Účetní závěrka SVJ
Dobrý den. Jako u mnoha SVJ se i náš výbor neobtěžuje tím, že by předložil shromáždění účetní závěrku ke schválení. Vyžádal jsem si nahlédnutí u účetní firmy, která nám účetnictví vede. Předložili mi účetní závěrku dle vyhl. 504, čtyřstránkovou tabulku s položkami rozvahy A. B…atd. avšak všude samé nuly, vyjma nákupů za několik tisíc. Výkaz zisku a ztrát nedělali vůbec. Naše SVJ prý nemá žádný majetek a žádné výnosy. Podotýkám, že ročně složíme na zálohách čtyři miliony Kč a v závěrce není žádný údaj jak je s nimi naloženo. Porovnám-li tento elaborát s tabulkami paní Klainové k programu Klaiex, musím se zeptat zda je možné, aby profesinální firma měla v této věci tak naprosto rozdílný přístup,či zda koná v rozporu s platnými předpisy. Za kvalifikované stanovisko děkuji předem.
Normálně anonymům neodpovídám, ale tohle téma považuji za velmi důležité, proto dělám výjimku.
Podle § 18 odst. 1 ZoÚ obsahuje účetní závěrka rozvahu, výkaz zisku a ztráty a přílohu.
Rozvaha a výkaz zisku a ztráty v prográmku Klaiex jsou sestaveny v souladu s právními předpisy (ZoÚ a vyhláškou č. 504/2002 Sb.). Jediným rozdílem je, že jsou sestaveny v Kč a ne v tis. Kč.
Vzor přílohy je uveden v Dodatku č. 1 k prográmku Klaiex. Dodatek je rozesílán zájemcům spolu s příručkou.
Teď se pokusím vysvětlit ty naprosto rozdílné přístupy vaší „profesionální“ firmy.
SVJ jsou právnické osoby, které mají proti ostatním účetním jednotkám plno zvláštností. Jako takové by měly mít k dispozici jednoznačné právní normy.
O tom, jak nevyhovující je ZoVB, se můžeme denně přesvědčovat i na tomto portálu. Díry v zákoně nebo jeho nejednoznačná ustanovení si vysvětluje každý jinak.
Výsledkem jsou nekonečné diskuse s nejistým výsledkem.
Stejně nedokonalé jsou pro SVJ i účetní a daňové předpisy.
Zatímco podle mého názoru mají všechny účetní jednotky neoddiskutovatelnou povinnost účtovat i o nákladech a výnosech viz § 2 ZoÚ, někteří „účetní metodici“ se rozhodli publikovat postupy účtování, podle nichž je možné účtovat v SVJ pouze „rozvahově“, tzn. účtování o nákladech a výnosech úplně vynechat.
Jsou-li takové způsoby zveřejňovány pod hlavičkou celorepublikově známých institucí, nedivte se, pokud se pracovníci Vaší „profesionální účtárny“ rozhodli, že je to takto pro ně jednodušší.
Podle mne jde o postupy naprosto nesprávné, které jsou v rozporu se ZoÚ i s vyhláškou.
Zkuste se informovat na Vašem FÚ, jestli uznávají způsob rozvahového účtování všech účetních případů.
Zajímejte se, jak se ve Vaší účtárně účtuje o přijatých úrocích z běžného účtu. Všechna SVJ, která mají vlastní běžný účet, by měla mít přijaté úroky z běžného účtu ve výnosech. Přijaté úroky vstupují do výsledku hospodaření.
I tohle si na Vašem FÚ ověřte. Zdaňovat se přijaté úroky z běžného účtu na štěstí nemusí. Tahle úprava je naprosto jednoznačná viz § 18 odst. 4 písm. c) ZDP.
Jinak je zdaňování příjmů SVJ upraveno rovněž mizerně. O nejasnostech při zdaňování příjmů jsem napsala úvahu na http://klaiex.webnode.cz/…rijmu-v-svj/.
Největším problémem zdaňování příjmů SVJ je skutečnost, že ani právníci pořádně nevědí, co se má vůbec považovat za příjmy (výnosy) SVJ. Dohadují se o tom cca 5 let.
V účtárně Vám dále řekli, že Vaše SVJ nemá žádný majetek.
§ 48 Majetek společenství, tak jak je uveden v posledním návrhu ZoVB z března 2009, je důkazem toho, že 5 let dohadů právníků nad základními pojmy právních předpisů bylo málo.
Jasno v pojmech nemají ani někteří zaměstnanci MF, pokud jsou schopni napsat, že předmětem zdanění jsou za určitých okolností i příspěvky členů SVJ na správu domu.
Naše politiky nekvalitní právní úprava SVJ nevzrušuje. Nový zákon o vlastnictví bytů nejsou schopni uvést do života od roku 2004. Občas nás překvapí svojí čilostí, např. zrovna v těchto dnech. Jenže to nám není k ničemu, protože se starají opět sami o sebe.
Než se objeví kvalitnější právní normy, nezbude Vám asi opravdu nic jiného, než se ptát na FÚ.
Účtárnám zatím některé zmetky prezentované jako účetnictví procházejí. Ale až si někdo nahoře řekne, že by se mohla státní pokladna trochu vylepšit o pokuty za nesprávně vedené účetnictví, bude mít problémy velká řada SVJ.
N. Klainová
Mám dotaz, zda při změně správní-účetní firmy až po konci účetního období (dříve to třeba nestihneme) znamená, že by původní firma chtěla vyhotovit a zaplatit znovu účetní závěrku (rozvahu, výkaz zisku a ztráty, přílohu) k datu ukončení smlouvy. Domnívám se, že netřeba. V závislosti na dohodě SVJ + nová + původní účetní, vyhotoví závěrku nejspíše původní. Změnit firmu by bylo možno k datu vyhotovení (třeba březen). Pokud dříve, tak bude mít SVJ měsíční údaje od nové účetní aniž původní uzavřela starý rok. Údaje pro 20 či 30 vlastníků se přeťukají (natypují) v nové firmě do jiného software.
Kdo má zkušenosti s výměnou správy nikoli k 31.12 ?
Děkuji
Účetní závěrku Vám sestaví původní účetní firma k rozvahovému dni, tj. 31. 12. 2009. Ke dni ukončení smlouvy s externím správcem se účetní závěrka nemusí sestavovat.
Kromě běžných měsíčních výstupů z účetnictví (např. deník, hlavní kniha, předvaha) by měla nová účetní dostat inventarizační zápis o inventarizaci provedené k datu ukončení smlouvy, aby měla průkazně doloženo, že zůstatky uvedené na účtech k datu ukončení smlouvy odpovídají skutečnosti.
N. Klainová
Poslední komentáře