SVJ bez výboru a přístup k účtu
V našem SVJ vznikla docela komplikovaná situace. Výbor předložil na shromáždění ke schválení návrh finančních pravidel, se kterými spojil hlasování o své důvěře. Návrh nebyl přijat a výbor rezignoval. Shromáždění nové členy výboru nezvolilo a SVJ je tak bez statutárního orgánu. SVJ má svůj účet, ke kterému má plné dispoziční právo stále jeden bývalý člen výboru a správce. Jaký by měl být další postup ve vztahu k účtu SVJ?
Vyplývá z nějakých všeobecných předpisů, že dispoziční právo k účtu právnické osoby kohokoliv není možný bez existence jejího statutárního orgánu?
Měli by (nebo dokonce musí?) bývalí členové činit všechny dostupné kroky směrem k bance, aby dispoziční právo jak bývalého člena výboru, tak i správce, bylo zrušeno?
Mám zkušenost s touto situací a vím, že byla řešena smlouvou s Realitní kanceláří, která nám zajišťovala správu o převedení kompetencí. Přiznám se, že to bylo velice špatné řešení a doporučuji, aby jste si zvolili minimálně pověřeného vlastníka alespoň na dobu než se Vám podaří zvolit výbor. Správce si vyžádal zrušení konta SVJ a převedení financí na svůj účet a poté co se u nás situace vyjasnila a byla jsem zvolena jako pověřený vlastník jsem měla velké problémy naše peníze získat zpět.
J.Z. Pověřený vlastník SVJ
Děkuji všem přispěvatelům za názory. Jakmile budou bývalí členové po podání návrhu z RSVJ vymazáni, tuto skutečnost velmi pravděpodobně ohlásím bance (shodou okolností KB), ledaže by se do té doby věci v našem SVJ pohnuly směrem k volbě nových členů výboru.
Ano, tato akce je zamýšlena jako další tlak na ostatní členy SVJ, kteří svým nezájmem nebo neznalostí zapříčinili, že výbor byl nucen rezignovat a dál zatím nijak nekonají (a zdaleka se nejedná o vyšší věkovou kategorii, u kterých by se to dalo předpokládat).
Myslím, že tato causa bude poučná i pro ostatní a podle možností zde o ní podám další informace.
Základní chyba byla v nezvolení nového výboru nebo pověřeného vlastníka. Schůzi jste neměli ukončit, dokud nebude někdo zvolen. Ale nevadí, každá situace má řešení. Nejdříve svolejte novou schůzi. Doporučuji předem otipovat vhodné lidi do výboru, ať to pak netrvá moc dlouho. Nový výbor převezme přístupové údaje k účtu od starého výboru a v bance vyřídí formality. Účet vám nikdo zatím nezruší, povinnosti původních členů výboru nejsou žádné, snažit se musí noví členové.
Bývalí členové výboru nejen že nemusí, ale ani NESMÍ činit jakékoliv kroky vůči bance. Vždyť se již nejedná o členy statutárního orgánu a oni to dobře vědí. Tahat banku za nos – to by mohlo být označeno za trestný čin podvodu.
Píšete, že dispoziční právo k účtu má jak jeden z členů SVJ, tak i smluvní správce. Žádné prodlení tedy nehrozí. Účet je možno ovládat a hradit běžné výdaje jako dosud.
Jakmile zvolíte statutární orgán, doporučuji aby jako první krok po zápisu do rejstříku zrušil dispoziční právo pro cizí osobu – smluvního správce.
lake
Na upřesnění:
- Po rezignaci členů výboru proběhl pokus o volbu nových členů, byl však neúspěšný, následně někteří vlastníci shromáždění opustili a to přestalo být usnášeníschopné.
- Pochopitelně vím, že řešením je svolání nového shromáždění a zvolení nových členů výboru, za dané „politické“ situace u nás to ale bude dost obtížné.
- Těmi „kroky vůči bance“ jsem měl na mysli jí oznámit, jakmile budou odstoupivší členové výboru vymazáni z RSVJ, že SVJ je bez statutárního orgánu. Co pak podnikne banka? Bude ji to zajímat? Má s tím někdo zkušenosti?
- Pokud tomu dobře rozumím, tak za nakládání s finančními prostředky na účtu je stále odpovědný bývalý člen výboru, kterému dosud dispoziční právo k účtu zůstalo, a správce v rozsahu smluvního ujednání?
Košatá je problematika SVJ a často přináší překvapení. Ale že lake i Neználek vyjádří obdobný názor k dispozičnímu právu správce k bankovnímu účtu společenství (správci dispoziční právo nepatří) …
Tomu názoru nelze upřít jistou logiku. Jenže tazatel se neptá na problémy se správcem ale s nezvoleným výborem a proto mi tento názor bez znalosti konkrétních zkušeností se správcem připadá příliš kategorický. Shodneme se na tom, že nebezpeči prodlení nehrozí („Účet je možno ovládat a hradit běžné výdaje jako dosud.“) právě proto, že dispoziční právo má i správce. Až bude správci dispoziční právo novým statutárním orgánem zrušeno a nový statutární orgán odstoupí a opět nebude statutární orgán zvolen, nebezpečí prodlení zřejmě hrozit začne.
