Schůze SVJ - jak často je nezbytné?
Dobrý den,
přistěhovala jsem se do bytového domu, byty jsou v os. vlastnictví, máme SVJ. Bydlím tam od května 2009, dosud neproběhlo ani jednot shromáždění SVJ. Není nutné nyní např. uzavřít účetnictví? Musí ho shromáždění odsouhlasit? Také bych ráda navrhla např. jarní úklid dvora a zahrady, mohu to udělat? Mohu to udělat jinak než a tomto shromáždění? Předem děkuji.
Podle zákona se shromáždění SVJ má konat minimálně jednou ročně. Váš statutární orgán tedy porušuje zákon. Máte možnost shromáždění svolat sami, získáte li pro to alespoň 1/4 hlasů.
Otázkou je, zda je něco důležitého k projednávání. Ne všechna SVJ mají ve stanovách schvalování účetní uzávěrky.
lake
„Máte možnost shromáždění svolat sami, získáte li pro to alespoň 1/4 hlasů.“
Nic takového ze zákona neplyne.
Manuela
to manuela:
když raději počítáte než čtete, tak posílám malou pomůcku – „alespoň 1/4 hlasů“ je „alespoň jedna čtvrtina hlasů“.
§ 11 Zovb
(1) Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů.
Co se týká subjektivních názorů, ku prospěchu čtenářům jsou pouze ty, které jsou nějak myšlenkově podloženy. Je zde na portálu bohužel hodně "plácnutí do vody", se kterými se pro jejich plytkost a nekonkrétnost ani nedá polemizovat.
Kromě toho věc se zde již několikrát probírala s jednoznačnými argumenty.
lake
ZoVB §11(1): Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Vzorové stanovy–čl.VII(4.): Shromáždění se schází nejméně jednou za rok.
…marně hledám, že by v těchto dokumentach bylo někde stanoveno, že
shromáždění se musí konat „do roka a do dne“ OD posledního
shromáždění, nebo OD jiné události, rozhodné pro stanovení počátku
běhu lhůty, jak předpokládá občan.zákoník – §122. Možná, že nám
ale zn.lake sdělí, že oni to tak samozřejmě ve stanovách mají a cokoliv
jiného je tudíž „absolutně neplatné“.
Takhle mám zase dojem samozřejmě jen můj a subjektivní, že se někomu
podařilo opakovaně odstartovat sáhodlouhou diskusi o ničem, ačkoliv
začala tak prostou otázkou: jak často… mirek
Pro AnonymousX:
• Nerozumíte pojmu "lhůta", což je je časový interval, v němž musí být něco vykonáno. Pletete si lhůtu s dobou, která uplyne mezi dvěma shromážděními ve vašem společenství. Tu si ovšem určujete sami, ale nezajímá to zde nikoho kromě Vás. Diskuse byla o lhůtě podle § 11 odst. 1 ZoVB počítané podle ObčZ.
• Neumíte spočítat jednoroční lhůtu podle Obč.Z.
• Pletete si pojem "jednou ročně" (lhůta podle ObčZ) s pojmem "jednou v kalendářním roce" (období od 1.1. do 31.12.). Jinak byste netvrdil, že počátek běhu lhůty je 1. ledna. To by platilo pouze pokud shromáždění se uskutečnilo 31. prosince.
• Nepřekvapuje mne za těchto okolností, že jste nepochopil ani souvislost rozsudku Nejvyššího soudu 28 Cdo 5216/2007 s výkladem roční lhůty pro konání shromáždění dle § 11 odst. 1 ZoVB a s šestiměsíční lhůtou přehlasovaného vlastníka dle § 11 odst. 3 ZoVB.
Pro mira_2:
• Je třeba číst předchozí příspěvky dříve, než reagujete. Zmínil jsem výše rozhodnutí Ústavního soudu Pl. ÚS 33/97. To obsahuje závěry ohledně počítání času, což platí samozřejmě i pro lhůty podle ZoVB. Nehledejte v ZoVB co tam není.
• Hloupá poznámka o "stanovách pana lake" ukazuje, že Vám není známo, že stanovy platí výhradné v tom společenství, které je přijalo (a to ještě s výhradami).
lake
Pro lake:
Motáte úmyslně různé termíny dohromady, aniž byste k nim poskytl výklad (alespoň svůj). Váš arogantní způsob diskuze vám zřejmě neumožňuje podat srozumitelným způsobem své názory, zato můžete motat páté přes deváté.
