Termostatický ventil na radiátorech jako přístroj registrující dodávku tepelné energie !??
Co soudíte o názoru, že přístrojem registrujícím dodávku tepelné energie je již termostatický ventil jako takový a není třeba tak instalovat žádné indikátory, kalorimetry apod. ? Argumentace je taková, že ventil teplo průběžně registruje a adekvátně pak reaguje, zavírá x otvírá se. Nikde přitom není stanovena povinnost tyto hodnoty nějak uchovávat. I v roce 2015 by tak mělo být možné rozpočítávat náklady na vytápění dle podlahových ploch. Více v článku: http://vytapeni.tzb-info.cz/…elne-energie
Pane Petře, používáte termín, kterému nerozumíte. Existují přístroje ukazující a přístroje registrující. Termostatická hlavice není ani jedním z toho, jde jen o regulační prvek armatury.
- Ukazující přístroj pouze ukazuje aktuální hodnotu veličiny. Takovým přístrojem je například pokojový teploměr, či rychloměr ve Vašem autě.
- Registrující přístroj zjišťuje hodnotu průběžně a odečty zaznamenává (registruje) pro pozdější použití. K tomu má záznamové medium neboli registr. Viz registrační teploměr, tachograf v automobilu, nebo „černá skříňka“ v letadle.
Registrující přístroj nemusí nic ukazovat, ale může – podle konstrukčního provedení – být zároveň i ukazujícím přístrojem.
lake
Po pravdě řečeno, „přístroj registrující“ není žádná kategorie přístrojů. Jak správně píšete, ta kategorie zove se „přístroje registrační“.
V zákoně je však nařízeno instalovat „přístroje regulující a registrující dodávku tepelné energie“. To je termín poněkud zmatený a dokud nebude upraven příslušnou vyhláškou, může být vykládán různě. Například není jasné, zda zákonodárce dokonce nepožaduje, aby šlo o jeden přístroj současně regulující a registrující. A výklad, že termostatická hlavice s ventilem je přístroj, který registruje cosi ve vztahu k dodávce tepla a následně ji reguluje, není o nic horší, než samotný nápad integrovat teplotu jednoho bodu na radiátoru či jednoho bodu v místnosti a na základě tohoto rozpočítávat v podstatě největší položku nákladů na bydlení.
Je to milá švejkovina.
Povinná instalace „indikátorů“ a povinné rozúčtování podle nich je ovšem prasárna.
Já za švejkovinu nepovažuji to, že šetřím. Když IRTN nebyl, tak jelo topení na plné kule a také to tolik stálo. Je to výhodné pro ty, co neregulují. Ostatní se s nimi podělí. Stačí, když si vzpomenu jak jely radiátory naplno i ve sklepech. Vyměnila se okna, topení zastavilo. Ale jsou to (i) vaše peníze.
„Vyměnila se okna, topení zastavilo.“
K zastavení topení není třeba měnit okna, ani instalovat přístroje registrující ani přístroje regulující.
Polák
Poslední komentáře