společenství vlastníků
Dobrý den,
Již brzy se budeme muset stát společenstvím vlastníků, chtěla bych prosím informace k tomuto společenství, co se musí udělat nejdříve a jak postupovat, budu ráda i za stručný popis.Děkuji Emanuela
Vážená paní Emanuelo,
odpověď naleznete v záložce Diskuse, v části Obecná diskuse, odstavec Vzvznik společenství, Vložil Matějka Jaroslav, 27. Říjen 2007 – 9:32.
Opětovně celý text zveřejňuji:
"Prvním schůze shromáždění vlastníků.
Doporučujeme a konáme při ustavujících prvních schůzích shromáždění takto:
Po posouzení provozní stránky domu a budoucího SVJ obdrží každý vlastník v dostatečném předstihu s pozvánkou na ustavující – první schůzi shromáždění SVJ minimálně tyto materiály: Návrh Stanov SVJ, včetně „Domovního řádu“, komentář a požadavek, aby své připomínky a návrhy doručil zpět minimálně 5 dní před konáním shromáždění, aby mohly být připomínky a návrhy zapracovány, Žádost vlastníkům, aby zvážili svůj postoj k majetku svým podílem na činnosti SVJ a správy domu – členství v orgánech SVJ, Návrh plánu oprav, Návrh výše příspěvku na dlouhodobou zálohu (tzv.Fond oprav a Fond administrativy).
Na schůzi je nutné mít připravené tyto materiály: platný, nejlépe z téhož dne vystavený, Úplný výpis LV z katastru nemovitostí k danému domu, presenční listinu v členění sloupků minimálně – jméno, r.č. dle výpisu z KN, adresa, spoluvlastnický podíl, podpis, (oprávněná účast se ověřuje dle dokladu totožnosti a r.č.), druhou listinu pro uvedení dalších potřebných údajů pro výbor SVJ v členění: jméno, zasílací adresa, telefonní spojení, e-mail, počet osob v bytě, podpis, v případě většího počtu členů SVJ hlasovací lístky s čísly jednotek (pro možnost určení hlasů při hlasování), listiny pro hlasování (pro, proti, zdržel – suma podílů, %, podpisy skrutátorů).
Schůze shromáždění se koná dle tohoto programu:
I. část – za účasti notáře
- Schválení stanov, včetně „Domovního řádu“
- Volba výboru SVJ
Přestávka, kdy se sejde výbor a zvolí předsedu.
II. část – bez účasti notáře
3. Výsledky hlasování ve výboru – rozdělení funkcí, představení předsedy (nebyl-li zvolen pověřený vlastník),
4. Plán oprav
5. Stanovení výše příspěvku na dlouhodobou zálohu (tzv.FO) v Kč za spoluvlastnický podíl za měsíc, u nebytových jednotek ve výši dle odborného posouzení – garáže 30–50% apod.,
6. Stanovení výše příspěvku na dlouhodobou zálohu (tzv.FA-fond administrativy) v Kč za měsíc za každou bytovou jednotku shodný, u nebytových jednotek ve výši dle odborného posouzení, (veškerá administrativa – včetně poštovného, kolků apod., bankovní poplatky, SIPO, případně i odměny statutárům),
7. Další jednání dle potřeb SVJ; např.: seznámení s Požárním řádem domu, potvrzení správce nebo výběr správce – Mandátní smlouva – schválení, zajištění úklidu domu či před domem svépomocí či dodavatelsky, výběr banky pro účet SVJ, výběr pojišťovny pro pojištění domu jako celku případně odpovědnosti z výkonu funkce statutára, v případě tepelného hospodářství výběr provozovatele – Smlouva o provozu tepelného zdroje, apod."
Matějka
Pan Matějka zde v r. 2009 napsal: „Stanovení výše příspěvku na dlouhodobou zálohu (tzv. FA-fond administrativy) v Kč za měsíc za každou bytovou jednotku shodný, u nebytových jednotek ve výši dle odborného posouzení, (veškerá administrativa – včetně poštovného, kolků apod., bankovní poplatky, SIPO, případně i odměny statutárům),“
Jde sice o tři roky starou diskusi, ale tento názor pana Matějky je stále naprosto nesprávný – je v rozporu se zákonem č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů. Podle § 15 odst. 1 ZoVB se na veškeré náklady správy přispívá poměrně podle spoluvlastnického podílu. Jiný způsob přispívání by vyžadoval dohodu všech.
Nový Občanský zákoník 89/2012 Sb. zavede od 1.1.2014 povinnost rozpočítat náklady správy na každou jednotku shodně. Do té doby je takový postup bez souhlasu všech protiprávní.
lake
Dobrý den pane Matějko, máme naplánovánu schůzku s notářem.Všechny náležitosti podle vašich pokynů jsme si zajistili.Na této schůzce musí být přítomni všichni vlastníci?Jak se bude postupovat když se někdo z vlastníků nedostaví. Děkuji za odpověď Limit
Pane Limite, lze doporučit, abyste si přečetl zákon o vlastnictví bytů alespoň do § 16.
Zjistíte z něj, že není povinností vlastníka účastnit se shromáždění. Jestliže se někdo nedostaví, budete postupovat naprosto stejně jako kdyby se dostavil. To znamená proběhne shromáždění.
Jestliže se nedostaví více vlastníků a shromáždění nedosáhne hranice usnášeníschopnosti, bude se sice konat, avšak nemůže o ničem platně hlasovat. Nebude tedy oprávněno schválit stanovy ani zvolit výbor.
lake
„Jestliže se někdo nedostaví, budete postupovat naprosto stejně jako kdyby se dostavil. To znamená proběhne shromáždění.“
To, že se schůze shromáždění musí (tj. bude) konat i v případě, že nebude usnášeníschopná, je výklad pana Laka. Existují i jiné výklady, opírající se o nezpochybnitelný předpoklad, že (jediným) smyslem konání schůze shromáždění je rozhodovat.
Sirius
Děkuji pane Lake,že jste mne navedl a osvěžil paměť co se týká Zákona o vlastnoctví bytů.Schůzku s paní notářkou máme zdárně za sebou.Jeden vlastník nebyl přítomen ale přesto jsme byli usnášeníschopní,tudíž pověřeného vlastníka a Stanovy máme schválené.Můžete mi prosím říci co ještě si musíme zařídit kromě účetní,účtu a smluv s dodavateli?Díky za odpověď Limit
Poslední komentáře