SVJ, které vzniklo ze zákona, ale nebylo zapsáno do veřejného rejstříku. Je potřeba NZ?
Zdravím, ze zákona nám v roce 2002 vzniklo SVJ, nicméně žádné další kroky nebyly učiněny. Nyní bychom chtěli přijmout nové stanovy, zvolit předsedu a zapsat SVJ do rejstříku. Domnívám se, že v tomto případě stejně jako u ostatních starých SVJ není potřeba ke změně stanov notářský zápis, ale nejsem si jistý. Můžete mi to někdo potvrdit? Děkuji
Ve vašem konkrétním případě, je na ustavujícím shromáždění vlastníků, účast notáře nezbytná.Do okamžiku,než si schválíte (nadpoloviční většinou všech) první statutární orgán a „nové stanovy“, jste povinni se řídit n.v.371/2004 Sb.,.Pak už platí stanovy nové. Samozřejmě, pokud jejich znění nebude v rozporu s aktuálně platnými zákony.
Každá další změna vašich stanov, již účast notáře nevyžaduje,pokud si to sami nevymíníte, ve vašich"nových stanovách".
Přeji hezký den. JaVa
Napsal jste, že „Do okamžiku,než si schválíte (nadpoloviční většinou všech) první statutární orgán a „nové stanovy“, jste povinni se řídit n.v.371/2004 Sb.,.Pak už platí stanovy nové. Samozřejmě, pokud jejich znění nebude v rozporu s aktuálně platnými zákony.“.
Podle toho, jak jste to napsal, vyplývá, že znění nových stanov bude platné, jen pokud nebude v rozporu s aktuálně platnými zákony (rozuměj NOZ).
To ano, ovšem ani znění vzorových stanov podle NV č. 371/2004 Sb. před schválením statutárního orgánu a nových stanov nebude platné v těch částech, které jsou v rozporu s donucujícími ustanoveními NOZ.
Do doby schválení nových stanov platí vzorové stanovy.
Takto to platilo za účinnosti zákona o vlastnictví bytů, který přijetí vlastních stanov nepředepisoval.
Občanský zákoník podobné ustanovení neobsahuje a přijetí stanov požaduje.
Asi nevíte o existenci ustanovení § 3041 (2) NOZ:
„(2) Ustanovení společenské smlouvy nebo statutu právnických osob uvedených v odstavci 1, která odporují donucujícím ustanovením tohoto zákona, pozbývají závaznosti dnem nabytí jeho účinnosti; právnická osoba přizpůsobí do tří let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona společenskou smlouvu nebo statut úpravě tohoto zákona a doručí je orgánu veřejné moci, který vede veřejný rejstřík, do něhož je právnická osoba zapsána. Neučiní-li tak, příslušný orgán veřejné moci ji k tomu vyzve a stanoví ve výzvě dodatečnou přiměřenou lhůtu ke splnění této povinnosti; uplyne-li dodatečná lhůta marně, soud právnickou osobu na návrh orgánu veřejné moci nebo osoby, která na tom osvědčí právní zájem, zruší a nařídí její likvidaci.“
Poslední komentáře