Stanovení výše plateb do domovního fonud
Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu týkající se stanovení výše plateb do domovního fondu. V roce 2010 jsem si koupil nově vybudovanou půdní jednotku ve starším domě.Díky vybudování nových jednotek byla firmou, která půdní jednotky budovala, financována nová fasáda a nová střecha domu. Byla mi stanovena výše platby do domovního fondu, kterou jsem akceptoval a řádně platil. Po ročním vyúčtování mi byla měsíční platba navýšena a k tomu byl vypočítán nedoplatek 15.000 kč (a to se na domě dělaly jen menší opravy). Ostatní vlastníci bytových jednotek neměli navýšenou ani platbu a ani neměli vypočítán žádný další nedoplatek.Když jsem se na domovní schůzi dotazoval, z jakého důvodu mám oproti ostatním majitelům platit vyšší částky a další doplatky, bylo mi vysvětleno, že ostatní majitelé bydlí v domě mnohonásobně delší dobu, a že tedy mají ve společném fondu naspořeno. Vzhledem k tomu, že já jsem novým majitelem nově vzniklé jednotky a spořím prakticky od začátku, musím prý vše doplácet jednorázově a nebo si přiměřeně navýšit platby do fondu. Myslel jsem si, že naspořené peníze v domovním fondu ,,patří,, celému společenství. V tomto roce by se měla dělat rekonstrukce veškerých el. rozvodů a upřímně se obávám, jaký nedoplatek mi bude opět vypočítán. Chtěl bych se vás zeptat, jestli je takovéto rozúčtování nákladů opradu správně?
Předem děkuji za odpověď
Neexistuje žádný „společný domovní fond“, do kterého byste byl povinen cokoliv odvádět. Neexistuje žádné „spoření do společného fondu“. Platíte tedy od roku 2010 bez právního důvodu na Vám neznámý účel.
Měl byste podle zákona hradit příspěvky na správu domu, případně zálohy na budoucí správu domu. Jestliže Vámi skládané zálohy nepostačí k pokrytí Vašeho podílu na vynaložených nákladech, uhradíte nedoplatek příspěvkem. To je běžný postup.
Koupil jste si sice nový byt, ale zároveň s tím i společné části domu, které vyžadují opravy. V ekonomice se tomu říká skrytý dluh. Jste povinen podílet se na souvisejícíh nákladech. Tento závazek na Vás přešel při koupi jednotky a tomu měla odpovídat kupní cena.
lake
Dobrý den.
Jen se zeptám, zda jsem to pochopil správně.
Pokud koupím jednotku a následně se provede nějaká velká rekonstrukce, na kterou, na můj podíl, mnou zatím zaplacené příspěvky nepostačí, tak to budu doplácet? A co příspěvky, které tam hradil celou dobu předchozí majitel jednotky? Tomu je při prodeji jednotky SVJ vrátilo (má vrátit)?
Díky
Příspěvek předchozího vlastníka jednotky podle ZoVB byl nepochybně určen na úhradu konkrétní činnosti (např. opravy), kterou pro vlastníka zhotovitel (SVJ) provedl. Není tedy co vracet. Nevidím žádnou souvislost s Vašimi povinnostmi vlastníka jednotky.
Jestliže snad předchozí vlastník uhradil předem příspěvek a z realizace sešlo, mohl pochopitelně požádat o vrácení své platby (důvodem je bezdůvodné obohacení SVJ). Toje věc pouze mezi ním a SVJ.
Pokud máte na mysli „příspěvky“ podle NOZ, ty musí být definovány ve stanovách. Nikdo neví co pod tímto pojmem zákonodárce mínil.
lake
Měl jsem na mysli případ, kdy z opravy nesešlo, ale bude provedena až po prodeji jednotky. Prostě předchozí vlastník hradil na např. revitalizaci domu, která bude za 5 let, ale po 4 letech placení jednotku prodá a oprava bude tedy provedena za rok.
Co píšete mi zní jako nesmysl. Proč by někdo hradil příspěvek v předstihu 5 let, když v té době není jisté ani kdy se „revitalizace“ uskuteční, ani co bude jejím obsahem, ani není známa konečná částka? Proč by někdo dobrovolně činil takový nesmysl?
Pro jistotu se ptám: máte na mysli stav v SVJ(2000), nebo snad v SVJ(2012)?
lake
SVJ vzniklo v roce 10/2011. Mám na mysli dlouhodobé zálohy na opravy na základě dlouhodobého plánu oprav.
Poslední komentáře