údaje uvedené na vyúčtování

Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 8:39 ::

ve vyhlášce 372 je v §7 uvedeno: 2) Ve vyúčtování vlastník uvede:

  1. za zúčtovací jednotku odděleně spotřebu tepelné energie na vytápění,spotřebu tepelné energie na ohřev užitkové vody v GJ a množství vody v m3 spotřebované na poskytování teplé užitkové vody.

pokud správně chápu, zůčtovací jednotka je barák. jak máme správně uvést množství vody na poskytování TUV, když

  • barák má vlastní výměník pro přípravu tepla a teplé vody
  • tedy vodoměr na vstupu do výměníku je mi na nic,
  • vodoměr na výstupu TUV nelze, protože voda z výměníku cirkuluje ??

jaký údaj by měl být uveden na vyúčtování ?? – součet náměrů poměrových vodoměrů ??

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 5. Říjen 2011 - 9:13

    Použijete samozřejmě vodoměr na vstupu do výměníku pro ohřev teplé vody. Není zřejmé, proč se domníváte, že je "na nic". Opak je pravdou. Jste povinni postupovat podle vyhlášky č. 194/2007 Sb., která v souladu se zákonem stanoví ve svém § 1 písm. (c), že předmětem její úpravy jsou "požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov měřicí a indikační technikou".

    Podle ustanovení § 7 vyhlášky platí:
    "Měření množství teplé vody připravované v zúčtovací jednotce se provádí měřením množství vody na vstupu do ohřívače. Spotřeba teplé vody u konečných spotřebitelů se vyhodnocuje na základě osazení a odečítání spotřebitelských vodoměrů, pokud jsou instalovány."

    Nechcete-li porušit zákon, nemáte jinou možnost než osadit a používat měřicí zařízení, tedy vodoměr nebo kalorimetr na vstupu do ohřívače.

    V praxi se ovšem často postupuje tak, že při chybějícím vstupním vodoměru u ohřívače se množství SV a TV odvodí z náměru fakturačního (předávacího) vodoměru poměrně podle součtů náměrů bytových vodoměrů.

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 9:22

    ale tím přece nezískám požadovaný údaj – protože to je množství vody použité na přípravu tepla a TUV – v našem výměníku máme jeden vstup na vodu a dva výstupy – voda a teplo – alespoň podle úhlu pohledu spolumajitele

    Vložil Petr Patočka, 5. Říjen 2011 - 10:00

    TUV je naprosto odděleno od vytápění. Ve výměníku jsou tři okruhy.

    • Primární – teplo od dodavatele: teplo do výměníku → zpět k dodavateli
    • Sekundární – teplo: studená od topných těles → teplá do topných těles
    • Sekundární – TUV: studená voda + cirkulace → TUV do cirkulace

    A vy potřebujete měřit právě tu studenou vodu do TUV.

    Pak zde je ještě studená voda do topného okruhu, ale to je jen pro doplňování. Je dobré ji měřit, aby mohla být započtena jako náklad dodávky tepla na vytápění. Ale rozhodně nepijete tutéž vodu jako jde do topných těles.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 5. Říjen 2011 - 12:43

    jenže náš výměník má jen jeden vstup (pro vodu) a jeden pro teplo (a podle vyjádření technika v něm není místo na osazení vodoměru). Podle Lake stačí osadit kalorimetrem ?? to samozřejmě máme, dělíme dodané teplo dle vyhlášky a máme na vyúčtování v GJ jak teplo pro vytápění, tak pro přípravu TUV (60/40%)ale spotřebované m3 z něj nedostaneme. Představa, že budeme muset vyměnit dva výměníky, protože neumožní odečet vody co jde do TUV mě děsí :-( vyhláška je vyhláška

    Vložil lake, 5. Říjen 2011 - 17:58

    Pane Jaroslave, Do výměníku přitéká studená voda a ohřívá se v něm. Pokud tvrdíte, že na přívodní potrubí SV nelze osadit vodoměr, pak se jistě mýlíte. Netuším proč byste navíc chtěl měnit výměník.

    Jiný problém je rozdělení dodaného tepla na část k ohřevu a část k vytápění, ale to je zcela jiná otázka než jste se prve ptal.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".