Úhrada za služby v domě za dítě?
Jsme SVJ a máme dohady o platbách za děti. Jsou nějaká omezení, anebo se dítě po narození vede jako každá jiná osoba co se týká úhrad za služby? Určuje to nějaká vyhláška nebo zákon? Máte s tím někdo zkušenosti? Mám za to, že žádná omezení, co se týká věku a úhrad za služby neexistují.
dva týdny nazpět jsem tu řešil, že se u nás podle osob počítá, ale změny zvláště u nájemníků nido nehlásí. Nakonec jsem dospěl k názoru, že bude lepší osoby lepší nahradit spoluvlastnickým podílem. Ono v malém 1+KK obvykle bývá úměrně méně osob než ve velkém třeba 3+KK. Tak jo všude se najdou vyjímky, ale nebudou vznikat spory o věku dětí, psech a (ne)nahlášených osobách.
- vodítkem může být zrušená Vyhláška č. 176/1993 Sb.
- osobně bych ale uvedl 1-osobu a při vyšším čísle ve Vyúčtování
bych žádal doložení zák. nebo vyhl. která stanovuje způsob určení
„počtu osob“ pro rozpočet nákladů na služby
Uvedení „nejakého způsobu“ ve Stanovách jiného než ve shodě s §13/7 je samozřejmě neuhájitelný nesmysl – a byl bych s tím hned hotov: Vyúčtování je nesprávné a tedy nesplatné. Tečka.
Neználek
Pokud jste četl zákon, tak jste určitě zjistil, že se nikde o děckách, věku nehovoří, tedy je to na SVJ jak se dohodnete. Ale i děcko je osoba.
Kromě elektřiny spotřebované ve společných prostorách se podle počtu osob obvykle platí zálohy na studenou a teplou vodu. Roční úhrada elektřiny na osobu je cca 200,– což nění žádná katastrofa, která by za novorozeně nemohla být uhrazena. A spotřeba vody se v ročním vyúčtování stejně uhradí podle spotřeby. Takže je jen na Vašem zvážení kolik osob nahlásíte k úhradě záloh. Zbývá jen rozmyslet, jestli chcete po ročním zúčtování doplácet nebo vybírat přeplatek.
Jestli se pletu, opravte mě.
Ps: pokud by šlo o nespravedlivé rozdělování spotřeby elektřiny ve společných prostorách, nabízí se možnost dohody mezi spoluvlastníky, že si na své náklady pořídí ruční svítilny a veškeré osvětlení společných prostor bude demontováno. Baterie si každý uhradí sám dle své spotřeby. Náklady na ostatní spotřebovávající společnou eltřinu budou uhraditelné z fondu oprav díky své minimální výši.
Občanský zákoník v § 7 odst. 1 hovoří, že způsobilost fyzické osoby mít práva i povinnosti vzniká narozením. Tuto způsobilost má i počaté dítě , narodí-li se živé.Pokud vím, za nezletilé děti zodpovídají rodiče.Vůbec se nejedná jen o elektřinu, nebo vodu. Jedná se odpad, úklid atd. Domnívám se , že by se nemělo zohledňovat jen od 6 měsíců, vždyť to robátko má také určitý odpad, jako jsou pleny, někde konzervy a já nevím co ještě. A jak by to mělo být se starším člověkem, nebo nemocným, který má třeba berle, nebo nemůže vůbec chodit, max. ho odveze RZ. Ten se také od určitého věku nebude podílet na úhradách za služby ve společných prostorách? S těmi pejsky je to to samé. Někdo jde ráno do práce a vrací se večer. Žádný náklad. Ale pokud máte psa, tak s ním již ráno musíte vyběhnout, v poledne , večer minimálně 3×. Proč na to mají doplácet Ti, kteří společné prostory tak hojně nevyužívají? Já si myslím, že by měl být každý poctivý a pokud si opatřil byt v SVJ , nebo v družstvu, tak by se měl také podílet na všem co k tomu patří . Je to jen můj názor , nikomu ho nevnucuji a vyplývá mi to s logiky věci.Jarmila
Ano, to co pisete je srozumitelne a ja s tim takrka plne souhlasim. Sice me platby za novorozene nejak nezajimaji, ale poradek dela pratele, na druhou stranu, jak by to dopadlo, jeden bude hlasit male dite druhy ne a treti si tam nenahlasi rovnou celou rodinu.