Původní dotaz vyplýval z věty: „Bydlím tam od května 2009, dosud neproběhlo ani jednot shromáždění SVJ.“ Tedy šlo o to,zda od května roku 2009 do současné doby (březen 2010) mělo proběhnout shromáždění vlastníků. Toto jste nejdřív nepochopil, později jste opsal část obč.zák. o lhůtách.
Jak jsem už uvedl na jiném místě, rozsudek NS je o něčem jiném, také jsem uvedl o čem je.
Přeji pěkný den.
Přesně tak stává se nám z toho nekonečný seriál. Na počátku bylo pár jednoduchých otázek, ale pan lake svou odpovědí, že statutární orgán porušuje zákon(aniž by si pořádně přečetl co paní napsala) rozpoutal tuto zbytečnou diskuzi. Jednoduché otázky zněly takto Není nutné nyní např. uzavřít účetnictví? Musí ho shromáždění odsouhlasit? Mohu navrhnout jarní úklid dvora a zahrady? Mohu to udělat jinak než a tomto shromáždění? Pán lake a spol nám do toho zapletli občanský zákoník, rozsudky nejvyššího soudu, a spoustu jiných rozumů a vznikl z toho neskutečný guláš.
Děkuji diskutérům za shrnutí otázek. Pokusím se odpovědět:
„Tedy šlo o to, zda od května roku 2009 do současné doby (březen 2010) mělo proběhnout shromáždění vlastníků.“
Nemuselo, zákon požaduje schůzovat jednou ročně.
„Není nutné nyní např. uzavřít účetnictví?“
Účetnictví se uzavírá každoročně ke konci roku.
„Musí ho shromáždění odsouhlasit?“
Toto žádný předpis nepožaduje.
„Mohu navrhnout jarní úklid dvora a zahrady?“
Každý má právo navrhovat cokoliv.
„Mohu to udělat jinak než a tomto shromáždění?“
Zajisté.
Manuela
Děkuji Manuele za jednoduché odpovědi. Jak prosté že ? Zdá se mi ale, že někteří i včetně mně raději neodpovídají, protože mají obavy, že něco nedejbože nebude správně a nastoupí pan lake, který Vás svým nevybíravým tónem přesvědčuje o tom, že to má být tak jak on napíše. Na jeho reakci tady, ale čekají další diskutéři, kteří se s ním potom vzájemně osočují o různých maličkostech.
Vážení, plácáte tady neskutečné nesmysly. Troufnu si tvrdit, že pro normální SVJ je potřebné a běžné sejít se dvakrát do roka – na jaře schválit předchozí rok včetně účetní závěrky a na podzim schválit rozpis příspěvku vlastníků, tedy „nájmu“ na rok příští a také „plán oprav“. Howgh.
„pro normální SVJ je potřebné a běžné sejít se dvakrát do roka“
Pro normální SVJ je potřebné a běžné sejít se tolikrát, kolikrát vyžaduje zákon. Jakákoli vyšší čestnost je sice podle zákona možná, ale představuje jednak:
(1) zbytečné obtěžování vlastníků, kterým takto vznikají zbytečné náklady,
(2) jasný poukaz na neschopnost statutárního orgánu.
Výjimky jsou možné při povodni, požáru ad. Právě proto zákon četnější schůzování nezakazuje.
Manuela
Pane AnonymousX,
K termínu "lhůta" netřeba snad nikomu výkladu.
Nevíte snad, co znamená "zaplaťte ve lhůtě 14 dnů"? Nebo "lhůta pro reklamaci vyúčtování je jeden měsíc"?
Pokud je toto pro Vás příliš složité, dělejte to jako ostatní tazatelé: nevíte-li něco, prostě se zeptejte. Není chybou nevědět. Chybou je nevědět a nezeptat se a psát tvrdošíjně nesmysly, stále dokola.
Když píšete, že "jsem opsal část obč. zák. o lhůtách", uniká Vám, že texty zákonů jsou veřejně dostupné a neopisují se, nýbrž jsou citovány. Citoval jsem tedy, a to pro Vás a podobné neználky. Toto rozlišení různých pojmů zjevně přesahuje Váš duševní obzor.
lake
Vždy když neumíte diskutovat o tématu uchylujete se k těmto praktikám: Napadáte jiné, plete si pojmy a dojmy, reagujete je na některé části příspěvků a pod.
Ano, opravuji se: neopsal jste část obč.zák, ale ocitoval jste část obč.zák. Skutečnost, že jste tak učinil bez uvedení souvislostí však zůstává.
Jdu si rozšiřovat své duševní obzory, vám přeji pěkný zbytek dne.
Myslím, že teď jste položil tu správnou otázku a to je stanovení počátku běhu lhůty. Tím počátkem je 1.leden. Pak také platí lhůta dle obč.zak. a shromáždění může být svoláno třeba na konci roku.
