SVJ zasahuje do soukromého vlastnictví
Dobrý den, vlastním sklep v bytovém domě, kterým prochází stoupačka vody. Okénko do sklepa nechávám pootevřené, aby sklep větral. Jednu zimu voda ve stoupačce zamrzla. Vlastníci místo aby mne kontaktovali a požádali mě o otevření sklepu, tak rovnou vypáčili dveře a zničili mi zámek za cca 500,–, k tomu jsem ještě mlčela. V dalším roce ale, místo toho, aby poučeni touto událostí, přikročili k obalení stoupačky izolací, tak zneužili toho, že bydlím daleko a nemám možnost je kontrolovat a znovu mi vlezli do sklepa, vysadili mé původní sklepní okénko a místo něj instalovali okno neotevíravé. Sklep i okno přitom patří do mého soukromého vlastnictví a ani mě předem nijak nevarovali, že podobnou věc hodlají podniknout. Ze sklepa se jejich zásahem stala nepoužitelná kobka, kde vše okamžitě zrezaví a zplesniví. Navíc díky tomu, že jsem měla v daném roce přeplatek za služby, tak mi z něj nevrátili 3tis jako účet za výměnu sklepního okénka + původní okénko odcizili. Ani nevím zda toto jednání bylo předem odhlasováno vlastníky, či se jedná jen o iniciativu předsedy SVJ. Předseda, přestože to má jako povinnost ve stanovách, se totiž již několikátý rok neobtěžoval zaslat mi pozvání na shromáždění vlastníků ani zápis z něj, takže nevím co se v domě děje. Budu ráda, když mi poradíte jakým způsobem se nejlépe bránit.
Dotaz je velmi nejasný, protože čtenář neví, zda-li zamrzlá voda způsobila prasknutí stoupačky, nebo jenom znemožnění toku vody (to musel být pořádný mráz). Případně okno bylo násilně zavřeno jenom kvůli zbytečnému úniku tepla. Není jasné z čeho soudíte, že okno je vaším vlastnictvím. Byl by to poměrně unikát. Dotaz lze přeložit i takto: jste natolik asociální, že v rozporu s obecnou povinností nepůsobit škody jste otevřením okna na zřejmě silném mrazu nechala zamrznout vodu v trubce a mohla tak způsobit, případně způsobila škodu ostatním vlastníkům případně SVJ. SVJ vám naúčtovalo náklady vynaložené na odstranění škody ve formě zápočtu proti přeplatku – pravděpodobně jste to viděla na vyúčtování. Tedy chováte se jako čuně a ještě máte blbé kecy. Lze to samozřejmě vyložit i jinak, pokud upřesníte dostatečně co se stalo.
Magora co nechá zmrznout vodu ve stoupačce bych žaloval z obecného ohrožení. SVJ se k vám z neznámého důvodu chová velmi slušně.
K označení průtok neboaždoročně u nás dochází k opakovanému průsaku vody z vyšších pater až do l.poschodí, jednou dokonce až do vestibulu. V minulém roce v listopadu a prosinci-to mimo bytů zanechalo mapu i na chodbě třetího patra,voda protékala/prosakovala až do el.zásuvky v l.patře – když jsem požádala majitelku pronajímaného bytu (na základě předsedou SVBJ dodaných adresních kontaktů komu byt patří), o náhradu malování a úklidu, opakovaně odmítla. Majitelka jednoho z bytů, odkud to několik dnů protkalo se „točí“ na použitých výrazech průtok nebo prosakování či vyplavení, o tom, že by se měla postiženým aspoň omluvit ani zdání, naopak chce jen schůzku na vyjasnění pojmenování toho, co se stalo. Druhá majitelka se k věci postavila čestně, ano dodám malíře který i po vymalování uklidí.Až dojde k dalšímu „průsaku/…“, zavolám rovnou hygieniky a požádám o řešení místní Stavební úřad. Jaký je Váš názor? Děkuji.