Když to tu prohledáte, zjistíte co jsem napsal již 100×.
Jelikož neexistuje definice jak počítat „osobu v bytě“ můžete nahlásit naprosto libovolná počet osob. Pokud byste nějakým zázrakem nějakou definici ve stanovách měli, postupujte podle ní, my vaše stanovy neznáme.
V zákoně ani vyhlášce toto řešeno není.
Předseda
Je to jen o tom jak se dohodnete a co si odsouhlasite, nic vic nic min. Z logickeho pohledu by bylo vice nez rozumne, za novorozene neplatit nic, az rekneme od 6. mesice, ale znova rikam, co si odsouhlasite to mate.
Jeste podotknu, ze za dite se plati tak jako za osobu, zudiz se dite narodi, pak zacinate platit.(pokud se rozumni lide, nedohodnou jinak)
„A kolik platíte za psa?“
Za malého, nebo za velkého?
Pes má jednu chromou nohu, méně znečistí tlapkami výtah. Mám nárok na slevu?
Já plně souhlasím s tím, že miminko pomáhá naplnit odpadem popelnice a tak pokud tento odpad vyhodíme tam kde to platí třeba město, tedy sběrný dvůr nebo kontejner, tak jinou spotřebu nemá. Jak je řečeno stejně jako pes jede i dítě s rodičem dolů výtahem a jinou spotřebu elektřiny nemá, tedy myšleno v dopadu na rozpočet peněz všech vlastníků !!! úklid také není třeba na chodbě po miminku, tedy pokud lidi využívají kočárkárnu a nebo kočárek v případě špatného počasí očistí. Já třeba mám kočárek skoro pořád v autě a miminko nosim ..... A vůbec za děti by se platit nemělo, protože pokud dítě pleny nenosí třeba od roku nebo max. dvou let, tak vlastně odpad není téměř žádný. Možná tedy potom když už chodí tak za úklid. Nevím udělal bych hranici že do 5 let by platit děti neměly.
odpad dítě do pěti let nedělá? v době, kdy nosí plínky ani nemluvím, to vydá za několik dospělých co do objemu. ale i potom – vy mu kupujete jídlo bez obalů? oblečení taky? nepoužíváte kapesníky na smrkání, utírání, atd.? nerozbije občas nějaké hračky? a s tím, že dítě nezašpiní chodbu…ano, pokud vy nikdy nevjedete do domu s kočárkem, ale kočárek ať děláte co chcete, tu chodbu zašpiní víc, než když dospělák otře boty o rohožku než vejde, ale umývat kolečka kočárku před vjezdem do domu jsem ještě teda nikoho neviděla :-(
Tady si zas někdo plete pojmy a dojmy. Co sem proboha motáte rozbité hračky, sklenice od přesnídávek a plýnky? Vy snad pleny s fekáliemi házíte do společné chodby domu, kde to nějaká služba jednou týdně uklízí? U vás bych tedy fakt bydlet nechtěl. Rozlišujte laskavě poplatky za popelnice, které si stanovuje obec a někde se skutečně za děti neplatí (ač vám to třeba přijde jako paradox, ale je to prostě služba rodinám, podpora). A rozlišujte náklady na SVJ, což jediné co jste uvedla správně je teoreticky zašpinění kočárkem, ale to už se zase dostáváme k oblibenému tématu: A co pejci? S kočákem jedete většinou po asfatu, zatímco pes běhá v trávě/blátě. S kočárkem jedene jednou denně, zatímco se psem 3× denně. Dítě v kočárku vám neočůrává rohy v baráku jako pes (ano správně píši uvnitř baráku, což se u nás bohužel děje), atd.
Poslední komentáře