Tak teď jsem z toho jelen. Dodneška jsem uvedený paragraf (jednou ročně) chápala tak, že se shromáždění musí v kalendářním roce konat minimálně jednou. Tedy že je šum-a-fí, jestli bude jednou v dubnu a podruhé v listopadu, hlavně že bude v době, kdy je co řešit…
Počítání času nemá nic společného s kalendářními roky.
Podle § 122 odst. 2 ObčZ. konec lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá událost, od níž lhůta počíná. Není-li takový den v posledním měsíci, připadne konec lhůty na jeho poslední den.
Podle § 122 odst. 3 ObčZ. připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.
lake
Tímto způsobem počítání byste se dostával s termínem schůze stále blíže k začátku roku, až byste byl nucen v jednom kalendářním roce konat schůze 2. (Předpokládám, že to tak neděláte ani u vás)
Domnívám se, že lhůty obč.zák. s termíny konání schůzí nesouvisí. V zákoně není stanovena lhůta pro konání schůze následující, ale je stanoveno jednou ročně. Tedy SVJ si například může určit, že to bude první neděli v dubnu. Jistě tím splňuje ustanovení ZoVB, i když v některých letech nebude splňovat vámi uváděné lhůty.
Pane anonymusí pokud neumíte počítat čas obraťte se na hvědopravce. Jak vůbec můžet být bez znalosti počítání času členem společesntví?
Já jsem taky pro, taky neumím počítat čas. Kdopak by zůstal členem společenství? Odpověď zní – ten kdo to umí.
Pane AnonymousX,
z Vaší připomínky je zřejmé, že neumíte spočítat jednoroční lhůtu podle Obč.Z. Termíny se naopak posunují směrem ke konci roku (tempem přibližně o jeden den každé tři roky). Dvě shromáždění v jednom roce jsou samozřejmě vyloučena, pokud je takto nesvoláte vy sami.
Pokud jde o Váš druhý názor, jde pouze o subjektivní názor, navíc ničím nedoložený. Naopak Občanský zákoník je obecně platný zákonný předpis. K počítání času viz např. rozhodnutí Pl. ÚS 33/97.
Nejde v žádném případě o pouze teoretický problém: právo vlastníka obrátit se na soud ve lhůtě šesti měsíců je vykládáno tak, že jde o lhůtu počítanou ode dne uskutečnění shromáždění, nebo ode dne, kdy nejpozději v daném roce mělo být konáno (avšak nebylo). Viz např. rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 28 Cdo 5216/2007, ze dne 14.5.2008.
lake
Pánové, Vaše osobní napadání je možná zajímavé čtení, ale prakticky nic neposkytuje.
Prosím o radu v konkrétní situaci:
Shromáždění se konalo v pátek 12. března 2010. Který den nejpozději by se mělo konat další shromáždění? Děkuji za Váš názor.
(Aniž bych Vás chtěla ovlivňovat, uvedu některé možnosti:
11. března 2011,
12. března 2011,
14. března 2011,
třetí pátek před prvním jarním úplňkem roku 2011.
Všechny se podle Vaší argumentace dají dobře zdůvodnit.)
Manuela
Počítání mi problémy nedělá. Například 1+1=2.
Vy sice můžete připočíst 1 den za 3 roky (jak sám uvádíte), ale domnívám se (můj subjektivní názor), že větší rychlostí se tyto termíny posunují směrem k počátku roku například při výběru vhodného dne v týdnu. Někomu třeba vyhovuje termín v sobotu, pak se bude s termínem posunovat k počátku roku.
Zmiňovaný rozsudek je o něčem jiném. Doporučuji vám si ho přečíst a pokusit se pochopit.
Co se týká mých názorů, tak nezastírám, že jde o mé subjektivní názory.
Přeji pěkný den.
Počítání Vám tedy problémy dělá. Podle § 122 odst. 3 ObčZ. připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den. Případne-li na sobotu, posouvá se termín schůze o dva dny směrem ke konci roku. Případne-li na neděli, posouvá se termín schůze o jeden den směrem ke konci roku. Sobot a nedělí jsou dvě sedminy, k tomu nějaké svátky. Zkuste počítat ...
