáždění

    Neználek'

    Vložil lake, 5. Květen 2014 - 20:16

    Nikoliv. O usnesení shromáždění se v tomto případě nejedná.
    Ujednání = dohoda všech. Viz § 6 zákona č. 67/2013 Sb.
    Toto nemá nic společného se SVJ-právnickou osobou, ani s hlasováním na shromáždění. To je dohoda osob mezi sebou navzájem, mimo SVJ.

    SVJ pak může tuto dohodu převzít do stanov většinovým hlasováním. Tím se zajistí, aby byl automaticky získán souhlas s ujednáním od každého dalšího vlastníka jednotky v domě.

    Je také možné (ze stejného důvodu) učinit toto ujednání součástí prohlášení. To je ovšem méně praktické řešení.

    lake

    Vložil simona, 17. Říjen 2014 - 12:21

    Pane Lake, je možné z Vašeho příspěvku z 5.5.2014 usuzovat obecně, že pakliže je nějaký paragraf nějakého zákona (vyhlášky, nařízení apod.) ve stanovách odsouhlasených nadpoloviční většinou přítomných z nadpoloviční většiny všech hlasů a tedy de facto menšinou všech hlasů uveden, pak již dále není nutno o tomto hlasovat a získat tak potřebnou 100 % většinu ?

    Vložil lake, 5. Květen 2014 - 14:25

    Ujednání musí splňovat tytéž podmínky, které platí pro platnost právního jednání:

    • musí být určité
    • musí být srozumitelné
    • nesmí být v rozporu se zákonem
    • nesmí být rozporu s dobrými mravy

    Určitost je objektivní kategorie: nestačí, že si účastníci mezi sebou sjednali něco, o čem mezi nimi není sporu. Je nutno přesně popsat co konkrétně bylo mezi nimi sjednáno.

    Srozumitelnost je objektivní kategorie: nestačí, že si účastníci mezi sebou sjednali něco, čemu každý z nich rozumí. Obsah ujednání musí být objektivně seznatelný, tedy srozumitelný kterékoliv osobě.

    Pokud by ujednání nebylo v písemné formě, nedá se prakticky přezkoumat co je jeho obsahem.

    lake

    Vložil VojtaS, 1. Duben 2015 - 20:35

    Takže ujednáním všech vlastníků lze pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění stanovit např. základní složku ve výši 20% a spotřební ve výši 80% nebo stanovit meze rozdílů v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy oproti průměru zúčtovací jednotky třeba na ±80% ?

    Vojta

    Vložil Aknelaa (bez ověření), 24. Červenec 2014 - 9:36

    díky pečlivé„domácí“ přípravě se mi v našem domě (18 jednotek) podařilo zajistit Ujednání všech vlastníků (podle Zák 67/2013), které definuje jiný způsob rozúčtování tepla, než doposud (vyhl 372/2001). Hlavním přínosem je odstranění kontroverzní korekce ± 40% průměru domu. Při přípravě argumentů mi velmi pomohl tento portál SVJ, díky. .

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".