Společenství vlastníků nebo družstvo vlastníků

Vložil Anonymous, 13. Červenec 2009 - 20:37 ::

Dobrý večer, chci se zeptat, která forma je lepší. Pokud to jde podat nějak černobíle. Důležité je pro mě byt jednou bez problému prodat, pronajmout nebo dát bance do zástavy v případě hypotéky na stavbu RD. Děkuji za odbornou radu. Honza

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 13. Červenec 2009 - 21:55

    Předně družstvo vlastníků je pojem, který český právní řád neupravuje. Máte na mysli asi bytové družstvo.

    Z hlediska zástavy je byt ve vlastnictví rozhodně výhodnější, na družstevní byty se hypotéky poskytují, jen pokud je výhled převodu bytů do vlastnictví.

    Z hlediska prodeje či pronájmu je také byt ve vlastnictví výhodnější, ale ne o mnoho.

    Pokud by jste chtěl v bytě „pouze“ bydlet, je družstvo jednoznačně výhodnější. SVJ se řídí paskvilem ZoVB, který je velmi nejasný. To se odráží jak v literatuře, tak v judikatuře. A převádět družstvo na SVJ pokud není hotová komplexní oprava domu, to může jen člověk nezasvěcený.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 13. Červenec 2009 - 21:52

    Chcete-li byt v budoucnu prodat nebo zastavit, je samozřejmě nutné být jeho vlastníkem. S vlastnictvím bytu se stanete automaticky spoluvlastníkem společných částí domu a členem společenství vlastníků.
    Zmínce o "družstvu vlastníků" nerozumím, či spíše nevím, jak to má souviset s bydlením v domě s byty a nebytovými prostory, který má jistě i společné části.
    Pokud je vás alespoň 5 fyzických osob a jste např. majitelé pozemků, lesních porostů nebo rodinných domků, můžete si založit družstvo vlastníků k podnikání nebo jako neziskovou organizaci k uspokojení sociálních, kulturních, vzdělávacích a jiných potřeb.
    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".