učtování.tepla
Náš dům má 7bytových jednotek a byl vytápěn soukromou kotelnou vedle ve vchodě. 2 bytové jednotky se v roce2004 odpojili od soukromé kotelny.Rok poté se soukromá kotelna zrušila.v roce 2006 se zbylých 5 bytových jednotek připojilo na centrální vytápění. otázka zní mají se 2 bytové jednotky které se vůbec nenapojili na centrální vytápění podílet na účtování tzv základní složky centr.vytápění
Neuvádíte od kdy vzniklo SVJ a v kterém období došlo k uvedeným změnám. Doporučuji podívat se na „Prohlášení vlastníka“, jak byl zapsán stav obou bytových jednotek v té době. Pak bych se rozhodoval a postupoval podle toho. Zdravím Kolář
Podle meho nazrou je jedno, jestli spolecne vytapeni bylo pripojene na soukromou kotelnu nebo na centralni vytapeni (=teplarnu?). Tedy jednotky byly odpojene, tedy minimalne zakladni slozka ano. ivo6
„otázka zní mají se 2 bytové jednotky které se vůbec nenapojili na centrální vytápění podílet na účtování tzv základní složky centr.vytápění“ A jak to bylo v r.2006,2007,2008?? Zdravím jk
Zdravím každý jsme si platili svoje i když zbylé byt.jednotky byli napojeni na soukromou kotelnu Vůbec by mne nenapadlo že se mám někomu podílet na něčem co nespotřebovávám to se může stát jen v čechách. Podle té vyhlášky 372/2001 se zákl.skožka účtuje na byt.odpojené dle par.4odst2. a ten zní že majitel objektu rozúčtovává zakl.složku na konečné spotřebitele.dle těch ploch atd.tak nerozumím tomu kdo je teda konečný spotřebitel?
Jak bylo popsano uz v diskuzi http://spolecenstvi.okinfo.cz/diskuse/filda zalezi opravdu na tom, jak to bylo projektovano – co schvalil stavebni urad a jak probehla kolaudace. Mam za to, ze pokud probehla kolaudace techto jednotek jako nepripojenych na UT, tak jen v tomto pripade neplatite nic. Pokud jste se vsak odpojily (legalne) az po te, platite zakladni slozku. Ale pozor, ta zakladni slozka vychazi ze zapocitatelne plochy bytu a ta je podstatne mensi pro pro mistnosti bez UT nez s UT – plocha se nasobi koeficienty. Pro pudni vestavbu to muze byt i jen 20% plochy bytu! Presny vypocet odpojenych jednotek je trochu slozitejsi, projdete si http://www.mpo-efekt.cz/…ent/4269.pdf a take priklad na str.48. ivo6
Koeficient sice pro odpojený byt může být 20 % (i méně, pokud více odpojených bytů sousedí), současně je úhrada za teplo v rozmezí 60 až 140 procent průměru, i pro odpojené byty. Takže Vámi uváděný byt by hradil oněch 60 % průměru. Legální odpojování se málokdy vyplatí, svévolné odpojování pak nikdy.
Vyborne, jen si prosim uvedomte k jakemu prumeru se vztahuje ona korekce +/- 40%. Jde o prumer nakladu na teplo domu a bytu pripadajici na 1m2 zapocitatelne plochy. Takze po (legalnim) odpojeni muze takovy byt skutecne platit treba jen 10–20% nez pred odpojenim kdy mel topeni „vypnute“. ivo6
Škoda, že jste nenapsal, odkud plyne, že se při (legálním) odpojení bytu přepočítává jeho započitatelná plocha.
Fixní náklady nejsou příliš závislé na počtu připojených bytů, zdroj tepla „jede“ bez ohledu na to, zda byl daný byt později odpojen, jeho kapacita byla dimenzována i pro tento byt. A přesně tyto náklady zohledňuje tzv. základní složka. O přepočtu započitatelné plochy při dodatečných zásazích do otopné soustavy není v platné právní úpravě ani slovo.
Obezdím-li radiátory lehkou příčkou (na vybudování příček ve své jednotce nepotřebuji žádný souhlas), také se podle Vás přepočte započitatelná plocha? A učiní-li totéž soused pode mnou a nade mnou, budu platit Vámi uváděných 10 %, aniž by se snížila tepelná pohoda v mém bytě…
Skoda, ze jste neneapsal, odkud plyne, ze se zapocitatelna plocha neprepocitava. :-) Ve vyhlasce 372/2001 je definovana zapociatelna podlahova plocha a provadet vypocet dle neaktualni zap. plochy platne nekdy v minulosti by bylo v rozporu s vyhlaskou.