Pokud máte nevyvratitelný důkazní materiál o původu vaší škodní události,nechejte si vše(vymalování ,úklid popř.náhradní ubytování v hotelu,pokud bude po dobu těchto prací Váš byt neobyvatelný) proplatit z vašeho pojištění bytové jednotky a vaše pojišťovna si již vzniklou škodu vymůže od jejího původce.JaVa
Výbor popř.předseda konal jako správný hospodář,aby zabránil opakování škodní události,kterou jste již jednou svým neopatrným konáním způsobila.Vaši domněnku,že sklep(kóje) a okno v něm je ve Vašem výhradním vlastnictví si ještě jednou řádně ověřte v prohlášení vlastníka,které Vám dá k nahlédnutí předseda SVJ,nebo si zaplaťte jeho prostou kopii na příslušném KN!Co se týče větrání sklepních prostorů,tam bych se aktivně bránil.Pokud původní demontované okénko bylo skutečně Vaše,požadujte jeho navrácení.Náklady na výměnu okénka po Vás vyžaduje SVJ neoprávněně a proto vaše vyúčtování reklamujte.JaVa
Soukromé vlastnictví neexistuje.
Uveďte co o sklepu a o oknech praví prohlášení vlastníka budovy.
Neptejte se na víc věcí najednou.
lake
„Soukromé vlastnictví neexistuje“ v komunismu a u laků.
V Česku jsou soukromé banky, školy, nemocnice, doprava, vlaky, pozemky, lesy, pole, rozhlasové stanice, …
Wikipedie:
Soukromé vlastnictví bylo považováno za pozůstatek kapitalistické vlastnické soustavy, bylo řazeno mimo socialistickou vlastnickou soustavu. Jeho předmětem bylo zejména individuální vlastnictví výrobních prostředků a půdy, avšak bylo vylučováno, aby prostřednictví soukromého vlastnictví docházelo k „vykořisťování člověka člověkem“. Proto bylo soukromé vlastnictví v menší míře umožňováno pouze tam, kde bylo spojeno s vlastní prací vlastníka např. u samostatně hospodařících rolníků či v jiné malovýrobě. Dále bylo do soukromého vlastnictví řazeno i každé jiné individuální vlastnictví, které nesplňovalo podmínky osobního vlastnictví, vlastnictví nesocialistických organizací a vlastnictví zahraničních právnických osob. Soukromé vlastnictví bylo upraveno v občanském zákoníku a byla stanovena určitá omezení při nakládání s ním (např. při převodu nezastavěných stavebních pozemků větší výměry).
I v současnosti bývá běžně některé vlastnictví označováno za „soukromé“ či „osobní“ (např. „byt v osobním vlastnictví“). Jde však o laické výrazy, které nemají obsah právních termínů užívaných v době komunistického režimu, vždy se jedná o tentýž jediný druh vlastnictví, který je v platném právním řádu upraven. Označením vlastnictví jako soukromého se většinou zdůrazňuje vymezení vlastníka jako subjektu odlišného od státu, obce, kraje či právnických osob.
No ale OZ zná soukromý pozemek, soukromou cestu a co to tedy je, když ne soukromé vlastnictví? A co judikáty, které se zmiňují o soukromém vlastnictví? OZ zná soukromé právo a jeho ochranu. Proč jeden uvádí, že:§ 228 odst. 2 tr. zákoníku je typově málo závažným přečinem, a to zejména proto, že chrání soukromé vlastnictví, které…
Hledejte třeba v listu vlastnictví a nabývací smlouvě. SVJ buď vniklo do prostor soukromého vlastnictví nebo do prostor společných s výlučným užíváním kóje. Dle toho jednejte. Nepíšete, zda na vás mají kontakt. Škoda platit prázdný byt bez nájemníka a bydlet jinde. Proti stržení částky (za výměnu okna ve společném vlastnictví) se braňte na nejvyšším orgánu společenství a písemně u výboru. Jakým způsobem vám strhli z účtu ? Započetli to do vyúčtování bytu za prostředky správy domu a pozemku ? Do vyúčtování služeb to nemohli započítat. Co píší stanovy o příp. havarijních zásazích ? Pokud vašemu podnětu nebude chtít společenství vyhovět, zkuste uhradit na prostředcích správy domu o to méně, co se bude dít, zda společenství zdůvodní soudu stržení prostředků.
Poslední komentáře