Co se týká subjektivních názorů, ku prospěchu tazatelům jsou pouze ty, které jsou nějak myšlenkově podloženy. Je zde na portálu bohužel hodně "plácnutí do vody", se kterými se pro jejich plytkost a nekonkrétnost ani nedá polemizovat: viz vaše nic neříkající poznámka o rozsudku.
lake
Z předhozeného rozsudku:
„Žalobu na náhradu projevu vůle podle § 11 odst. 3 věty druhé zákona o vlastnictví bytů může vlastník jednotky podat i tehdy, jestliže se shromáždění v přiměřené době nesešlo, ačkoli vlastník o jeho svolání požádal.“
Většina čtenářů jistě pochopí, že diskutovaný problém je o něčem jiném.
Pěkný večer.
lake zřejmě nepochopil to, co pochopila většina čtenářů. Pro některé méně chápavé uvedu jeden konkrétní příklad.
SVJ má domluveno, že schůze bude vždy v sobotu, tento rok to je 27.3.2010. V příštím roce je 27.3. v neděli a schůze se může tedy konat nejpozději 26.3. A to i přesto, že sobot a nedělí jsou 2/7, k tomu svátky a termín se posouvá směrem ke konci roku.
Pěkný večer.
Edo,
děkuji za opravu mé chyby. Nějak jsem zapomněl,že je teprve březen. Kdykoliv v mých příspěvcích něco závadného najdete, dejte vědět.
Jen prosím konkrétně a zdůvodněně - ono je dost těch, kteří jen napíší jakýsi zoufalý výkřik typu "Je to ubohost! Mnoho vašich příspěvků zde je nepravdivých, ale na toto vaše vyjádření jsem už nedokázal nereagovat." Ale dál už pak nic konkrétního ...
Nedávno jsem uveřejnil rozsáhlý výčet chyb v 15 článcích jedněch stanov (89 řádků), na což zareagovala jistá čtenářka tímto moudrem na dva řádky: "Některé články si ale skutečně vykládáte po svém, chcete mít jenom tu vaši pravdu a pletete si dojmy s pojmy. Patricie." Ani Pýthie delftská by to neuměla říci záhadněji!
lake
lake, dotyčná podotkla, že je členokou společenství od května. Vzhledem k tomu, že je březen tak se patrně stala členkou v roce 2009. Jste rozený mistifikátor a pro mě nemá cenu s vámi diskutovat. Vaše rady nejsou pro mě a patrně mi ani nejsou určené. Pište je ale dál, někomu možná pomůžou. Eda P.S. Proč vám tolik vadí, že vás všichni, co se ocitnou na tomto portálu, neberou jako božského rádce, který všechno ví. Navíc vás to, že někdo nerespektuje váš názor, dokonce i uráží.
nějak mi to nedalo a musím se zapojit do této s odpuštěním zhovadilé diskuze. Pane Edo, mám jen otázku – dělá Vám dobře léčit si na zdejším serveru ego? Nebo si jen urážením druhých zvětšujete penis? Ano, Lake zjevně přehlédl, že ještě nemáme květen, ale co je jinak na jeho příspěvku špatně? Uveďte příklady. Proč przníte server, který velmi dlouhou dobu byl k něčemu. Nesouhlasíte? Pak příspěvky nečtěte, neodpovídejte a případně sem vůbec nechoďte. Opravdu vás nikdo nenutí
pohoršilo Vás slovo „penis“? Nebo snad výraz „prznit“ či snad „zhovadilost“? Proč vlastně vůbec reaguji…škoda mého času
Předpokládám, že jste si byt v domě koupila a tím jste se stala členkou toho Vašeho společenství. Ve Vašem vlastním zájmu mělo být před koupí bytu seznámit se s tím jak společenství, kterého členkou se stanete funguje, měla jste se seznámit se schválenými dokumenty společenství. To můžete udělat i dodatečně. V nich se můžete dočíst kdy se svolává schůze, jak se co schvaluje, jak to Vaše společenství funguje nebo má fungovat. Navrhovat můžete cokoliv ale Vaše návrhy musí schválit shromáždění, pokud se mají platit ze společných peněž. Jestli ovšem myslíte společný úklid – takovu dřívější akci „Z“ neboli zdarma, tak to můžete organizovat jak a kdy chcete pokud vůbec někoho na takovu akci přesvěčíte. Uklidit dvorek a zahradu sama můžete nakonec kdykoliv chcete, předpokládám, že Vám v tom nikdo bránit nebude i když dnes je možné úplně všechno.
Všem děkuji, hlavně za to potvrzení jednoleté povinnosti scházení. Dvůr a zahradu klidně uklidím sama za pomoci svých kamarádů, jednalo se mi spíše o radu, jak to sdělit domu, resp. členům SVJ. Naše SVJ spíše nefunguje, o dokumenty už jsem žádala..ale prostě jsem je ještě nedostala, ne vždy všechno jde a zase nechci zbytečně prudit.
Poslední komentáře