Je mi upřímně líto všech SVJ, které jsou nuceny mít tak špatné správce, že se musí obávat, jestli jejich správce nehospodaří s jejich bankovním účtem jinak než v souladu s pokyny které od SVJ obdrží.
A alespoň částečná odpověď: odstoupením výboru nedošlo ke změně smluvních stran a správce je i nadále povinen postupovat dle smluvního ujednání.
P.V.
Pane PV, je vidět, že jste neporozuměl. Pletete si členství ve statutárním orgánu s právem disponovat s prostředky na účtu. To jsou dvě naprosto odlišné věci.
- Členové statutárního orgánu nemají automaticky dispoziční právo k bankovnímu účtu SVJ, dokud si je pro sebe nezřídí.
- A naopak: Osoba či osoby, které mají právo disponovat s účtem, toto právo neztratí jen proto, že snad přestaly vykonávat funkci ve výboru.
lake
Nejde o mě, pane lake, já zrovna této problematice, jako jedné z mála, celkem rozumím. Jsem však rád, že osoba Vaší angažovanosti na tomto portále i pro případné další čtenáře objasnila vztah dispozičního práva a členství v orgánu.
Dovolím si parafrázovat Vaši radu ve znění, které bych bezezbytku podepsal: Jakmile zvolíte statutární orgán, doporučuji aby jako první krok po zápisu do rejstříku zrušil dispoziční právo pro bývalého člena výboru.
P.V.
Žádné svj není nikým nuceno mít špatného správce. Svj, které má takového správce je neschopné a nic jiného si nezaslouží. Všichni správci se staví do pozice vlastníka domu a skutečným vlastníkům více nebo méně poroučí. Výjimku neznám. My špatného správce nemáme, protože mu to nedovolíme. Nelze tím pádem tedy ani říci, že máme správce dobrého. Dělá jenom to, co mu dovolíme a my si dáváme pozor.
Není nikdo kdo by podal žádost na vymazání a proto do zvolení nového výboru také vymazáni nebudou.
Jirka
Jirko, přestaňte fantazírovat. Samozřejmě že k výmazu bývalých členů statutárního orgánu z rejstříku může dojít kdykoliv i bez existence statutárního orgánu. Přečtěte si § 31 odst. 2 Obchodního zákoníku.
Návrh na změnu či výmaz může podat kterákoliv osoba, která na něm doloží právní zájem a k návrhu přiloží předepsané listiny.
lake
Ano, máte pravdu. ale, mezi řádky jsem vyčetl, že současný výbor už nebude dělat nic, jinak by nedovolili aby se rozešlo shromáždění bez zvolení statutárních orgánů.
Jirka
„…ani NESMÍ činit jakékoliv kroky vůči bance…“
- zadání platby je dle mne také „krokem vůči bance“. (provede jej ale dle §29/1 ObchZ)
- pokud se ale dozví o situaci „Zdenek 22“, pak účet zablokuje pro externí manipulaci – budou fungovat pouze již autorizované příkazy a trvalé platby. Situaci vyřeší až zápis v OR. Taková je situace v Komerční bance. Jinde to bude podobné.
„…je stále odpovědný bývalý člen výboru…“
- nikoliv. Radím Vám dobře, banku informujte neprodlenně, aby účet zablokovala. Alespoň se pak Vaše „politická“ situace bude řešit. Protože bude mít silné dopady i na tu část Vašeho „politického spektra“, které odkráčelo a myslí si, že nebude nic, řešit.
- pokud správce může samostatně autorizovat platby – třeba se u Vás nic nestane, ale situace tak být postavena nemá. Správce má mít právo výhradně stahovat podklady pro účetnictví a pořizovat platební příkazy ale autorizace – dvoustupňová → měla by podléhat platnému členu Statutárního orgánu. Více NIC.
Co uvádím s KB – jsou reálné zkušenosti.
Neználek
Na téma odstoupení či nezvolení výboru je zde diskuse v jiných vláknech.
Připomínám vzorové stanovy
ČÁST TŘETÍ ORGÁNY SPOLEČENSTVÍ
Čl. VI Společná ustanovení
(5) Funkční období členů volených orgánů společenství je 5 let; počíná dnem zvolení do funkce a končí uplynutím funkčního období. Členství ve voleném orgánu dále končí odstoupením z funkce, odvoláním z funkce nebo zánikem členství ve společenství.
(8) Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.
- – – – – – – – – – – – – – – –
Uvědomují si členové společenství, že pokud není výbor, tak není kdo by zadával příkazy k hrazení faktur vody, osvětlení domu, pojištění domu, odměna správci ? Čekáte na žaloby ?
Seznam funkcí výboru je ve stanovách. Také se můžete dostat do prodlení s žalobou na neplatiče atd. Kdo komunikuje se správcem ?
Poslední komentáře