K uvedenemu absurdnimu prikladu obezdeni. Ano, zap. plocha se prepocte. Mel by jste tak ale v mistnosti chladneji nebo protopil vic ve spotrebni slozce, navic by jste ve vetsine pripadu prisel o okno… Kdo, kdy, jak a podle ceho ma zap. podlahovou plochu pocitat se me neptejte, sam to nevim. Vubec cele rozuctovani tepla ma byt dle vyhlasky, ale neexistuje zadna autorita, ktera by spravnost postupu zkontrolovala, jedine snad soud ale to je ponekud neprakticke. ivo6
Proč bych měl přijít o okno obezděním radiátoru? Okno zůstává nadále přístupné, radiátor není vždy pod oknem, kromě toho mohu mít v příčce otvory, které budou tvořit podstatnou část její plochy. Podle vyhlášky a podle Vás ušetřím (tvrdíte, že se započitatelná plocha přepočte).
Napište ještě, jaký materiál a jaké minimální tloušťky Vám vyhoví, potřebuji příčku pořídit co nejlevněji, nic neponese, nic nemusí izolovat.
Nemusí hned jít o obezdění radiátoru, stačí, když příčkou (souhlasíte, že na příčku nemusím mít žádné souhlasy?) rozdělím místnost tak, že v jedné její části nebude radiátor. Ihned šetřím (tedy podle ivo6, v praxi se mnou rozúčtovávací firma vyběhne).
Vážený pane ivo6,
odkud plyne, že se započitatelná plocha nepřepočítává, Vám napíšu rád. Plyne to z toho, že platná právní úprava neukládá, aby se započitelná plocha v diskutovaném případě přepočítávala. Právní logika je něco jiného než formální logika.
E56
díky za odpověď ten dům je z roku 1940 tak my těžko hledáme vůbec nějaké papíry od domu a kolaudace tak to si myslím že tyto bytové jed.byly kolaudavány bez ut protože měly samostatné topení normálně v kamnech na uhlí.Tak nevím kde bych se měl poptát vůbec na nějaké tyto info.protože město nám vůbec nepředalo takové nějaké podrobné papíry,nemáme vůbec papíry od elektriky ut.vody atd.jen rozměry bytů. Dalo by se na tom stavět?
Měl byste shánět projektovou dokumentaci založenou na stavebním úřadu a opatřenou příslušnými souhlasy od toho topení, na které nehodláte přispívat (nikoli na kamna na pevná paliva, kterými jste topil dříve). Pokud pro Váš byt nebylo projektováno, pak byste patrně ani přispívat nemusel.
Souhlasím, že dotaz je zmateně formulovaný, pojem „soukromá kotelna“ pak zcela nejasný.
dělené infornmace jsou velmi všeobecné. Konkrétní otázka může být třeba: Jak se podíleli (2 BJ) na rozúčtování v letech, kdy se odpojili od kotelny prvního subjektu, do zahájení činnosti následujícího subjektu. Podle mého, se musí podílet v těchto obdobích stejně, tedy i v soušasnosti. nebo chcete naznačit, že v I. období svého odpojení nikc neplatili? Byly přeci přes stěnu teplem penetrovány…Steve
zdravím každý jsme si platili svoje já jsem přece taky topil.kontrétně se jedná půdní byt,který byl v roce 2004 rekontruovám a všichni mi dali souhlas jednak s rekontrukcí a jednak uděláním vlastního etážového topení.
Vážený pane „fildo“ a ostatní,
vyhláška č.372/2001 Sb. § 6 odst.2): „Na byty a nebytové prostory odpojené od vnitřního rozvodu vytápění rozúčtovává vlastník základní složku nákladů podle § 4 odst. 2; na byty a nebytové prostory odpojené od vnitřního rozvodu teplé užitkové vody rozúčtovává vlastník základní složku nákladů podle § 5 odst. 3.“
Byl-li váš byt napojen na vnitřní domovní rozvod tepla, po odpojení hradí odpojený uživatel náklady tepla dle výše uvedeného.
Domovní rozvod tepla je v souladu s „Prohlášením vlastníka“ společnou částí domu, proto jste potřeboval souhlas ostatních vlastníků k odpojení. Souhlas k odpojení se ale není vyjádřením ostatních vlastníků, že se nebudete podílet na nákladech dle ustanovení obecně závazného právního dokumentu.
Matějka
Poslední komentáře