složení funkce předsedy SVJ
Dobrý den,z důvodu výměny bytu v SVJ chci složit funkci předsedy SVJ.Nemám dostatečné informace jak vše předat jinému členu SVJ,protože tradičně nikdo toto nechce vzít dobrovolně.Děkuji.
ZoVB tuto situaci neřeší.
Možná máte ve stanovách ustanovení, že členem výboru může být jen vlastník. Potom by Vám funkce zanikla prodejem jednotky.
Možná máte postup při abdikaci i z jiných důvodů ve stanovách.
Pokud ve stanovách nic není, tak bych oznámil odstoupení na výboru a připravil předávací protokol. Pokud se výbor nesejde, tak bych to řešil poštou na ostatní členy výboru (doporučeně a s návratkou).
Hezký den!
Pavel
Vážení,
opakovaně jsou zde rady posílat veškeré písemnosti s „návratkou“ (míněna asi dodejka). Uvědomme si, prosím, že dodejka v žádném případě není doklad o převzetí dané písemnost, a tak bych z jejího používání tak nadšen nebyl.
Doklad o převzetí písemnosti poskytují některé kurýrní služby (za ne zanedbatelnou cenu).
Nechápu proč by to neměl být doklad o doručení když se mi do ruky vrátí papír s podpisem člověka co to převzal. Pokud se to nakombinuje s doručením do vlastních rukou je tento doklad jasný.
Jen upozorňuji, že i když si dodejku zaplatíte a pošta dopis doručí NIKDO negarantuje, že se dodejka cestou zpět neztratí, mě se toto stalo nedávno a reklamace je víceméně marná.
P.L.
Vážený pane P.L.,
děkuji za reakci, vysvětlím podrobněji. Dodejka bohužel skutečně není doklad o doručení listiny vložené v obálce, dodejka je pouze doklad o dodání dodejky. Už je to jasné?
(Někteří vykukové jsou si toho vědomi a sdělení, jehož dodání chtějí potvrdit, klidně kupní smlouvu apod., napíší – co nejmenším písmem – přímo na dodejku. Ani to není řešení, protože adresát se úspěšně dovolá dobré víry, když nemůže předpokládat, že podpisem na dodejce potvrzuje kromě převzetí ještě cokoli dalšího.)
Tohle je nějaký hodně podivný výklad slova „dodat“. Pokud přijde pošťák obdrží přeco podpis na dodejku právě tehdy a jen tehdy pokud zároveň příjemci předá sledovaný dokument (dopis). Co na tomhle nemůže fungovat?
Popište mi jasně situaci kdy neplatí, že mám podpis na dodejce a někdo může tvrdit že nedostal dopis.
P.L.
Vážený pane P.L.,
pokud Váš pošťák postupuje (v rozporu s poštovními předpisy) tak, že Vás nejprve seznámí s listinou uvnitř obálky opatřené dodejkou, Vy tuto listinu prostudujete a potom teprve podepíšete dodejku, bylo by lze souhlasit s Vaším tvrzením, že dodejka strvzuje dodání listiny uvnitř obálky.
Pokud by dodejka skutečně dokládala dodání listiny, jak tvrdíte, bylo by možné, za určitých okolností, pomocí podpisů na dodejce (dodejkách) uzavírat smlouvy, jejichž text by byl uvnitř obálek.
Proč asi v případě převzetí důležitých dokumentů se musíte osobně dostavit? Třeba pro PIN k platební kartě? Právě proto, že podpis na dodejce nazarušuje dodání PINu Vaší osobě.
V dalším odkazuji na příslušné vlákno na zdejším diskusním portálu, kde se věc již řešila (a vyřešila).
Tento výklad je naprosto zcestný. Přeci prostudování dokumentu nemá nic společného s jeho DORUČENÍM. Podpis na dodejce potvrzuje DORUČENÍ a ne přečtení!
A k tomu PINu – PINy se běžně zasílají normální poštou BEZ DODEJKY, pouze do vlastních rukou.
A k té smlouvě – opět nepochopení toho k čemu má DODEJKA sloužit. Podpisem na dodejce stvrzujete PŘIJETÍ písemnosti, ne souhlas s ní!! Pokud jde o smlouvu, samozřejmě jí můžete PŘIJMOUT a to poštou i osobně ale stále s ní nemusíte souhlasit.
Tedy srovnání dodání poštou s dodejkou s osobním předáním je naprosto jednoduché – osobní PŘEDÁNÍ (např. smlouvy) rovná se doručení s dodejkou. Jestli proběhne nějaký druhý krok (podpis smlouvy, tedy souhlas s ní) je věc jiná.
Dodejka má sloužit k potvrzení JEDNOSMĚRNÉ akce, tedy typicky nějaká OZNAMOVACÍ povinnost, tedy taková akce kdy druhá strana nemusí s obdrženou informací souhlasit, pouze informaci musí dostat. A na toto dodejka slouží samozřejmě dostatečně.
P.L.
Možná se budete divit, ale jsou země (nepříliš vzdálené), kde se dodejky nepoužívají, právě pro jejich nulovou průkazní funkci.
Nemám potřebu se k věci už dále vyjadřovat.
Připouštím nicméně, že můj předchozí příspěvek nebyl formulačně zcela přesný, např. místo „nejprve prostudujete listinu a pak podepíšete dodejku“ by se jistě našla lepší formulace, např. „nejprve se přesvědčíte, že je v obálce listina, a ne např. prázdný papír a nebo vůbec nic, a pak podepíšete dodejku, která je neodděliteně spojená s identickým vyhotovením dodávané listiny“.
Nepsal jsem o tom, jakým způsobem banka doručuje (může doručovat) PIN. Psal jsem o tom, jak si banka zajistí doklad o převzetí PINu, když doručenka takovýmto dokladem není.
Kdo chce, tak věci porozumí.
Poslední komentáře